Kup i zapomnij – 6 funduszy ETF, w które możesz inwestować na emeryturę

9 miesięcy temu

Zastanawiasz się, jak zbudować swoje portfel inwestycyjny, który będzie służył Ci przez lata, a może choćby dekady, bez konieczności ciągłego monitorowania i zmian? Strategia „Kup i zapomnij” może okazać się idealna dla osób szukających długoterminowych inwestycji, które będą rosły w wartości w miarę zbliżania się do emerytury. W tym wpisie przygląda się bliżej 6 funduszom ETF, które wyróżniają się jako doskonałe alternatywy dla stabilnego i mało zajmującego czas portfela inwestycyjnego.

Fundusze ETF są znane z tego, iż oferują dywersyfikację, niższe opłaty w porównaniu do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych oraz elastyczność. Dzięki temu są doskonałym wyborem dla inwestorów, którzy preferują „leniwe” podejście. Zwłaszcza gdy myślą o inwestowaniu i oszczędzaniu na emeryturę. Moje oczekiwania wobec ETF przedstawionych w tym materiale są takie, iż ta grupa będzie w ciągu kolejnych dekad osiągała naprawdę świetne rezultaty.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Jak inwestować na emeryturęhttps://dnarynkow.pl/lubisz-inwestowanie-pasywne-te-piec-funduszy-etf-musisz-miec-w-swoim-portfelu/
Ciekawe ETF do kupowania na latahttps://dnarynkow.pl/najlepsze-fundusze-etf-z-ostatnich-10-lat-wszystkie-laczy-jedno/

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Sześć ETF Do Inwestowania Na Lata! Kup i Zapomnij!

Gdzie kupować fundusze ETF?

Dla przypomnienia, jeżeli ktoś tego nie wie, fundusz ETF działa trochę jak klasyczny fundusz inwestycyjny. Fundusze ETF składają się z setek, a choćby tysięcy poszczególnych spółek, które są tak dobrane, żeby jak najlepiej naśladować konkretny wybrany indeks, albo jakąś strategię inwestycyjną.

Różni się jednak od klasycznego funduszu inwestycyjnego tym, iż ETF możesz kupić na giełdzie, a jednostki uczestnictwa w klasycznym funduszy inwestycyjnym na giełdzie handlowane nie są. Fundusze ETF są również istotnie tańsze od klasycznych i radzą sobie lepiej przez to, iż nikt nie podejmuje w nich emocjonalnych decyzji.

Warto upewnić się, iż taki emerytalny portfel ma łatwy dostęp do wszystkich dobrych funduszy ETF. Ja w tym celu korzystam z platformy Freedom24.com, notowanej na ΝΑSDAQ. Oferują jeden z najszerszych wyborów akcji i ETF na całym rynku. W tym również sporo takich, które nie są dostępne na wielu innych platformach. Wszystkie wymienione poniżej znajdziesz oczywiście rownież na platformie Freedom24.

Na pewno na liście będą już takie fundusze ETF, które być może dobrze znasz, ale myślę, iż i tak uda mi się trochę zaskoczyć.

Vanguard S&P 500

Można powiedzieć, iż anguard S&P 500 (kod ISIN: IE00BFMXXD54) to trochę inwestycyjny klasyk, jeżeli chodzi o taką listę Kup i Zapomnij. Oparty jest o indeks S&P500, który składa się 500 największych spółek na amerykańskim rynku. Nie obejmuje to oczywiście całego amerykańskiego rynku, ale 500 spółek, to naprawdę wystarczająco dużo, żeby czuć się zdywersyfikowanym i zabezpieczonym.

Tak szeroka ekspozycja w zasadzie kompletnie usuwa jakiekolwiek ryzyko związane z inwestowaniem w pojedynczą spółkę albo choćby pojedynczy sektor.

