17 kwietnia 2025 r. , na przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Naczelnikowskiej w Warszawie kierujący ciężarówką wjechał na tory mimo czerwonego światła, sygnalizacji dźwiękowej i opadających rogatek.
Kierowca zlekceważył wszystko, co miało go zatrzymać. Tylko dzięki szybkiej reakcji dyżurnego ruchu, który obserwował sytuację na monitoringu, udało się w porę wyhamować pociąg.
Podobnie lekkomyślnie zachował się kierowca osobówki, który pokonał przejazd bezpośrednio przed ciężarówką. Ewidentnie obaj kierujący nie uważali na kursie na prawo jazdy…
Czerwone światło to nie ostrzeżenie. To ZAKAZ jazdy. Wszyscy kierowcy powinni mieć świadomość, iż tory to nie miejsce na ryzyko. Łamanie prawa to skrajna nieodpowiedzialność. To bezczelne igranie z życiem – swoim oraz pasażerów i obsługi pociągu.
Kierowcy powinni pamiętać, że:
- Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
- Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, iż za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
- Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
- Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, iż nie nadjeżdża pociąg.
Żółta naklejka PLK ratuje życie
Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.
Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.
Więcej o Żółtej Naklejce można znaleźć TUTAJ.
Zobacz również: