Kukurydza na kiszonkę 2023. Jak idą zbiory?

1 rok temu

Pierwsza kukurydza na kiszonkę 2023 jest już koszona. Jak w tym roku przebiegają zbiory? Czy pasza dla bydła będzie pełnowartościowa?

Kiszonka to w tej chwili podstawowa pasza objętościowa. Aby jednak była wartościowa, kiszonka musi być wysoko strawna oraz wydajna energetycznie. O tych adekwatnościach decyduje termin zbioru kukurydzy. Ten jednak może się różnić w zależności od sezonu i lokalizacji gospodarstwa. W celu oszacowania optymalnego terminu zbioru PFHBiPM organizuje w całym kraju „Akcję Kukurydza”. Jaka w tym roku jest sytuacja w polskich gospodarstwach?

Kukurydza na kiszonkę 2023 — jaki termin zbioru?

W tym sezonie warunki pogodowe były bardzo zróżnicowane. Jednak w większości regionach kraju zbiór odbędzie się standardowo w drugiej i trzeciej dekadzie września. Jako pierwsze koszenie rozpoczęły województwa dolnośląskie i opolskie oraz południowe części województw lubuskiego i wielkopolskiego. Natomiast ostatnie kombajny wyjadą w północno-wschodniej części kraju, czyli województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Lokalnie może się to różnić w zależności również od takich czynników jak porażenie roślin suszą, dostępność maszyn do zbioru czy ewentualnie braki kiszonki z kukurydzy — informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

A zatem terminy zbiorów, szacowane przez ekspertów PFHBiPM, są porównywalne z zeszłorocznymi. Dotyczy to oczywiście kukurydzy w tzw. plonie głównym.

Jak plonuje kukurydza na kiszonkę w 2023 r.?

W jakości i wielkości plonu w tym sezonie decydujące znaczenie ma suma i rozkład opadów w czasie. Jak informuje PFHBiPM, w pasie południowo-wschodnim Polski plony będą na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym. Opady występowały tam bowiem z większą regularnością i niż w północnej części kraju.

Rośliny wyglądają tam naprawdę okazale. Opady z przełomu lipca i sierpnia uratowały wiele plantacji w pozostałych regionach kraju. Wysokość kukurydzy nie jest może imponująca, ale z obserwacji prowadzonych w Wielkopolsce czy województwie łódzkim wynika, iż kolby są prawidłowo wyziarnione — dowiadujemy się od ekspertów Federacji.

Ponadto, aby pasza była dobrej jakości, kukurydza na kiszonkę musi mieć też odpowiedni udział kolby w całości plonu. A ten hodowcy oceniają, iż w przypadku zielonej masy z hektara jest w 2023 r. niższy o 20–50%. Dotyczy to rejonów szczególnie dotkniętych brakiem opadów.

Odnośnie do zbiorów kukurydzy w tzw. plonie wtórnym (zasianej po zbiorze traw), nastąpią one proporcjonalnie później, choćby w I dekadzie października. Pomimo dość trudnych warunków agroklimatycznych (bardzo mokra i zimna wiosna, susza w maju i czerwcu) koszenie przypadnie w typowych dla tej kukurydzy terminach w poszczególnych regionach kraju.

Jakość kukurydzy zróżnicowana

Jeśli chodzi o jakość plonu, to kukurydza na kiszonkę w 2023 r. jest mocno zróżnicowana. W regionach, gdzie nie było problemów z opadami, plonowanie będzie optymalne. I to zarówno pod względem zbioru zielonej masy, jak i ziarna. W wielu lokalizacjach, m.in. w Polsce Zachodniej, plon zielonej masy będzie niższy. Jednak przy zachowaniu proporcji ziarna do całej rośliny, jego jakość powinna być zadowalająca.

Są jednak plantacje, które w tym roku plonują choćby na poziomie 50% ubiegłorocznych zbiorów zielonki z kukurydzy. Zdarzają się też pola z kolbami o niskiej zawartości ziarniaków. To skutek niekorzystnych warunków pogodowych (wysoka temperatura, intensywne deszcze), które nałożyły się z krótkim okresem zapylania.

PFHBiPM zwraca też uwagę na większą presję chorób grzybowych na plantacjach.

Rośliny poddane długotrwałemu stresowi termicznemu, a później wysokiej wilgotności (intensywne letnie deszcze) są podatne na porażenie różnymi chorobami grzybowymi. Mykotoksyny, czyli produkty przemiany materii tych organizmów, mogą mieć niekorzystny wpływ na jakość pasz. W ekstremalnych przypadkach materiał taki nie powinien być skarmiany, ponieważ może zagrażać zdrowiu krów. Zalecamy badania mikrobiologiczne pasz objętościowych na obecność wtórnych metabolitów grzybowych — radzą eksperci z Federacji.

„Akcji Kukurydza” już po raz czwarty!

„Akcja Kukurydza” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród hodowców bydła, a też pozostałych rolników. Tegoroczna, już 4. edycja tych warsztatów, odbywa się w 36. lokalizacjach w całym kraju. Wydarzenie jest okazją do upowszechniania wiedzy poprzez różnego rodzaju wykłady, pokazy maszyn czy rozprowadzania merytorycznych publikacji. To też okazja do zasięgnięcia porad z ekspertami w dziedzinie żywienia bydła, somatyki i dobrostanu zwierząt.

Jednak głównym punktem programu w tym projekcie jest kukurydza na kiszonkę 2023. A dokładnie szacowanie jej optymalnego terminu zbioru. Robi się to na podstawie pomiaru suchej masy. Kukurydza zebrana we właściwym momencie pozwoli uzyskać kiszonkę o wysokiej wydajności energetycznej i strawności. Parametry te można sprawdzić, badając zakiszony materiał w laboratoriach oceny pasz PFHBiPM.

Źródło: PFHBiPM

Idź do oryginalnego materiału