’Kryzys wszystkiego’ w Chinach, są nowe dane. Gorąco na giełdzie, rynki nie dowierzają

2 miesięcy temu

Publikowane dziś nad ranem dane z gospodarki Chin napawają inwestorów niepokojem. Indeks Hang Seng tąpnął o prawie 2% po rozczarowujących odczytach PKB i sprzedaży detalicznej. Okazało się, iż wzrost w drugim kwartale był zdecydowanie słabszy, od prognoz… Choć porównano go, z bardzo słabym drugim kwartałem 2023 roku. PKB odnotowało najwolniejszy wzrost od I kwartału 2023 roku. Chiński konsument stale oszczędza i boi się wydawać pieniądze.

Niepewność chińskich firm i pracowników oraz pogłębiający się kryzys rynku nieruchomości, który zaczyna wpływać na stabilność banków… Nie napawają optymizmem. Sprzedaż detaliczna wzrosła o ok. 2% rok do roku, podczas gdy rynki oczekiwały odczytów niemal 4% dynamiki wzrostu. Wzrost sprzedaży detalicznej w czerwcu był najniższy od 18 miesięcy. Ostrożny konsument spowodował deflacyjną presję w wielu branżach; od branży samochodowej, po odzieżową i producentów żywności.

Dane można określić jednym, wielkim rozczarowaniem. Ekonomiści wskazują na tzw. 'negatywny efekt majątkowy’, który wynika z niższych cen nieruchomości i akcji. Powoduje on, iż szereg społeczeństwa ma powody, by odczuwać spadek wartości ich oszczędności i 'zabezpieczenia’ jaki pełnią nieruchomości, czy papiery wartościowe. Słabszy konsument to także niski wzrost wynagrodzeń. Firmy tną budżety na wynagrodzenia i szykują się na spowolnienie. Ceny nowych domów w Chinach spadły w najszybszym tempie od dziewięciu lat.

Oto dane z Chin

  • Sprzedaż detaliczna: 2% rok do roku, oczekiwano 3,9%
  • Wzrost PKB: 4,7% rocznie wobec 5,1% prognoz i 5,3% poprzednio (kwartalnie 0,7%, oczekiwano 0,9%, a w maju było to 1,6%)
  • Inwestycje w aglomeracjach miejskich: 3,9% rok do roku, zgodnie z oczekiwaniami (4% w maju)
  • Produkcja przemysłowa: 5,3% rok do roku, oczekiwano 5% (w maju wzrost sięgał 5,6%)
  • Bezrobocie: 5% (zgodnie z oczekiwaniami i poprzednim odczytem)
Sprzedaż detaliczna Chin w czerwcu 2024. Źródło: LSEG, Reuters
PKB Chin w II kwartale 2024 roku. Źródło: LSEG, Reuters

Podsumujmy dane

Rozczarowujące PKB, które rok do roku wzrosło poniżej celu partii rządzącej (mimo porównania do bardzo słabego okresu, jakim był II kw. 2023)

Bardzo słaba sprzedaż detaliczna, najwolniejszy wzrost rok do roku od grudnia 2022 roku

Inwestycje w nieruchomości spadły o 10,1% w pierwszej połowie 2024 r. w porównaniu z 2023, a sprzedaż domów spadła średnio o ok. 19,0%.

Impuls kredytowy w czerwcu wykazał ponowne osłabienie popytu, a niektóre najważniejsze wskaźniki popyt na pożyczki osiągnęły rekordowo niskie poziomy… Potęgując potencjalne problemy sektora bankowego

Analitycy z LSEG oczekują 10 punktów bazowych cięć stopy procentowej dla pożyczek rocznych w Chinach, a także obniżenia stopy rezerw obowiązkowych banków o 25 punktów bazowych w trzecim kwartale roku
Z kolei Citi spodziewa się, iż rząd uruchomi kolejną rundę środków wspierających nieruchomości po spotkaniu najwyższego organu decyzyjnego rządzącej Partii Komunistycznej

Partia może uciekać od nadmiernej stymulacji gospodarki, nie chcąc stracić twarzy. Byłoby to pewnego rodzaju przyznanie się do 'porażki’, ponieważ władze wielokrotnie sugerowały, iż Chiny 'nie potrzebują stimulusa’

Atmosfera jest gęsta

Dziś rozpoczyna się szczyt chińskich władz, w trakcie których Komunistyczna Partia Chin będzie debatować nad sytuacja gospdarki. Rząd dąży do wzrostu PKN na poziomie około 5% rocznie, ale Moody’s nie ma wątpliwości. To, czy zostanie ten cel osiągnięty, leży w rękach ustawodawców. Rynek oczekuje na poważniejszą stymulację, bo Chiny mają poważny problem, aby podnieść się po covidowych zawirowaniach.

W ujęciu kwartał do kwartału wzrost PKB wyniósł 0,7% w porównaniu ze zrewidowanym w dół wynikiem,5%, w I kw. 2024 roku. Tak przynajmniej mówią dane Narodowego Biura Statystycznego. Juan i indeksy chińskie osłabiły się po dzisiejszych odczytach. Państwowi ekonomiści chińscy z NBS twierdzą, że… To zła pogoda przyczyniła się do sporej części spadku wzrostu PKB w drugim kwartale roki. Wzrost produkcji fabryk w czerwcu pobił oczekiwania, ale przez cały czas zwolnił w porównaniu z majem.

Dane sugerują, iż popyt krajowy pozostaje słaby, podczas gdy globalny popyt na towary chińskie pozostaje dość mocny. Wynika to z danych opublikowanych wcześniej w lipcu, które pokazały wzrost eksporty o 8,6% rok do roku… Podczas gdy import nieoczekiwanie spadł o 2,3% rocznie…. W ocenie krytyków to tylko znak, iż producenci masowo realizowali zamówienia, aby zdążyć przed cłami ze strony UE i USA.

Idź do oryginalnego materiału