KSeF - rząd przyjął przepisy. Kiedy ostatecznie wejdzie w życie KSeF?

4 miesięcy temu

KSEF, czyli Krajowy System Elektronicznych Faktur wejdzie nareszcie w życkie. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT. Ministerstwo Finansów zapowiedziało w komunikacie, iż będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie systemu elektronicznych faktur. Od 1 lutego 2026 r. obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł. Pozostali będą musieli go stosować od 1 kwietnia 2026 r.

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 r. dla podatników czynnych oraz zwolnionych z VAT. Wszystko to dzięki nowelizacji ustawy o VAT.

Kiedy wejdzie w życie KSeF?

- Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie od 1 lutego 2026 r. – powiedział minister finansów Andrzej Domański na konferencji po posiedzeniu rządu

>> KSeF odłożony. Na pewno nie będzie wdrożony w 2024 roku

>> KSEF - Krajowy System e-FAKTUR

Podczas uzasadnienia projektu minister wskazał, iż planowane są dalsze uproszczenia KSeF, a także etapowe wejście w życie KSeF, zostanie przedstawione w drugim projekcie.

- Uproszczenia obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF będą przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych. W drugim projekcie legislacyjnym będą również przedstawione propozycje Ministerstwa Finansów dotyczące etapowego wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Resort proponuje, żeby od 1 lutego 2026 r. obowiązek objął przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r. Projekt zostanie poddany szczegółowym konsultacjom publicznym i opiniowaniu - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Krajowy System Elektronicznych Faktur

KSeF, czyli Krajowy System elektronicznych faktur jest najważniejszym projektem Ministerstwa Finansów. Jak się jednak okazuje, wykryto krytyczne błędy, które nie pozwalają wdrożyć tego systemu w 2024 roku. Problemy wykryto w kodzie, systemie jego funkcjonalności oraz wydajności KSeF.

Jeszcze w grudniu Ministerstwo Finansów informowało, iż data lipcowa zostanie utrzymana. Andrzej Domański zapewnia temat KSeF był traktowany w sposób priorytetowy, jednak wykryto krytyczne błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie go w tym roku.

- Na mnie, jako ministrze finansów, ciąży odpowiedzialność nie tylko za dochody do budżetu, ale także - a może choćby przede wszystkim - za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalność gospodarczej w Polsce. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur- powiedział minister Andrzej Domański.

- Choć w wielkim interesie nie tylko państwa, ale też przedsiębiorców, byłoby jak najszybsze zaimplementowanie KSeF, rząd nie może sobie pozwolić na uruchomienie rozwiązania, na które rynek nie pozostało w pełni gotowy. Jak wynika ze zrealizowanego przez Unifiedpost Group badania “KSeF. Fakty. Obawy. Wątpliwości”, ponad 40 proc. księgowych bało się, iż system nie będzie funkcjonował prawidłowo. Te obawy nie zostały niestety w pełni rozwiane, a informacja o wykrytych błędach uzasadnia słuszność decyzji o przesunięciu - mówi Krzysztof Pulkiewicz z Banqup.

Co to jest KSeF?

Krajowy System e-Faktur to w wielkim skrócie obowiązkowa baza faktur. System zlikwiduje faktury w znanej nam w tej chwili formie i zastąpi je zupełnie nowym standardem tzw. faktur ustrukturyzowanych, wystawianych i rejestrowana w formie pliku XML do dalszego automatycznego przetwarzania. Są one wgrywane do jednego, krajowego systemu, który przypisuje im odpowiedni numer i kod QR. Faktura ustrukturyzowana zostanie uznana za wystawioną w dniu przesłania jej przez wystawcę do systemu. Informacja o jej wystawieniu przechowywana będzie w systemie przez 10 lat.

Briefing prasowy ministra finansów Andrzeja Domańskiego (19 stycznia 2024 r.) (youtube.com)

Głównym celem wprowadzenia systemu e-faktur jest uszczelnienie systemu VAT i zmniejszenie liczby nieprawidłowości, takich jak unikanie opodatkowania czy prowadzenie działalności w tzw. szarej strefie.
Polska - podobnie jak wszystkie kraje Unii Europejskiej - jest zobligowana do umożliwienia otrzymywania i wystawiania faktur elektronicznych w ramach jednolitego systemu dyrektywą unijną o VAT w epoce cyfrowej (ViDA) z grudnia 2022 roku. Jednak czas na wprowadzenie tych zaleceń mamy aż do 2028 roku.

Minister Finansów zapowiedział zewnętrzny audyt samego KSeF i dotychczasowych przygotowań do wdrożenia obowiązkowego KSeF;, a także intensyfikację konsultacji z przedsiębiorcami w zakresie wprowadzenia systemu.

Błędy w Krajowym Systemie eFaktur

Minister przekazał, iż zauważone błędy w systemie faktur, to przede wszystkim niedostateczna przepustowość wynikająca z infrastruktury informatycznej (kodu), która może zagrozić płynnemu wystawianiu faktur przez firmy. Szef KAS poinformował, iż błędy zauważono także po stronie zabezpieczeń KSeF.

Idź do oryginalnego materiału