Azja dominuje na globalnym rynku kryptowalut, co stanowi 60% użytkowników cyfrowych aktywów na świecie i przyczyniając się do największego udziału w globalnej płynności. Nowe badania Foresight Ventures i Primitive potwierdzają te ustalenia. Natomiast w Chinach kryptowaluty kwitną pomimo zakazów.
Pięć azjatyckich krajów, w tym Indie, Indonezja i Wietnam, znajduje się w pierwszej dziesiątce Globalnego Indeksu Adopcji Kryptowalut 2024.
Kryptowaluty kwitną w Chinach, a Azja prowadzi w globalnej adopcji cyfrowych aktywów
Raport podkreśla rosnącą adopcję i rozkwit kryptowalut w Azji, napędzany głównie przez scentralizowane giełdy (CEX) i społeczności wrażliwe na ceny. Co ciekawe, użytkownicy z Azji generują 37,1% globalnego ruchu na CEX, zajmując pierwsze miejsce w tej kategorii.
Tymczasem Ameryka Północna prowadzi w użyciu zdecentralizowanych giełd (DEX). Oceania przyczynia się do mniej niż 2% globalnego ruchu na CEX i DEX. Forest Bai, współzałożyciel Foresight Ventures, powiedział dla BeInCrypto:
„Międzynarodowy podział pracy w branży Web3 pozostało bardziej istotny w porównaniu do tradycyjnych sektorów internetowych. Azja jest znaczącym centrum innowacji kryptowalutowych, użytkowników i rynków handlowych. Poprzez ten raport chcemy podkreślić różnorodne cechy kulturowe i rynkowe Azji.”
Tymczasem Azja zajmuje trzecie miejsce w aktywności na DEX, prawdopodobnie z powodu ograniczeń regulacyjnych. Te ograniczenia wpływają na obecność globalnych CEX w Ameryce Północnej, zmuszając wielu użytkowników do korzystania z DEX.
W drugim kwartale 2024 roku, sprzedawcy w Singapurze przetworzyli prawie 1 mld USD w transakcjach kryptowalutowych. Jest to najwyższy wynik od dwóch lat. Jak wcześniej informował BeInCrypto, miasto-państwo stało się liderem w płatnościach kryptowalutowych. Wydało 13 licencji kryptowalutowych w 2024 roku, a to ponad dwa razy więcej niż w poprzednim roku.
Również Singapur stał się pierwszym krajem w Azji, który wprowadził stablecoin RLUSD Ripple. Zadebiutował on na giełdzie Independent Reserve.
Chiński rynek kryptowalut rozwija się pomimo zakazów
Raport zauważa, iż 5,9% ruchu na platformie pump.fun pochodziło z regionów chińskojęzycznych, w tym z Chin, Hongkongu, Tajwanu i Indonezji. Natomiast kolejne 5,1% pochodziło z Indii.
Co więcej, Pump.fun była wiodącą platformą dla memecoinów w 2024 roku, co również wpłynęło na rozkwit kryptowalut w Azji. Niewątpliwie użytkownicy z Chin w dużej mierze przyczynili się do jej wzrostu. Badania pokazują również, iż inwestorzy chińskojęzyczni wykazują duże zainteresowanie handlem memecoinami od Solana na platformach takich jak X.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, iż Chiny całkowicie zakazały kryptowalut, raport podkreśla rozwijający się ekosystem kryptowalutowy. Hongkong służy jako brama do chińskiego rynku, wspierany przez aktywny handel pozagiełdowy (OTC).
„Zachodnia narracja często zakłada, iż Chiny całkowicie zakazały kryptowalut, co prowadzi wielu do przekonania, iż ich rynek kryptowalutowy zniknął. Środowisko branżowe zabrania handlu, ale odważnie rozwija technologię on-chain.”
Warto podkreślić, iż chińscy użytkownicy często omijają kontrolę kapitału, korzystając ze stablecoinów i polegają na platformach DeFi i DEX jako bezpiecznych alternatywach.
Również uczestnicy rynku kryptowalut w Chinach to głównie młodzi inwestorzy detaliczni. Mają oni duży apetyt na aktywa wysokiego ryzyka, w tym memecoiny jak Dogecoin. Raport wskazuje, iż kryptowaluty kwitną dzięki znaczącemu zainteresowaniu DeFi, GameFi i projektami związanymi z infrastrukturą.
Ogólnie rzecz biorąc, znaczny wkład Azji w globalną adopcję kryptowalut i płynność odzwierciedla jej kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości branży. Natomiast Chiny wbrew niekorzystnym regulacją, wciąż mają duży wpływ na globalną płynność a rozkwit kryptowalut podąża we właściwym kierunku.
Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.
BeInCrypto Polska - Kryptowaluty kwitną w Chinach, a cała Azja to 60% globalnych użytkowników