Kryptowaluty VR – nowy wymiar inwestycji w wirtualną rzeczywistość

8 miesięcy temu

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

W czasach gdy technologia w coraz większym stopniu wpływa na nasze codzienne życie, szczególną uwagę przykuwa wirtualna rzeczywistość. VR jest bowiem dziedziną, która ostatnio mocno się rozwija i rewolucjonizuje kilka branż.

Postęp ten nie uszedł uwadze deweloperom odpowiedzialnym za tworzenie kryptowalut. Choć z pozoru świat krypto oraz rzeczywistość wirtualna nie mają ze sobą wiele wspólnego, w ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej projektów, które je łączą.

Do najciekawszych zalicza się m.in. 5th Scape, CEEK VR oraz Decentraland, który od kilku lat oferuje metaverse, a teraz dodatkowo planuje wsparcie dla VR.

Co to jest VR i AR?

Wirtualna rzeczywistość jest technologią, która umożliwia wyświetlanie obrazu. W ten sposób przenosi użytkowników do trójwymiarowych środowisk, w których mogą wchodzić w interakcje z przestrzennymi elementami cyfrowymi, dzięki czemu te stają się niemal namacalne.

Technologia ta, początkowo spopularyzowana ze względu na jej zastosowania w grach i rozrywce, szybko rozszerza się na inne dziedziny. Między innymi na edukację czy nieruchomości, oferując niezwykle żywe i wciągające doświadczenia.

AR to natomiast rozszerzona rzeczywistość, która łączy elementy generowane komputerowo z prawdziwym światem. Jest to więc dodatek, który ma ulepszyć świat rzeczywisty.

Połączenie VR z kryptowalutami

Fot. materiały partnera

Integracja gwałtownie rozwijających się branż rzeczywistości wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) z kryptowalutami może okazać się przełomem. Jest to z pewnością rewolucyjny krok w cyfrowym świecie.

Kryptowaluty, ze swoją zdecentralizowaną naturą i technologią blockchain, zapewniają bezpieczne i wydajne zasoby do przeprowadzania transakcji w tych przestrzeniach. Ta synergia dała początek kryptowalutom VR – cyfrowym walutom, które zostały stworzone specjalnie do użytku w wirtualnych przestrzeniach.

Projekty te wykorzystują VR do tworzenia metaverse, gier i innych wciągających środowisk. Użytkownicy mogą w nich wchodzić w interakcje ze sobą, dokonywać transakcji, a choćby zarabiać pieniądze. Połączenie VR i kryptowalut zwiększa potencjał obu technologii.

W wirtualnych światach kryptowaluty pozwalają na stworzenie solidnej gospodarki, w której aktywa, takie jak grunty, budynki i inne cyfrowe towary, można kupować i sprzedawać z zachowaniem przejrzystości i bezpieczeństwa.

Najciekawsze kryptowaluty VR

Z uwagi na to, iż VR i AR należą do najszybciej rozwijających się technologii, w przestrzeni krypto pojawia się coraz więcej tokenów VR. Stanowią one świetne dopełnienie istniejących i powstających środowisk wirtualnych. Oto kilka najciekawszych projektów:

5th Scape (5SCAPE)

Fot. materiały partnera

Projekt 5th Scape (5SCAPE) stanowi innowacyjną integrację rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR) z rozwijającą się dziedziną kryptowalut. Inicjatywa ma na celu wykreowanie pionierskiego ekosystemu AR i VR, który obejmie gry, filmy, materiały edukacyjne i urządzenia VR.

Projekt koncentruje się nie tylko na samym tworzeniu gier, ale także na zapewnieniu ich kompatybilności z istniejącym sprzętem VR. Plany na przyszłość obejmują także stworzenie własnego zestawu słuchawkowego i fotela VR. To jeszcze bardziej umocni pozycję 5th Scape w branży.

Zespół 5th Scape aktywnie pracuje nad kilkoma grami. Wśród nich są Cage Conquest, Epic Cricket Arena, Immersive Kickoff, Archery Master i Thrust Hunter. Jako pierwsza ma zostać wydana Cage Conquest, która koncentruje się na sportach walki. Data premiery przypada na drugi kwartał 2024 roku.

