Kto najchętniej sprowadza towary z Chin? Miejsce Rosji może zaskoczyć

1 tydzień temu
Unia Europejska była w 2023 r. drugim najważniejszym importerem towarów z Chin - wynika z danych opublikowanych przez niemiecki portal Statista. Zaś Rosja, dla której sprzedaż towarów do Chin to jedną trzecia ogółu eksportu, pod względem wielkości importu z tego kraju jest dopiero na 8. miejscu, m.in. za Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Indiami - informują autorzy opracowania.


Eksport to jeden z najważniejszych filarów wzrostu gospodarczego Chin, stanowi też kluczową rolę w ich strategii rozwoju. Od czasu przystąpienia w 2001 roku do Światowej Organizacji Handlu (WTO), Chiny odnotowały niezwykły wzrost aktywności eksportowej. W ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się ona ponad dziesięciokrotnie - z niecałych 300 miliardów dolarów w 2001 roku do prawie 3,4 biliona dolarów w zeszłym roku.

Azja a za nią UE i Stany Zjednoczone


Z danych Statisty wynika, iż pierwszym partnerem handlowym Chin jest Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo -Wschodniej (ASEAN), do którego należy 10 państw, m.in. Wietnam, Indonezja i Singapur. W minionym roku Pekin wyeksportował tam towary za ponad 523 mld dol. - o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Reklama


O 10 proc. spadł przed rokiem eksport z Chin do Unii Europejskiej. Mimo to kraje członkowskie zajmują drugie miejsce w tabeli. Wartość dóbr wysłanych do nich z Państwa Środka przekroczyła w 2023 r. 521 mld dol. Trzecie miejsce na podium zajmują Stany Zjednoczone. Wprawdzie przez trwającą wojnę handlową i nałożenie na chińskie towary wysokich ceł, eksport do Waszyngtonu spadł o ponad 13 proc., jednak jego wielkość wciąż jest pokaźna - wynosi 500,3 mld dol.
Kolejne miejsca w tabeli zajmują: Hongkong (274,6 mld dol.), Japonia (157,5 mld dol.) i Korea Południowa (149 mld dol.). We wszystkich tych krajach, w ciągu 2023 r. handel z Chinami spadł od 6,3 do 8,4 proc. W 2023 r. Indie sprowadziły z Chin dobra za 117,7 mld dol. i utrzymały wielkość importu niemal na tym samym poziomie, co rok wcześniej (+0,8 proc.).

Rosja: Import z Chin mniejszy od eksportu


Na ósmym miejscu jest Rosja. Z danych niemieckiego portalu wynika, iż zeszłoroczny import z Państwa Środka osiągnął tam 111 mld dol. To o wiele mniej niż Chiny wysłały do Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych, ale o prawie połowę (46,9 proc.) więcej niż sprowadzono stamtąd w 2022 r. Takiego wzrostu importu z Chin nie zanotował żaden inny kraj.


Większy był też eksport z Moskwy do Pekinu. W 2023 r. Państwo Środka podwoiło import rosyjskiego aluminium i o jedną czwartą zwiększyło zakupy ropy. W sumie nabyte w Rosji towary przekroczyły kwotę 129 mld dol. To prawie 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Udział Chin w obrotach handlowych z Rosją przekroczył w minionym roku jedną trzecią - informowała w styczniu RBK, rosyjska stacja telewizyjna.
Statista jest jedną z największych na świecie platform biznesowych oraz dostawcą danych rynkowych i konsumenckich. Niemiecki portal istnieje od 2007 roku.
Idź do oryginalnego materiału