Kupili preparat do walki z gryzoniami. PIORiN wydał istotny komunikat

2 godzin temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Polacy otrzymali istotny komunikat bezpośrednio powiązany z niedawną serią zatruć środkami ochrony roślin. Preparaty kupowane były przez osoby, które nie powinny mieć styczności ze środkami zawierającymi fosforek glinu. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa apeluje o bezpieczny zwrot lub oddanie do utylizacji preparatów zakupionych jako środek do walki z gryzoniami. choćby tylko rozszczelniony pojemnik stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia. "W żadnym wypadku środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu nie należy wyrzucać do śmieci zmieszanych" - zastrzega PIORiN.


Ważna wiadomość skierowana do wszystkich Polaków, którzy w ostatnim czasie zakupili preparaty wykorzystywane do walki z gryzoniami. Po serii śmiertelnych zatruć Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydała apel o oddanie środków, które nie powinny być w ten sposób wykorzystywane. Zdrowie i życie dorosłych i dzieci znalazło się w niebezpieczeństwie.

Środki ochrony roślin do fumigacji wykorzystywane w walce z gryzoniami





Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała specjalny apel, który jest pokłosiem śmiertelnej serii zatruć wśród dzieci i dorosłych. Nieświadome zagrożenia osoby zakupiły środki ochrony roślin służące do fumigacji i wykorzystywały je do walki z gryzoniami.


Po kolejnych przypadkach zatruć zgłaszanych w szpitalach wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak zwrócił się do prokuratury z prośbą o zbadania, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa w związku ze sprzedażą preparatów wymagających przeszkolenia. Wcześniej po rozmowach z politykiem platformy sprzedażowe takie jak Allegro, OLX, czy Amazon zdecydowały się na wycofanie niektórych środków.Reklama


Teraz do Polaków, którzy już wcześniej zakupili specjalne środki, zaapelowała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Urzędnicy wskazują, iż środki ochrony roślin do fumigacji, które zostały nabyte przez osoby bez niezbędnych uprawnień (w teorii wykluczające sam zakup i użycie środków), powinny zostać zwrócone do upoważnionych podmiotów. Konieczne jest stosowanie procedur związanych z odpadami niebezpiecznymi, gdyż środki te nie mogą być składowane jak standardowe śmieci. O co dokładnie chodzi?

istotny apel do Polaków, ich życie i zdrowie jest zagrożone


"W związku z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin zawierającymi fosforek glinu, prawdopodobnie zastosowanymi niezgodnie z etykietą jako preparaty do zwalczania gryzoni, istnieje uzasadnione podejrzenie, iż zakupu tych preparatów mogły dokonać osoby nieposiadające stosownych uprawnień tj. bez ukończonego szkolenia z zakresu środków ochrony roślin" - wyjaśnia PIORiN.
W komunikacie podkreślono, iż już samo rozszczelnienie się opakowania ze środkiem zawierającym fosforek glinu stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a choćby utraty życia osób znajdujących się w pobliżu. Powodem jest wydobywanie się fosforowodoru.
W dalszej części apelu o pozbycie się niebezpiecznych środków wskazano, iż pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać wskazanych preparatów do zwykłych śmieci. Takie postępowanie może doprowadzić do zatrucia przypadkowych osób, które nie mają świadomości, iż w pojemniku na odpady zmieszane znajdują się środki niebezpieczne.

Jak pozbyć się środków ochrony roślin służących do fumigacji?



PIORiN wskazuje, iż aby bezpiecznie pozbyć się środków z fosforem glinu, błędnie wykorzystywanych do walki z gryzoniami, należy sprawdzić, gdzie w okolicy znajduje się podmiot zajmujący się zbiórką odpadów niebezpiecznych. Informacjami takimi dysponują placówki wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa. Niemniej wiadomości szukać można na stronie instytucji i nie jest konieczne osobiste pojawienie się w urzędzie.
Powodem takiego podchodzenia do sprawy jest nie tylko fakt konieczności specjalnego przechowywania preparatów. Środki te muszą być również specjalnie transportowane. Konieczne jest zlecenie tego wykwalifikowanej firmie zgodnie z przepisami ADR.
"Zaleca się również, aby osoby, które dokonały zakupu środków ochrony roślin do fumigacji bez stosownych uprawnień, ewentualnie skontaktowały się niezwłocznie z dystrybutorem, u którego dokonały zakupu, w celu ustalania bezpiecznego postępowania z tymi produktami" - dodaje PIORiN.
Idź do oryginalnego materiału