Centralnym elementem całego ekosystemu jest jego natywny token – 5SCAPE. Ma on najważniejsze znaczenie dla dostępu do gier i przeprowadzania w nich transakcji. Jednocześnie gwarantuje posiadaczom ekskluzywne zniżki w porównaniu z tradycyjnymi metodami płatności.

Posiadacze tokenów mogą stakować 5SCAPE w celu zdobycia nagród, angażować się w podejmowanie decyzji dotyczących projektu. Dodatkowo uzyskują dostęp do ekskluzywnych treści i zasobów w grach. To zachęca do zaangażowania społeczności i zwiększa prawdopodobieństwo dalszej ekspansji ekosystemu.

Całkowita podaż 5SCAPE obejmuje 5,21 miliarda tokenów, z czego 80% zostało wydanych w przedsprzedaży. Celem twórców jest zgromadzenie 15 milionów dolarów. Przedsprzedaż tokenów 5SCAPE już odniosła znaczny sukces, gdyż udało się zebrać ponad 5,5 mln dolarów.

Obecnie trwa jej piąta faza, podczas której cena 5SCAPE wynosi 0,00327 USD. W kolejnym etapie wzrośnie do 0,00376 USD, a w momencie pierwszego notowania sięgnie poziomu 0,01 USD.

Połączenie wciągającej platformy i zaawansowanej technologii daje 5thScape solidne podstawy do zyskania miana przełomowego projektu. Dzięki swoim ambitnym celom i zaufaniu społeczności 5th Scape może wywrzeć trwały wpływ na branże AR i VR, które mają przekształcić szeroki wachlarz sektorów, od rozrywki po edukację.

DECENTRALAND (MANA)

Fot. materiały partnera

Zbudowany na blockchainie Ethereum Decentraland oferuje zdecentralizowany, wirtualny ekosystem, w którym użytkownicy kupują, rozwijają i handlują cyfrowymi nieruchomościami podczas eksploracji, interakcji i grania w gry.

Jego natywnym tokenem jest MANA, która została zbudowana w standardzie ERC-20. Dzięki niemu użytkownicy mogą bezpośrednio zaangażować się w ten wirtualny świat poprzez zakup działek oraz innych cyfrowych towarów i usług.

Własność nieruchomości nabywa się poprzez spalenie tokenów MANA, co trwale usuwa je z obiegu i dodaje aspekt deflacyjny do tokenomiki. Mechanizm ten ma ustabilizować wartość kryptowaluty w czasie.

Użytkownicy, w zamian za tokeny MANA, mogą tworzyć m.in. unikalne środowiska, rynki, scentralizowane gry czy aplikacje. Projekt umożliwia im zarabianie na projektach poprzez pobieranie opłat od innych użytkowników za przeglądanie, używanie lub interakcję ze stworzonymi dziełami.

W ekosystemie działa token NFT: LAND. Jest on działką o wymiarach 16 na 16 metrów z cyfrową nieruchomością. Użytkownicy mogą na niej planować i organizować wydarzenia społecznościowe, np. koncerty, pokazy filmów, wieczory w kasynie, tańce awatarów czy lekcje.

W miarę ciągłego rozwoju technologii VR Decentraland pozycjonuje się na czele tej rewolucji. Platforma w przyszłości planuje bowiem dodanie integracji z wirtualną rzeczywistością z nadzieją na zwiększenie liczby użytkowników i ich zaangażowania w rozwój projektu.

To posunięcie umożliwi społeczności projektu przemierzanie, interakcję i doświadczanie cyfrowego świata Decentraland w dynamiczny i fizycznie angażujący sposób. Zapewni to jeszcze bardziej wciągające doświadczenie.

Poprzez integrację bardziej zaawansowanych możliwości VR, Decentraland chce przyciągnąć szerszą publiczność. Od graczy i twórców treści po nauczycieli i firmy. Wszystkich, którzy chcieliby wykorzystać potencjał platformy do organizacji wirtualnych wydarzeń.

Ta ewolucja prawdopodobnie przyciągnie użytkowników na platformę, co z kolei może pozytywnie wpłynąć na popyt na MANA. Przyszłość Decentralandu wydaje się więc obiecująca.

Dzięki integracji z VR platforma zaoferuje bardziej wciągające i interaktywne doświadczenia, potencjalnie zmieniając sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcję z wirtualnymi treściami i sobą nawzajem w cyfrowej przestrzeni.