Kupując ten ETF inwestujesz hurtowo w największe spółki na świecie. Największy udział posiada tutaj co prawda branża technologiczna, ale taka jest też dzisiejsza specyfika amerykańskiej gospodarki. Około 30% ekspozycji na technologię jest balansowane głównie dzięki takim sektorom jak Consumer Discretionary, Ochrona Zdrowia, czy Finanse.

Wersja tego ETF dostępna dla polskiego inwestora kwotowana jest w euro, a roczny koszt utrzymania takiej inwestycji to 0,07%, czyli zainwestowanie każdych 10 tysięcy złotych będzie Cię kosztować rocznie 7 złotych. Stopy zwrotu za ostatnie lata dobrze pokazują, iż fundusz dobrze bronił się choćby w przypadku bessy z 2022 roku. Bardzo dobrze zdywersyfikowany ETF, a do tego ekstremalnie tani i zapewniający ekspozycję na najlepszy rynek akcji świata. Świetny dodatek dla wszystkich portfela.

Stopy zwrotu w ostatnich latach funduszu Vanguard S&P 500 (IE00BFMXXD54)

iShares S&P 500 Information Technology Sector

Kolejny fundusz to iShares S&P 500 Information Technology Sector (kod ISIN: IE00B3WJKG14). Technologia od dekad napędza cały rynek i nie sądzę, iż gwałtownie ten stan się skończy.

Postęp technologiczny w dalszym ciągu jest wykładniczy. Każdy kolejny rok dzisiaj przynosi tyle nowinek, ile kiedyś przynosiła cała dekada. Firmy technologiczne napędzają dzięki temu gospodarkę całego świata. Myślę, iż warto brać w tym udział swoimi pieniędzmi i nie miałbym żadnego problemu z postawieniem na technologię oszczędności na dziesięciolecia.

Ten fundusz ETF filtruje z indeksu S&P500 wyłącznie segment technologiczny i skupia swoje inwestycje wyłącznie na nim. Nie znajdziesz więc tutaj żadnej spółki z sektora finansowego, czy ochrony zdrowia. Należy się spodziewać, iż w efekcie będzie on bardziej zmienny, ale też pozwoli na potencjalnie większe zyski.

Patrząc na wyniki za ostatnie lata widać dobrze, iż w okresach bessy doświadczysz tutaj większych spadków, a w okresach hossy większych wzrostów. Jeśli tylko będziesz pamiętać o tym, iż masz inwestować na lata i nie będziesz panikować w okresach spadkowych, to ten ETF będzie dobrym rozwiązaniem.

Stopy zwrotu w ostatnich latach funduszu iShares S&P 500 Information Technology Sector

Jest też dość tani. Fundusze ETF, które są wyspecjalizowane w jakimś sektorze zawsze będą trochę droższe niż szerokie. W tym wypadku mówimy o opłacie 0.15% rocznie, czyli za każde zainwestowane 10 tysięcy złotych, rocznie poniesiesz koszt 15 złotych.

Jeśli dopiero zaczynasz inwestowanie i to twoje początki, to te wysokie stopy zwrotu mogą wydawać się kuszące, ale lepiej zostań wtedy przy szerszej wersji. Może Ci się wydawać, iż jesteś świetnie przygotowany psychicznie na ewentualne spadki, ale gwarantuję Ci, iż dopóki ich nie doświadczysz na własnej skórze, to nie będziesz wiedzieć, jak się zachowasz.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Vanguard FTSE All-World

Kolejny z ETF, które uważam, iż można kupić i zapomnieć to Vanguard FTSE All-World (kod ISIN: IE00BK5BQT80). Wychodzimy trochę poza bańkę USA. Poprzednie dwa fundusze ETF, są jednak w pewnym stopniu obarczone ryzykiem geograficznym. Co prawda jest to trochę naciągane, bo problemy gospodarki USA i tak oznaczałyby problemy wszystkich innych gospodarek, ale niektórzy będą czuli się bezpieczniej inwestując nie tylko w USA.

