Projekt ustawy kryptowalutowej autorstwa senator Elizabeth Warren otrzymał poparcie aż dwóch partii, co wskazuje na znaczny postęp w kierunku uregulowania sfery kryptowalut.
Dążąc do uchwalenia przepisów dotyczących kryptowalut w Stanach Zjednoczonych Elizabeth Warren wraz z innymi senatorami opracowała ustawą o nazwie Digital Asset Anti Money Laundering Act (DAAMLA). Praktycznie od razu projekt tego dokumenty wzbudził duże zainteresowanie w branży.
Pozycja Elisabeth Warren nie taka silna?
Krytycy Warren zwracają jednak uwagę, iż ustawy, w których postanie senator się angażuje, często nie posuwają się naprzód. Z danych GovTrack wynika, iż z 330 ustaw wprowadzonych przez senator Elizabeth Warren w ciągu jej 11 lat urzędowania, tylko dziesięć zostało ostatecznie włączonych do innych ustaw. Co ciekawe, tylko jedna ustawa, National POW/MIA Flag Act, została wprowadzona w życie. Dokument ten nakazuje eksponowanie flagi jeńca wojennego / zaginionego w akcji obok flagi USA na niektórych nieruchomościach federalnych.
„Bardzo kilka ustaw jest kiedykolwiek uchwalanych – większość ustawodawców sponsoruje tylko kilka, które są podpisywane jako prawo” – informuje serwis GovTrack.
Dodajmy, iż członkowie Kongresu często angażują się w różne działania legislacyjne, takie jak proponowanie poprawek i udział w pracach komisji, które mogą nie przyciągać uwagi opinii publicznej. Przykład – jednym z ostatnich wysiłków legislacyjnych senatora z Massachusetts jest ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy w zasobach cyfrowych, ponownie wprowadzona w lipcu br. Jej celem jest zaradzenie niedociągnięciom w krajowych przepisach dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy poprzez kategoryzację różnych aplikacji kryptograficznych, w tym portfeli innych niż depozytowe, oraz firm jako instytucji finansowych podlegających regulacjom na mocy ustawy o tajemnicy bankowej.
Pranie brudnych pieniędzy to poważny problem
Do tej pory ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy w zasobach cyfrowych otrzymała poparcie dwóch partii. W poniedziałek zyskała jednak głosy pięciu senatorów z Partii Demokratycznej.
Przeciwnicy ustawy twierdzą jednak, iż stanowi ona zagrożenie dla branży kryptowalutowej w Stanach Zjednoczonych. Alex Thorn, szef ogólnofirmowych badań w Galaxy Research, jest zdania iż dokument zasadniczo funkcjonowałby jako „skuteczny zakaz” dla Bitcoina i kryptowalut. W szczególności zwrócił on uwagę na przepisy ustawy, które nakładają na dostawców portfeli kryptowalutowych, górników i walidatory wymogi „Poznaj swojego klienta”, twierdząc, iż zdecentralizowane oprogramowanie nie może w wykonalny sposób wykonywać scentralizowanych funkcji zgodności.