Rosnąca popularność kryptowalut zmienia kształt sektora finansowego. Nie można zaprzeczyć, iż rozwój Bitcoina, kryptowalut i technologii blockchain nadał fintechowi zupełnie nowe znaczenie. W jaki sposób kryptowaluty wpływają na inwestycje i światową gospodarkę?
Kryptowaluty mogą zdestabilizować światowy system finansowy
Kryptowaluty, są często przenoszone między ludźmi posiadającymi wirtualne portfele w zdecentralizowanych sieciach komputerowych. Transakcje te są publicznie rejestrowane na łańcuchach bloków, które są rozproszonymi i odpornymi na manipulacje księgami.
Ta architektura typu open source zapobiega powielaniu monet i eliminuje potrzebę sprawdzania transakcji przez organ centralny, taki jak bank. Kryptowaluty ewoluowały od cyfrowej nowości do wielomiliardowych technologii, które mogą zdestabilizować światowy system finansowy w ciągu kilku lat.
Po co inwestować w kryptowaluty?
Kryptowaluty zyskały na popularności, ale wielu konsumentów i inwestorów może zastanawiać się, o co w tym wszystkim chodzi. Dlaczego ktokolwiek miałby wybierać kryptowaluty, skoro jego rodzima waluta jest wystarczająca do większości celów? Po co ktoś miałby inwestować pieniądze w kryptowaluty?
Jednym z najbardziej przekonujących uzasadnień inwestowania w kryptowaluty jest to, iż zapewniają one przejrzystość, która chroni wszystkie strony zaangażowane w transakcję. Wszystkie transakcje kryptowalutowe są szyfrowane w publicznej księdze rozproszonej. Nie można jej zmienić ani naruszyć. Fałszowanie wewnętrznych danych finansowych, nieprawidłowe wyceny i wiele innych rozbieżności kosztujących miliardy euro w przypadku tradycyjnych akcji inwestorów rynkowych jest niemożliwe w przypadku blockchain.
W teorii wprowadzenie nowej generacji klientów do gospodarki cyfrowej opartej na pieniądzu algorytmicznym eliminuje potrzebę istnienia instytucji bankowości centralnej, a także ich kosztów i monitoringu.
Waluty cyfrowe bardziej odporne na inflację
Inflacja z czasem dewaluuje waluty fiducjarne, ale nie ma takiego samego wpływu na kryptowaluty w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Dlaczego? Ponieważ waluty cyfrowe są zdecentralizowane, a podaż jest ograniczona. Rząd lub bank nie mogą swobodnie kontrolować kryptowalut.
Co ważniejsze, oznacza to, iż kryptowaluty mogą z czasem generować wyższe zwroty niż waluty fiducjarne. Nie oznacza to, iż kryptowaluty są odporne na inflację. jeżeli wydobywa się więcej kryptowalut, ich wartość teoretycznie spadnie, ale istnieją zabezpieczenia, aby temu zapobiec. Bitcoin jest najlepszym przykładem. Co cztery lata tempo wydobycia Bitcoina spada o połowę.
Większe wahania aktywów cyfrowych
Obietnica zysku jest najbardziej przekonującym powodem do inwestowania w kryptowaluty. Czy nam się to podoba, czy nie, pieniądze rządzą naszym światem. Chociaż handel kryptowalutami jest wciąż w powijakach, ma potencjał, aby przewyższyć inne aktywa, takie jak akcje.
Ponadto kryptowaluty są bardzo zmienne, co oznacza, iż pojedyncza transakcja może prowadzić do dużych zysków (choć również dużo strat).
Zbadanie rynku i ryzyka przed inwestycją przez cały czas konieczne
Przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji należy rozważyć alokację aktywów. Alokacja aktywów rozkłada inwestycje na wiele instrumentów w celu uzyskania zróżnicowanych długoterminowych zwrotów.
To samo dotyczy kryptowalut – warto określić swoją tolerancję ryzyka, cele finansowe i ramy czasowe, aby określić, jaką część swojego portfela inwestycyjnego można przeznaczyć na kryptowaluty.
Nadzieja w technologii blockchain
Technologia blockchain, która leży u podstaw Bitcoina i innych kryptowalut, została ogłoszona jako rewolucja w wielu branżach, od transportu i łańcuchów dostaw po bankowość i opiekę zdrowotną.
Rozproszone księgi rachunkowe mogą umożliwić wcześniej niewyobrażalną działalność gospodarczą poprzez usunięcie pośredników i zaufanych podmiotów z sieci komputerowych. Ten potencjał sprawia, iż waluty cyfrowe są atrakcyjną inwestycją dla tych, którzy wierzą w przyszłość. Inwestowanie w cyfrowe aktywa to szansa dla ludzi, którzy wierzą w obietnicę na osiągnięcie znaczących zwrotów, pomagając jednocześnie przyszłości technologii.