Choć na całym świecie obserwuje się spadek adopcji krypto, to Azja wciąż trzyma się mocno, z Indiami, Wietnamem i Filipinami na czele. Rewolucji zdają się przewodzić ci pierwsi.
Krypto w Azji zaskakuje
Według wstępnego raportu Chainalysis, globalna adopcja kryptowalut spadła po raz pierwszy od momentu ich powstania. Indeks analizujący użycie i przyjmowanie tej technologii w 154 krajach wskazuje na znaczny zjazd od szczytu w 2021 roku. Dane uwypuklają jednak pozytywną tendencję w Azji, która utrzymuje globalne przywództwo w adopcji kryptowalut.
Indie zajmują pierwsze miejsce. Tuż za nimi plasują się Wietnam, Filipiny, Ukraina i Kenia. Warto zauważyć, iż sześć z dziesięciu państw na czele listy pochodzi z Azji Centralnej i Południowej oraz z regionu Oceanii. Dominacja państw azjatyckich w rankingu podkreśla przyśpieszenie adopcji kryptowalut w regionie, mimo iż w innych częściach świata ta maleje.
Globalny regres w temacie krypto wiąże się z trwającą „krypto-zimą”. Znaczący spadek wartości rynku kryptowalut w ciągu ostatniego roku również miał na to istotny wpływ.
Chociaż pojawiły się oznaki ożywienia, adopcja na poziomie podstawowym wciąż pozostaje znacznie poniżej historycznych szczytów. Rynki kryptowalut osiągnęły je w listopadzie 2021 roku, a następnie zanotowały znaczne spadki. Na przykład wartość Bitcoina (BTC) spadła o 62% od maksimum sprzed prawie dwóch lat.
Zobacz także to: Bitcoin zastąpi SWIFT?! Ekspert wywołuje rewolucję w płatnościach!
Indie na czele
Ciekawe jest to, iż kraje o niższym średnim dochodzie, takie jak Indie, wykazały silniejsze ożywienie po krachu. Są one jedyne, które utrzymały wyższy wskaźnik adopcji niż w 2020 roku.
Raport podkreśla, iż około 40% światowej populacji mieszka w krajach o niższym średnim dochodzie. Ich rosnąca aktywność w obszarze krypto może zwiastować obiecującą trajektorię.
Ze względu na czołową pozycję Indii w branży kryptowalut w Azji, decyzje polityczne tego kraju dotyczące aktywów cyfrowych mają ogromne znaczenie. Indie uczyniły globalną regulację kryptowalut priorytetem podczas swojej prezydencji w G20.
Może Cię również zainteresować: