Wraz z wiekiem może pojawiać się problem nietrzymania moczu. Wyroby chłonne takie jak np. pieluchomajtki są niezwykle kosztowne, przez co dla wielu emerytów ich zakup może być problematyczny z uwagi na niską wysokość świadczenia. Okazuje się, iż część z nich może ubiegać się o refundację w ramach NFZ. Kto może się starać o pampersy dla seniora za darmo?
REKLAMA
Zobacz wideo
Czy seniorzy szukają pomocy psychologicznej?
Dla kogo pampersy dla seniora za darmo? Nie każdemu przysługuje refundacja z NFZ
NFZ przewiduje refundację wyrobów chłonnych w 100% tylko dla określonej grupy pacjentów. Są to inwalidzi wojskowi i wojenni, osoby represjonowane oraz osoby, które nabyły choroby, wykonując zadania wojskowe poza granicami państwa. Jednak w 2024 roku zaszły zmiany. Dopłata NFZ dla osób dorosłych bez dodatkowych uprawnień wzrosła z 70% do 80%. Obniżono także minimalną chłonność wyrobów, które są refundowane - z 450 g do 350 g. Wsparciem zostały objęte także wkładki urologiczne dla kobiet.
Jak uzyskać zniżkę na pampersy dla seniora? To bardzo proste
Warto jednak mieć na uwadze, iż refundacja pampersów nie przysługuje każdemu pacjentowi, który boryka się z nietrzymaniem moczu. Wytyczne określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 r., w którym czytamy, iż pacjentowi przysługuje refundacja w postaci zniżki 80%, gdy spełnia jedno z poniższych kryteriów:
cierpiał na nowotwór typu owrzodziałych lub krwawiących guzów krocza, lub okolicy krzyżowej,
miał przetok nowotworowy lub popromienny,
boryka się z nietrzymaniem moczu lub kału w wyniku nowotworu,
cierpi na powikłania po nowotworowe,
ma neurogenne lub nieneurogenne nietrzymanie moczu, lub stolca.
Refundacją objęte są także osoby, które mają problem nietrzymania moczu w wyniku wad wrodzonych dolnych dróg moczowych, jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie dróg moczowych, jatrogenne, albo pourazowe uszkodzenie układu pokarmowego. Refundacji podlega 90 pampersów w miesiącu. Decyzja o przyznaniu refundacji wydawana jest na maksymalnie rok. Zlecenie w postaci elektronicznej może wystawić lekarz. Może to być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub inny.