Kryptowaluty związane z prywatnością wystrzeliły. Monero (XMR) najwyżej od 2 lat

cryps.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: XMR


Kryptowaluta Monero odnotowała znaczący wzrost, osiągając poziom 211 USD – najwyższy od maja 2022 roku. Zjawisko to wpisuje się w szerszy trend rosnącego zainteresowania kryptowalutami zapewniającymi prywatność, które cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników.


  • Monero osiągnęło lokalne maksimum na poziomie 211 USD, a w tej chwili jego wartość wynosi 190 USD, co oznacza wzrost o 21% w ciągu tygodnia,
  • Kluczowe orzeczenie sądu w USA wpłynęło na rynek, sprzyjając wzrostowi kategorii kryptowalut zapewniających prywatność, która odnotowała wzrost o ponad 12% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Rekord XMR i wzrost popularności kryptowalut prywatnych

Monero, jedna z najbardziej znanych kryptowalut skoncentrowanych na prywatności, odnotowała wzrost do 211,07 USD, osiągając tym samym najwyższą wartość od ponad dwóch lat.

Według danych z CoinMarketCap, obecna cena XMR wynosi 190 USD, co wciąż oznacza imponujący wzrost o ponad 7% w ciągu dnia oraz 21% w skali tygodnia. W ciągu ostatnich godzin jego kurs oscylował zaś wokół 211 USD. Rosnące zainteresowanie kryptowalutami prywatnymi wynika między innymi z przełomowego orzeczenia amerykańskiego sądu.

Wykres XMR/USDT. Źródło: tradingview.com

W sprawie dot. miksera wirtualnych walut Tornado Cash sąd uznał, iż inteligentne kontrakty wykorzystywane przez tę usługę nie mogą być traktowane jako własność, co otworzyło nowe perspektywy dla technologii blockchain.

W efekcie token TORN, związany z Tornado Cash, również zanotował wzrost – z około 3,60 USD w listopadzie do obecnych 18 USD.

Kryptowaluty prywatne pod lupą

Monety takie jak Monero, Zcash czy Verge stosują zaawansowane technologie kryptograficzne, w tym podpisy pierścieniowe, adresy jednorazowe oraz zk-SNARK, które chronią szczegóły transakcji przed dostępem publicznym.

Dla zwolenników kryptowalut prywatnych, tego typu rozwiązania są kluczowe, aby zagwarantować anonimowość transakcji w świecie cyfrowym – podobnie jak gotówka w świecie fizycznym.

Jednak popularność kryptowalut prywatnych budzi kontrowersje. Władze i organy ścigania często postrzegają je jako potencjalne narzędzia przestępców, co prowadzi do regulacyjnych ograniczeń. Na przykład Monero zostało usunięte z kilku dużych giełd, w tym Binance i Kraken. Mimo to, jak dotąd żadne wysiłki zmierzające do złamania prywatności Monero nie przyniosły skutku.

Idź do oryginalnego materiału