Nie ma w takim wypadku potrzeby, żeby posiadać kilka ETF, wystarczy taki, który od razu zapewnia naszemu portfelowi ekspozycję na cały świat. Fundusz składa się z ponad 3500 spółek z całego świata. Najwięcej z nich oczywiście dalej pochodzi z USA, ale zyskujesz też ekspozycję na Japonię, Wielką Brytanię, czy Szwajcarię

Top 10 spółek wchodzących w skład Vanguard FTSE All-World

Możesz spodziewać się po nim jeszcze mniejszej zmienności niż po szerokim ETF na indeks S&P500. Pewne rynki rosną szybciej, inne wolniej. Podobnie jest przy spadkach. jeżeli posiadasz w swoim portfelu w tym wypadku tak naprawdę kilkanaście różnych rynków akcji, to nie możesz też oczekiwać fenomenalnym rezultatów. Mniejsza zmienność i więcej spokoju, to mniejsze potencjalne zyski. Za ten komfort zapłacisz 0.22% rocznie, czyli zainwestowanie każdych 10 tysięcy złotych będzie kosztować Cię rocznie 22 złote.

Stopy zwrotu w ostatnich latach Vanguard FTSE All-World

Vanguard LifeStrategy

Kolejny ETF to w zasadzie zbiór ETF pod postacią funduszy Vanguard LifeStrategy. To aż 8 różnych ETF. Mimo iż jest ich aż 8, to w rzeczywistości można mówić o czterech podzielone na dwa warianty każdy. Każdy występuje w formie akumulacyjnej oraz dystrybucyjnej. Poprzednie ETF, które omówiłem podawałem wyłącznie w wersjach akumulacyjnych i w przypadku inwestowania długoterminowego, uważam takie za o wiele lepsze rozwiązanie.

Akumulacyjny ETF nie wypłaca Ci dywidend, ale reinwestuje je od razu w kolejne akcje. W przypadku dystrybucyjnego będziesz otrzymywać stały przepływ gotówki na konto. Według mnie ma to sens tylko jeżeli posiadasz naprawdę duży kapitał i jesteś w stanie przeżyć za te środki. Może pomyśl o tym dopiero na starość.

Na czym polega rodzina funduszu LifeStrategy? Na jednoczesnym inwestowaniu zarówno w akcje jak i w obligacje. Wszystko dzięki jednego tylko funduszu ETF! Na przykład:

  • LifeStrategy 80/20 inwestuje twoje pieniądze w 80% w akcje, a w 20% w obligacje
  • LifeStrategy 20/80 robi dokładnie odwrotnie.

Naturalnie to ten pierwszy będzie o wiele bardziej zmienny niż ten drugi i potencjalnie będzie generował większe zyski.

Propozycja LifeStrategy jest świetna dla wszystkich, kto chce mieć w jednym funduszu ETF od razu całą strategię inwestycyjną bez potrzeby kupowania osobnych ETF na rynek obligacji.

Fundusze Vanguarda uzyskują taką złożoną ekspozycję inwestując bezpośrednio w inne ETF, stąd też są odrobinę droższe, ale nie jest to gigantyczny koszt. Za każdy akumulujący LifeStrategy zapłacisz 0.25% rocznie.

Czy taki pomysł inwestycyjny ma jakieś wady? Największą jest według mnie silna ekspozycja na walutę euro w przypadku „bezpieczniejszych”, czyli bardziej obligacyjnych form LifeStrategy, inwestują one bowiem głównie w europejski rynek długu, a drugą jest fakt, iż w sumie to możesz sam zrobić sobie taki LifeStrategy taniej kupując po prostu jeden ETF na rynek akcji a drugi na rynek obligacji. Trochę więc przepłacisz, ale jednocześnie ta dopłata daje Ci komfort braku konieczności rebalansowania swojego portfela, czyli samodzielnego utrzymywania wybranej proporcji.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Vanguard FTSE All-World High Dividend Yield

Następny ETF na liście jest Vanguard FTSE All-World High Dividend Yield (kod ISIN: IE00B8GKDB10). To wyjątkowo propozycja ETF dystrybucyjnego. jeżeli jesteś już bogatym rentierem i zdobyłeś masę kapitału, z którego możesz teraz żyć, to faktycznie ETF dystrybucyjny może Ci się przydać.

