Krypto Tydzień: 24 – 30 stycznia 2022

2 lat temu

Chociaż od poprzedniej odsłony serii Krypto Tydzień kursy wielu kryptowalut wzrosły, to inwestorzy mieli inne zmartwienia. W ostatnich dniach nie brakowało ataków hakerskich, problemów technicznych i oszustw, co naraziło wiele osób na straty większe niż te, które wynikają z kilkuprocentowych spadków.

W 4 tygodniu roku (24 – 30 stycznia) pisaliśmy między innymi o problemach Anchor, prognozach Web 3 i końcu stablecoina od FB. Przyjemnej lektury!

Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty

Kolejna przerwa w działaniu sieci Solana naraziła wiele osób na straty. Jak informowaliśmy w artykule: Solana znowu ma problemy, stracili przede wszystkim użytkownicy rozwiązań DeFi, którzy mieli zaciągnięte pożyczki i przez brak możliwości uzupełnienia salda zostali masowo zlikwidowani.

Analityk @zachxbt ujawnił, iż CFO Frog Nation to współzałożyciel upadłej giełdy Quadriga (chodzi o osobę, która w 2019 roku ukradła około 150 milionów dolarów). Ta informacja doprowadziła do tego, że… jest źle | Stablecoiny MIM i UST tracą stabilność.

W artykule: Kłopoty Anchor, short LUNA i spadanie z rowerka znajdziesz informacje o problemach z utrzymaniem rezerw. Przy okazji warto przypomnieć o dywersyfikacji stablecoinów i rozdzieleniu cyfrowych dolarów na kilka różnych projektów.

Qubit Finance: hakerzy wykradli prawie 207 000 BNB, co przełożyło się na straty sięgające 80 milionów dolarów. Osoby związane z protokołem próbują negocjować z przestępcami i obiecują im 250 tysięcy dolarów w zamian za zwrócenie środków.

Co dalej z kursem BTC?

Na początku tygodnia w ciągu zaledwie jednej godziny spadek kursu BTC doprowadził do ogromnych likwidacji, które sięgnęły ponad 100 milionów dolarów (Bitcoin | 100 milionów dolarów w likwidacjach w ciągu jednej godziny).

Według Perianne Boring Bitcoin jest niedowartościowany, a spadki sięgające choćby 50% są czymś normalnym na rynku kryptowalut. CEO Chamber of Digital Commerce uważa, iż BTC powinien kosztować od 50 000 do 100 000 USD.

W artykule Glassnode: Dlaczego niedźwiedź wziął bitcoina w swoje łapy? znajdziesz omówienie trzech wskaźników, które mogą przemawiać za bessą. Według analityków Glassnode w ostatnim czasie swoje BTC sprzedawali głównie inwestorzy krótkoterminowi.

Bycze nastawienie widać po analitykach odpowiedzialnych za raport ARK: BTC za milion, ETH po 180 000 USD. Takie ceny najpopularniejsze kryptowaluty mają osiągnąć do 2030 r.

Belgijski poseł chce otrzymywać wynagrodzenie w BTC (w dodatku nie chodzi o jednorazową wypłatę, tylko o roczną pensję).

Mike McGlone uważa, iż Bitcoin zdominuje 2022 r. (gorzej z meme coinami).

Rynek altcoinów w pigułce

Sprawdź, do jakich wniosków doszli analitycy Coinbase, którzy starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy Ethereum utrzyma koronę króla smart kontraktów? o ile tak się stanie, to na pewno nie pod szyldem Ethereum (ETH 2.0 zmienia nazwę na Consensus Layer). Fundacja Ethereum poinformowała, iż przestanie używać terminów ETH 1.0 i ETH 2.0. Sergio Damian Lerner omówił błędy w EIP-1559 Ethereum i zerowe opłaty za gaz.

Według wielu internautów McDonald’s dał ciała, a odpowiedź restauracji na tweet Elona Muska związany z możliwością akceptowania DOGE, spodobała się chyba tylko oszustom, którzy wypuścili fałszywy token Grimacecoin na Binance Smart Chain.