Gdy z czasem technologia VR będzie bardziej dostępna i powszechna, Decentraland może stać się pionierem nowego modelu wirtualnej rzeczywistości, w której kryptowaluta odegra kluczową rolę w każdej interakcji.

CEEK VR

Fot. materiały partnera

CEEK VR jest wielopłaszczyznową platformą VR, zaprojektowaną w celu połączenia artystów, sportowców, aktorów oraz innych gwiazd i twórców z ich fanami w wirtualnym metawersum. Platforma ta została wzbogacona zarówno o funkcje VR, jak i AR.

Misją twórców jest stworzenie VR Metaverse, w którym fani obejrzą koncerty ulubionych piosenkarzy, ulubione drużyny piłkarskie lub odwiedzą galerie artystów bez konieczności wychodzenia z domu.

Użytkownicy mogą oglądać wszystkie wydarzenie w widoku 360 stopni, a także wchodzić ze sobą w interakcję w wirtualnych przestrzeniach. Integracja technologii AR umożliwia łączenie elementów cyfrowych ze światem rzeczywistym, co ulepsza doświadczenia użytkowników.

CEEK VR podjął najważniejsze partnerstwa z głównymi graczami branżowymi, takimi jak m.in. Universal Music, Apple, Microsoft, The Walt Disney Company, Dreamworks SKG, 20th Century Fox, NFL czy T-Mobile. kooperacja z Universal Music daje platformie CEEK VR prawa do korzystania z występów na żywo światowej sławy artystów, takich jak Lady Gaga, Katy Perry, U2, Sting czy Neyo.

Natywnym tokenem ekosystemu jest CEEK. Każdy właściciel tokena będzie mógł uczestniczyć w przestrzeni VR podczas koncertów prawdziwych gwiazd, pokazów, zbiórek charytatywnych, wydarzeń sportowych, lekcji w klasie i wielu innych.

Ponadto zyska możliwość wykorzystania tokena CEEK do zakupu biletów na wydarzenia i wirtualnych zasobów. Dzięki CEEK VR artyści otrzymują nowe źródła dochodu. Poza tym, za sprawą technologii blockchain, wszystkie płatności stają się przejrzyste.

Token CEEK początkowo wystartował na blockchainie Ethereum. Został jednak przeniesiony na Binance Smart Chain, aby skorzystać z niższych kosztów transakcji i zwiększonej skalowalności.

Dostęp do metaverse można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej projektu, a także za pośrednictwem VR: Oculus i HTC Vivel. Ponadto dzięki autorskiego zestawu słuchawkowego CEEK mobile VR headset, który został zaprojektowany w celu zapewnienia wciągających wrażeń w konkurencyjnej cenie.

CEEK VR wyróżnia się nie tylko innowacjami technologicznymi, ale także zaangażowaniem w tworzenie przyjaznej dla użytkownika metawersji, w którym świat wirtualny łączy się z rzeczywistym. Projekt ten ma ogromny potencjał, by w miarę rozwoju branży VR i Web3 stać się jednym z głównych graczy na rynku.

Podsumowanie

Kryptowaluty VR wzbudzają zainteresowanie inwestorów, ale w tej chwili daleko im do najpopularniejszych monet i tokenów, takich jak bitcoin, ehter, czy dogecoin.

Mimo to połączenie VR z kryptowalutami nie wydaje się jedynie przejściowym trendem. Rzeczywistość wirtualna staje się jeszcze bardziej wciągająca i przyjazna dla użytkownika. Z kolei adopcja kryptowalut, ich bezpieczeństwo i skalowalność technologii blockchain się zwiększa. Tokeny VR, takie jak 5th Scape, zyskują na znaczeniu.

Obecnie większość metawersów działa w 2D, przez co wielu użytkowników uznaje te środowiska za mało inspirujące. Wykorzystanie VR zapewnia ekscytujące wrażenia i pozwala na eksplorację wirtualnych światów w 3D.

Kryptowaluty umożliwiają użytkownikom dokonywanie transakcji, zakup zasobów i poprawę swoich doświadczeń w cyfrowej przestrzeni. Oczekuje się, iż w przyszłości wirtualna rzeczywistość stanie się sercem gospodarki Web 3.0. Dlatego warto mieć na uwadze tokeny VR oraz metaverse i bacznie obserwować ich rozwój.

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Idź do oryginalnego materiału