Kryptowaluty w służbie zła – jak ISIS korzysta z blockchaina

1 rok temu

Zdaniem platformy TRM Labs, która zajmuje się analizą blockchain, są liczne dowody na korzystanie przez ISIS z kryptowalut.

Raport firmy ujawnił, iż USDT (Tether) na sieci Tron jest głównym wyborem dla transakcji wśród współpracowników ISIS w Azji.

Raport opublikowany kilka dni temu wykazał, iż w ciągu roku znacznie wzrosło wykorzystanie kryptowalut przez grupy związane z ISIS. Tranaakcje odnotowano w Tadżykistanie, Indonezji i Afganistanie w celu ukrycia przeprowadzanych przez ISIS operacji. Większość transakcji związanych z tymi przypadkami obejmowała użycie Tether (USDT) na sieci Tron. Tar Annison podkreśliła, iż Tron i Tether są popularnymi aktywami w nielegalnych działaniach. Zauważyła, iż przestępcy zaczynają przenosić się z Bitcoina na rzecz stabilnych kryptowalut.

W rzeczonym raporcie zwrócono uwagę na znaczną liczbę osób korzystających z indonezyjskich giełd. Giełdy te wysyłały fundusze na adresy związane z kampaniami zbierania funduszy dla ISIS w Syrii. Stwierdzono, iż w 2022 roku osoby korzystające z indonezyjskich giełd przesłały ponad pół miliona dolarów na adresy zidentyfikowane jako należące do tych kampanii.

Osoby odpowiedzialne za zbieranie tych funduszy twierdziły, iż pieniądze są zbierane w szczytnym celu. Według nich środki te były używane na rzecz wsparcia i „pomocy w uwolnieniu rodzin ISIS przetrzymywanych w obozach w Syrii”. Wszystkie transfery zostały wykonane dzięki USDT na sieci Tron w kwotach 10 000 dolarów.

Przekazy do giełd zlokalizowanych w Syrii oraz kampanie zbierania funduszy na rzecz wspierania ISIS. Źródło: trmlabs.com

Raport wspomina także o przypadku w Tadżykistanie. Tam kryptowaluty były używane do rekrutacji bojowników dla organizacji powiązanej z Państwem Islamskim w Afganistanie. Jedna z kampanii zbierania funduszy, działająca przez ponad rok, była powiązana z adresem, który otrzymał w 2022 roku około 2 milionów dolarów w USDT na sieci Tron.

Przypadek ISIS w Afganistanie

Dzięki śledzeniu blockchain TRM Labs zidentyfikowała przepływ środków i powiadomiła giełdę, na której grupa wymieniała swoje środki na gotówkę. Giełda powiadomiła lokalne władze, co doprowadziło do aresztowania w Turcji czołowego zbieracza funduszy dla ISIS, Shamila Hukumatova w czerwcu tego roku.

Dodatkowo, w drugiej połowie 2022 roku jednostka medialna powiązana z organizacją ISIS w Pakistanie zaczęła promować swoją zdolność do akceptowania darowizn. TRM Labs zidentyfikowała, iż adresy kontrolowane przez grupę miały spory wolumen transakcji. Wynosił on około 40 000 dolarów w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Jak to wyglądało w przypadku Afganistanu? Fundacja al-Azaim ds. Produkcji Mediów (al-Azaim) jest jednostką medialną afiliowaną z ISIS w Afganistanie (ISKP). Jest jednym z najbardziej płodnych mediów powiązanych z Państwem Islamskim. Szczególnie aktywnym w rekrutacji w Azji Południowej i Centralnej, produkując treści w co najmniej sześciu językach.

W grudniu 2022 roku TRM Labs zidentyfikowało adresy kryptowalutowe kontrolowane przez al-Azaim. Mimo iż aktywność na tych adresach wynosiła mniej niż 10 000 dolarów, dowodziły one, iż al-Azaim korzystał z kryptowalut do finansowania swoich operacji. A także do otrzymywania środków od swoich zwolenników, co nigdy nie zostało publicznie potwierdzone przez tę grupę.

Powiązania między Fundacją Mediów al-Azaim (na niebiesko) a grupą z Pakistanu (na różowo). Źródło: https://www.trmlabs.com/

TRM Labs zidentyfikowało powiązania na blockchainie między adresami kontrolowanymi przez al-Azaim a adresami kontrolowanymi przez grupę z Pakistanu. Biorąc pod uwagę powiązania na poziomie terenowym między współpracownikami ISIS w Pakistanie i Afganistanie.

Idź do oryginalnego materiału