Kulisy życia i polityki „Żelaznej Damy”. Wsparliśmy wydanie biografii Margaret Thatcher

9 miesięcy temu

Kulisy życia i polityki „Żelaznej Damy”. Wsparliśmy wydanie biografii Margaret Thatcher

Autor: Karolina Gemza



Jedna z najważniejszych polityczek XX-wieku. Pierwsza kobieta-premier Wielkiej Brytanii, która zainicjowała liberalne przemiany gospodarcze i prowadziła kraj przez burzliwe czasy transformacji. Fascynująca historia życia Margaret Thatcher w 6-tomowej autoryzowanej biografii, wydanej przy wsparciu FWG, jest już dostępna w księgarniach.


KULISY ŻYCIA I POLITYKI MARGARET THATCHER

Fascynująca postać. Jedna z najważniejszych polityczek ubiegłego stulecia. Była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX wieku i pierwszą kobietą, która w Wielkiej Brytanii została wybrana na szefa rządzącego ugrupowania. Ze względu na swoją stanowczość i konsekwencję zyskała przydomek „Żelaznej Damy”. Była przyjaciółką Lecha Wałęsy i „Solidarności”, których wspierała w walce o zmiany ustrojowe w Polsce – tak o autoryzowanej biografii autorstwa Charles’a Moore’a pisze wydawca.

Pisanie biografii ,,Żelaznej Damy” zajęło dłużej, niż jej bohaterka spędziła na szczycie polityki. Historia zawarta w trylogii, która w polskiej wersji została wydana jako heksalogia, wiernie podąża śladami całego życia pierwszej kobiety-premier Wielkiej Brytanii; począwszy od narodzin, przez zwycięstwo w wojnie o Falklandy, aż do trzeciego, ostatniego zwycięstwa w wyborach powszechnych i dalszej działalności przez dwadzieścia trzy lata po odejściu z urzędu w 1990 roku. Ostatnia część (5. i 6. tom) miała polską premierę 27 listopada – tym samym na księgarnianych półkach jest już dostępna kompletna, 6-tomowa opowieść o życiu i polityce Margaret Thatcher.

Biografia Margaret Thatcher – 5. i 6. część już dostępna. Zamów w księgarni internetowej>>

LIBERALNE REFORMY GOSPODARCZE MARGARET THATCHER

Na Zachodzie najwięcej socjalizmu było w Wielkiej Brytanii. Gospodarka kraju, w którym 200 lat wcześniej zaczęła się rewolucja przemysłowa, ledwo dyszała pod ciężarem podatków i państwowych regulacji – piszą Witold Gadomski (Gazeta Wyborcza) i Arkadiusz Muś (założyciel Press Glass i Fundacji Wolności Gospodarczej) w posłowiu ostatniego tomu biografii.

Po II wojnie światowej znacjonalizowano górnictwo, energetykę, hutnictwo, przemysł samochodowy, koleje i usługi publiczne, a przemysł prywatny ograniczała coraz silniejsza kontrola instytucji państwowych. W tak krytycznej sytuacji, w maju 1979 r. wybory wygrali konserwatyści, na czele których stała 54-letnia Margaret Thatcher.

W ciągu kilku lat rząd Thatcher wprowadził szereg reform, wiążących się z liberalizacją gospodarki i prywatyzacją. Obniżono podatki dochodowe, a ubytki w budżecie zrekompensowano wyższymi podatkami pośrednimi. Dzięki podniesieniu stóp procentowych Bank Anglii uporał się z inflacją, obcięto również część wydatków budżetowych. Zamknięto nierentowne kopalnie, złamano wszechwładzę związków zawodowych i od 1983 r. rozpoczęła się prywatyzacja. Dzięki tym przemianom, po raz pierwszy od wielu lat zaczęła rosnąć wydajność pracy i PKB, a bezrobocie powstałe po redukcji zatrudnienia w firmach państwowych, gwałtownie zmalało.

Dziś nazwisko ,,Żelaznej Damy” wzbudza wiele emocji; od pozytywnych, związanych z reformami, które odmieniły gospodarkę Wielkiej Brytanii na lepsze, do negatywnych, zdecydowanie przeciwnych jej polityce.

Podobne emocje w Polsce wzbudza postać Leszka Balcerowicza – ekonomisty, który jako wicepremier, minister finansów i szef banku centralnego, miał fundamentalny wkład w udaną transformację gospodarczą, obniżanie inflacji, odchodzenie od socjalizmu w gospodarce i wiele innych, ważnych reform – zauważają Witold Gadomski i Arkadiusz Muś.

Pobierz fragment książki – kulisy wizyty Margaret Thatcher w listopadzie 1988 roku w Polsce>>

KIM JEST AUTOR BIOGRAFII MARGARET THATCHER?

Charles Moore to brytyjski dziennikarz, który w swojej karierze był redaktorem naczelnym takich gazet, jak The Daily Telegraph, The Sunday Telegraph i The Spectator. Jako komentator kolumny politycznej The Daily Telegraph opisywał kilka pierwszych lat rządów Margaret Thatcher – która w 1997 roku osobiście zwróciła się do niego z propozycją, aby został jej autoryzowanym biografem. W ten sposób Moore otrzymał dostęp do wszystkich dokumentów ,,Żelaznej Damy”, zarówno prywatnych jak i rządowych. Dzięki glejtowi udało się również przeprowadzić ok. 600 wywiadów ze światowymi przywódcami, członkami rodziny, czy urzędnikami służby cywilnej, dzięki czemu heksalogia została napisana z ogromną dokładnością.


Żeby zachować niezależność biografii, sama Margaret Thatcher nigdy jej nie przeczytała.

Biografia Margaret Thatcher – zamów kompletną biografię w księgarni internetowej>>

Publikacja 5. i 6. tomu biografii została wsparta przez Fundację Wolności Gospodarczej.



ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI

  • Co zrobić by więcej Polek i Polaków było aktywnych zawodowo? Oglądaj debatę [#TerazPraca]>>
  • Trzeba sprywatyzować czebol Obajtka [Okiem Liberała]>>
  • 52 mity o kapitalizmie, Lawrence W. Reed [LekturyFWG]>>
Idź do oryginalnego materiału