
To miało być miasto przyszłości, którego infrastruktura byłaby napędzana dzięki technologii blockchain i kryptowalucie głównego pomysłodawcy, czyli znanego rapera Akona. Po wielu latach licznych zapowiedzi i opóźnień ogłoszono, iż projekt został definitywnie zamknięty.
- Akon City finalnie nie powstanie. Projekt, który wyceniano na 6 miliardów dolarów, był zapowiadany od 2018 roku.
- Przez wiele lat informowano o licznych opóźnieniach wynikających z pandemii Covid-19 czy bessy na rynku krypto.
Akon City nie powstanie
Wiecie co łączy świat hip-hopu i kryptowalut? Regularnie pojawiające się „obsuwy” czasowe różnych projektów.
W przypadku tego pierwszego chodzi przeważnie o to, że premiera numeru lub albumu autorstwa danego rapera stale jest przekładana w czasie z różnych powodów.
Osoby siedzące w tym środowisku mają zwyczaj mawiać ironicznie, iż „obsuwa to kolejny element hip-hopu”.
W przypadku kryptowalutowych projektów większym problemem jest to, że ich twórcy pozyskują środki od inwestorów na jego rozwój, a finalnie nie „dowożą do końca” obiecywanego produktu.
Po kilku latach pojawia się ogłoszenie, iż ze względu na różne czynniki nie udało się zrealizować wizji, tak więc danego tokena, platformy czy innego rozwiązania jednak nie będzie, a pozyskane środki zostały przeznaczone na koszty operacyjne, w tym marketingowe, i nie ma już szans na ich zwrot.
Następnie „wizjonerzy” z takiego projektu po otarciu łez wsiadają do nowego Mercedesa i odjeżdżają w poszukiwaniu kolejnych osób, które wyłożą swoje pieniądze na realizację ich nowego pomysłu.
Wygląda na to, iż podobny los spotkał Akon City, czyli zapowiadany od 2018 roku projekt futurystycznego miasta, które raper Akon miał zbudować w Senegalu.
Co istotne, twórcy takich hitów, jak „Smack That” czy „Lonely” udało się podpisać kontrakt z firmą KE International, który opiewał na 6 miliardów dolarów.
Miasto to miało znajdować się na terenie Senegalu, skąd pochodził wspomniany artysta, a zasilane miało być jego kryptowalutą Akoin. Plany obejmowały budowę szpitala, centrum handlowego, szkoły, posterunku policji, składowiska odpadów i elektrowni słonecznej. Pierwotnie zakładano, iż te powstaną w 2023 roku.
Potem wybuchła pandemia koronawirusa, a dwa lata później rynek kryptowalut wpadł w okres silnej bessy, czym tłumaczono brak postępów w rozwoju miasta przyszłości.
W międzyczasie inwestorzy regularnie domagali się jakichś konkretów od Akona, kiedy w końcu coś w tym temacie posunie się do przodu.
Dziś obszar liczący sobie 800 hektarów w Mbodiène, miejscowości oddalonej około 100 kilometrów od Dakaru, świeci pustkami. Ale w końcu otrzymaliśmy jakiś konkret w tej sprawie: projekt umarł i nie ma szans na jego reaktywację.
Projekt Akon City już nie istnieje
– powiedział dziennikarzom BBC Serigne Mamadou Mboup, szef Sapco, senegalskiej instytucji zajmującej się rozwojem turystyki.
Co natomiast ze wspomnianym tokenem od Akona? Raper wyjaśnił, iż nie jest w stanie spłacić powstałego zadłużenia, ponieważ „nie była ona adekwatnie zarządzana i bierze za to pełną odpowiedzialność”, czyli bardzo mu przykro, ale zwrotu środków nie będzie.
Akon abandons $6B futuristic „Akon City” vision in Senegal for realistic projects, officials confirm. The singer (Senegal-born, US-raised) launched plans in 2018 for the crypto-powered metropolis near Dakar. Its curvaceous Wakanda-inspired skyscrapers never materialized. pic.twitter.com/FzWC2OlZHg
— Intelect Africa (@IntelectAfrica) July 7, 2025