Kryptowalutowa rewolucja w Turcji. Czy nowe przepisy całkowicie zmienią tamtejszą branżę?

7 miesięcy temu

W dniu wczorajszym turecka partia rządząca przedłożyła w parlamencie projekt ustawy o kryptowalutach. Dokument koncentruje się na licencjonowaniu i rejestracji dostawców usług kryptograficznych i jest zgodny z międzynarodowymi standardami.

Projekt ustawy ma na celu aktualizację istniejących przepisów, które pozwoliłyby na kompleksową regulację rynku kryptowalut. Główne zagadnienia, które są przedmiotem ustawy, to ochrona konsumentów oraz transparentność funkcjonowania platform.

Przepisy kryptowalutowe w Turcji

Nowe przepisy mają pozwolić na uregulowanie platform handlu kryptowalutami i innych dostawców usług, wymagając od nich uzyskania licencji wydawanej przez turecką Radę Rynków Kapitałowych. (CMB) „Prawo reguluje dostawców usług w zakresie aktywów kryptograficznych, działalność platform aktywów kryptograficznych, przechowywanie aktywów krypto oraz transakcje kupna, sprzedaży i transferu aktywów krypto, których mogą dokonywać osoby mieszkające w Turcji” – czytamy w projekcie.

Chociaż w ustawie nie ma przepisu dotyczącego opodatkowania, CMB i Instytucja Badań Naukowych i Technologicznych w Turcji (TÜBİTAK) uzyskają określone stawki dochodów od dostawców usług kryptograficznych.

Projekt ustawy ma na celu uregulowanie dostawców usług w zakresie aktywów kryptograficznych, operacji na platformach aktywów kryptograficznych, przechowywania aktywów kryptograficznych oraz transakcji kupna, sprzedaży i transferu aktywów kryptograficznych przez tureckich rezydentów. Przepisy dotyczą również klasyfikacji kryptowalut i projektów. W przepisach przewiduje się, iż dostawcy usług kryptograficznych muszą być licencjonowani i regulowani przez Radę Rynków Kapitałowych. Ponadto ma zostać wprowadzony dodatkowy nadzór w celu ochrony aktywów konsumentów i zapewnienia skutecznego rozstrzygania sporów.

Wszystkie te działania mają na celu dostosowanie tureckich przepisów do międzynarodowych standardów i uwzględnienie obaw Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), co ma doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa krajowego rynku kryptowalut. Projekt ustawy proponuje m.in. uwzględnienie wytycznych FATF dotyczących podróży. Wyjaśnijmy w tym miejscu, iż tzw. FATF Travel Rule wymaga od firm kryptowalutowych i instytucji finansowych zaangażowanych w sprzedaż aktywów cyfrowych – zwanych dostawcami usług w zakresie aktywów wirtualnych (VASP) – uzyskiwania i udostępniania dokładnych informacji o inicjatorze i beneficjencie kontrahentom VASP lub innym instytucjom finansowym przed lub w trakcie transakcji.

Kłopot z FATF

Warto przypomnieć, iż Turcja została zdegradowana do tzw. „szarej listy” przez FATF w październiku 2021 roku z powodu niewdrożenia środków przeciwdziałających praniu pieniędzy w bankowości, sektorze nieruchomości i innych branżach. Kraje znajdujące się na tej liście podlegają wzmożonemu monitorowaniu i są zobowiązane do ścisłej współpracy z FATF w celu wyeliminowania niedociągnięć.

Stolica Turcji, Ankara, od ponad dwóch lat opracowuje przepisy dotyczące aktywów kryptograficznych, kierując się chęcią uregulowania rozwijającego się sektora i ochrony inwestorów. Nowe przepisy są postrzegane jako najważniejsze dla przywrócenia zaufania do rynku i zapobiegania przyszłym stratom finansowym konsumentów.

Wcześniej w tym miesiącu do mediów dotarła informacja, iż że zespół FATF spotkał się z tureckimi urzędnikami. Rząd spodziewa się pozytywnej oceny i ma nadzieję na podniesienie statusu przez FATF po wdrożeniu nowych przepisów.

Idź do oryginalnego materiału