Kryzys w branży coraz bliżej? Takich cen kluczowego produktu nie widziano od 11 lat

1 rok temu

Ceny cukru osiągają najwyższy poziom od 11 lat i mogą dalej rosnąć z powodu ekstremalnych warunków pogodowych. Zeszłoroczny mały kryzys cukrowe zdaje się być jedynie wstępem do poważniejszego tąpnięcia. Nestle, producent popularnych batoników KitKat, niedawno informował o sporej podwyżce cen swoich produktów. To nie jedyna firma, której produkcja bazuje na słodkim dodatku, zmuszona w ostatnim czasie do podwyżek cen.

Kryzys cenowy na rynku cukru

Ceny cukru notowane w ostatnim czasie są najwyższe od lat, co odbija się mocno na branży spożywczej. Wiele wskazuje na to, iż to nie koniec wzrostów. Ceny wzrosły z powodu nietypowych opadów deszczu w Indiach, słabych plonów w Europie, letniej suszy, a także cięć wydobycia ropy przez OPEC+. Analitycy oceniają, iż ceny cukru wzrosły przede wszystkim dlatego, iż rosnący popyt został spotęgowany przez pogarszające się prognozy pogodowe. Kontrakty terminowe na surowy cukier w ostatnich dniach wzrosły do ​​24 centów za funt i osiągnęły najwyższy poziom od 11 lat. To nie są dla nas najlepsze wiadomości. Rosnące koszty mogą zostać przerzucone na konsumentów w postaci droższych produktów, zawierających w składzie cukier. Nie wykluczone, iż kryzys w branży spożywczej, który i tak mocno odchudza nasze portfele, będzie jeszcze silniejszy.

Sugar prices skyrocket as growers eye 'once-in-a-generation' payday https://t.co/HcflfpgrfQ

— ABC News (@abcnews) April 19, 2023

Główne źródła problemu

Doszukując się źródeł problemu, powinniśmy zwrócić naszą uwagę między innymi w stronę Indii. Indie są drugim co do wielkości producentem cukru na świecie po Brazylii. Na początku kwietnia All India Sugar Trade Association obniżyło szacunki dotyczące produkcji cukru o prawie 3% w roku zbiorów trwającym od października 2022 r. do września 2023 r. Stowarzyszenie powołało się na nietypowe opady deszczu w Maharasztrze, która odpowiada za ponad jedną trzecią produkcji cukru w ​​kraju. Nie tylko Indie mają problemy. Niższa produkcja została spotęgowana przez słabe zbiory buraków w Europie wynikające ze zmniejszonego areału i dotkliwej letniej suszy. Według Międzynarodowej Organizacji Cukrowej około 80% światowej produkcji cukru pochodzi z trzciny cukrowej, a 20% z buraków.

Idź do oryginalnego materiału