Acala rusza z blockchainem warstwy 1 dedykowanym DeFi, a za jakiś czas chce wprowadzić również staking.

Kącik NFT i metaverse

Kredyt na zakup nieruchomości pod zastaw NFT? A może praca polegająca na trenowaniu Pokemonów? Poznaj 5 niezwykłych prognoz Web 3 na 2022 r., które przygotował Tim Lane z VC Follow The Seed.

Jeżeli natomiast zastanawiasz się, kiedy wynaleziono niewymienialne tokeny lub czym są Kolorowe Monety (Colored Coins), koniecznie przeczytaj zestawienie (R)ewolucja NFT | Kilka faktów o tokenach niewymienialnych, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

W poszukiwaniu gemów

Zdaniem wielu inwestorów w obecnej sytuacji warto skupić się na projektach o mocnych fundamentach. Zachęcamy więc do lektury podsumowania Bitcoin w obiektywie geopolityki | Sytuacja na 2022 r.

Warto wiedzieć

JPMorgan zamyka konta założyciela Uniswap | Cicha wojna banków z kryptowaluciarzami? Hayden Adams stara się nagłośnić sprawę, szczególnie iż według niego takie problemy dotykają wielu osób oraz firm związanych z kryptowalutami.

Według Bloomberga Diem planuje sprzedać aktywa | Czy to koniec stablecoina Facebooka? Pieniądze uzyskane ze sprzedaży miałyby zostać zwrócone inwestorom.

Historia, którą opisaliśmy w artykule O mały włos | Krótka historia o tym, jak ethereum uniknęło katastrofy, jest potwierdzeniem, iż nie każdy bohater nosi pelerynę.

Nauka o kryptowalutach i Web3 dla dzieci w szkole podstawowej I Promise School obejmie między innymi podstawy kryptowalut i zawody związane z branżą blockchain.

Visa: wolumen płatności krypto przekroczył 2,5 miliarda dolarów. Popularny dostawca usług płatniczych współpracuje już z 65 firmami z branży blockchain.

Jeżeli nigdy nie kupowałeś kryptowalut „na żywo”, sprawdź, jak działają kantory kryptowalut.

Z najnowszego tekstu z serii Crypto Critic: Futures Bitcoin ETF, czyli świetlana przyszłość, dowiesz się, czy ETF na BTC może okazać się zagrożeniem dla kryptowaluty.

Kryptowaluty na świecie

Rosyjscy biznesmeni High Tech potępiają pomysł zakazania kryptowalut w Rosji, co jest odpowiedzią na niedawne plany Banku Centralnego Rosji i rządu. Ku zaskoczeniu wielu osób również Władimir Putin przeciwny zbanowaniu kryptowalut.

Zdaniem analityków Bank of America: cyfrowy dolar powstanie do 2030 r. choćby o ile wprowadzenie CBDC w Stanach Zjednoczonych miałoby się opóźnić, to jest to nieuniknione. Warto również wspomnieć, iż podwyżka stóp w USA najwcześniej w marcu. Senator Wendy Rogers chce wprowadzić płacenie Bitcoinem w Arizonie, co jednak może się okazać niezgodne z konstytucją USA.

W związku z trudną sytuacją w jednym z azjatyckich państw coraz częściej pojawiają się wątpliwości na temat tego, czy mining bitcoinów w Kazachstanie ma szansę przetrwać? o ile interesuje cię to zagadnienie, koniecznie sprawdź nasze opracowanie bazujące na artykule Ermolaeva. Doszło już choćby do tego, iż Kazachstan wyciągnął wtyczkę górnikom BTC.

Najpopularniejszy artykuł 4 tygodnia

Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 4 tygodnia okazał się tekst: Władze USA będą zamykać giełdy kryptowalut, który został wyświetlony prawie 25 000 razy.

Które wiadomości z mijającego tygodnia były twoim zdaniem najważniejsze dla rynku kryptowalut?

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymagań organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymagań stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Idź do oryginalnego materiału