Ten fundusz inwestuje wyłącznie w jakościowe spółki dywidendowe z całego świata, a otrzymane od nich dywidendy wypłaca Ci z powrotem na twoje konto. Nie znajdziesz tutaj szerokiej ekspozycji na sektor technologiczny, w przeciwieństwie do poprzednich ETF.

Spółki technologiczne nie należą do dzielących się zyskami, tylko wolą je same reinwestować. W tym funduszu inwestujesz najbardziej w sektor finansowy, energetyczny czy ochrony zdrowia. To dojrzałe branże, które mają z góry znany model biznesowy i stabilnie zwiększają swoje przychody w toku rozwoju całej gospodarki.

Spółki dywidendowe od zawsze radzą sobie też lepiej w bessie, niż inne, ale jednocześnie wolniej rosną w hossie. Dobrze widać to w wynikach tego funduszu, który choćby w roku sporej bessy w 2022 roku pokazał dodatnią stopę zwrotu rzędu + 0,09%. To wynik, który uwzględnia już wypłacone dywidendy.

Stopy zwrotu Vanguard FTSE All-World High Dividend Yield (IE00B8GKDB10)

Gotówkę do inwestora fundusz wypłaca każdego miesiąca, a obecna stopa dywidendy sięga około 3,3%, co oznacza, iż za każde zainwestowane 10 tysięcy złotych, możesz oczekiwać rocznego przepływu w wysokości około 330 złotych na swoje konto. Sam fundusz kosztuje 0,29% rocznie, ale im bardziej selekcjonujemy spółki, tym zawsze więcej zapłacimy.

VanEck Semiconductors

Kupić i zapomnieć możesz również według mnie ETF VanEck Semiconductors (kod ISIN: IE00BMC38736). Brzmi jak niestandardowy pomysł, ale półprzewodniki są potrzebne i będą potrzebne do wszystkiego, co związane z technologią. Znajdziesz je w każdej elektronice i szczerze nie sądzę, iż popyt na zaawansowaną elektronikę będzie malał.

VanEck Semiconductor to automatyczna ekspozycja na takie firmy jak Nvidia, Taiwan Semiconductor Manufacturing, ASML, AMD, czy Intel. Nie musisz zastanawiać się, która akurat będzie radzić sobie lepiej, albo czy przypadkiem jedna z nich nie zacznie przegrywać konkurencyjnie z drugą.

W przypadku ETF na sektor półprzewodników musisz jednak przygotować się na trochę więcej zmienności w długim terminie. Branża półprzewodników jest bardzo cykliczna. w tej chwili w 2024 roku jest na mocnej fali wznoszącej, ale gdy dziś rosnący popyt zostanie zaspokojony nowymi mocami produkcyjnymi, to pojawią się rosnące zapasy, a branża przejdzie w fazę odpoczywania.

Tak było od wielu lat i prawdopodobnie tak będzie dalej. jeżeli jednak myślisz o ciekawym ETF, który w długim terminie może pobić wynik S&P500, to segment półprzewodników ma według mnie szansę to zrobić.

To też jeden z sektorów, który daje dobrą ekspozycję na segment sztucznej inteligencji, który urasta do kategorii inwestycyjnego hitu dekady. jeżeli interesują Cię bardziej takie fundusze ETF na technologiczne nowinki, to koniecznie zajrzyj do wpisu Jak Inwestować w AI? Cztery interesujące Fundusze ETF!, gdzie omówiłem wyłącznie interesujące fundusze ETF, dzięki którym możesz zarabiać na rozwoju tego trendu.

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału