Digitalizacja kształtuje przyszłość, ale tradycyjny bankowy pieniądz centralny pozostanie dominujący ponad kryptowaluty – przewiduje agencja ratingowa Moody’s w nowym raporcie. Podstawą tego przekonania jest to, iż zaufanie przeważa nad efektywnością.
CBDC i powiązania z bankami komercyjnymi
Krajobraz monetarny ulega fragmentacji, jednak wiele nowych rozwiązań płatniczych wspiera wykorzystanie bankowego pieniądza. Agencja uważa na przykład, iż portfele cyfrowe będą wspierać dominację pieniądza bankowego, o ile konta pozostaną ich głównym źródłem kryptowalut.
Mimo to, portfele cyfrowe mogą zagrażać dochodom banków, wykluczając je z procesu transakcyjnego.
Moody’s twierdzi, iż cyfrowe waluty centralne (CBDC) będą postrzegane jako najbezpieczniejsza forma cyfrowego pieniądza. Nie wymagają one ubezpieczenia depozytów i obiecują wzrost włączania oraz łatwość płatności, zwłaszcza transgranicznych. Jednak złożoności techniczne i polityczne utrudniają ich adopcję.
Może Cię zainteresować: ChatGPT zabroniony przez światowego giganta. Kolejni pójdą w jego ślady?
Krytyczne spojrzenie na kryptowaluty i stablecoiny
Kryptowaluty otrzymały umiarkowaną ocenę. Moody’s napisał, iż mimo istnienia od ponad dekady, przez cały czas nie spełniają one podstawowych funkcji pieniądza. Czynniki takie jak zmienność, wysokie opłaty za transakcje, niska przepustowość czy problemy z użytecznością przeważają nad zaletami. Plusami są z kolei szeroka dostępność, możliwość transferów przez całą dobę i programowalność.
Stablecoiny zostały potraktowane z podobnym dystansem. Moody’s uważa, iż cierpią z powodu wewnętrznego konfliktu interesów. Ich operatorzy są zmotywowani do inwestowania w bardziej ryzykowne aktywa, aby zwiększyć przychody. Niemniej jednak agencja przewiduje, iż „użycie stablecoinów może nieco wzrosnąć”.
Raport zauważa również, iż kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptoaktywów wzrosła o ponad 60% od początku roku do 1,33 biliona dolarów. Krajobraz monetarny wciąż się rozwija.
Raport podkreśla, iż „cyfrowy pieniądz wydany przez prywatne przedsiębiorstwo mógłby znacząco wpłynąć na krajobraz płatniczy. Niemniej jednak, do tej pory nie odnotowano żadnego udanego projektu w tej dziedzinie, a wiele państw prawdopodobnie nie pozwoli na ich działanie na dużą skalę.”
W raporcie wspomniano również o innych innowacjach, takich jak mobilny pieniądz emitowany przez firmy telekomunikacyjne i ztokenizowane fundusze pieniężne. Pomimo wprowadzania nowych technologii i form, tradycyjne banki komercyjne przez cały czas odgrywają kluczową rolę w gospodarce.
Zobacz również: