Kurs akcji tej spółki spadł o 70% w niecałe 2 lata. Czy platforma e-commerce ma problemy?

1 rok temu

Lata 2020 – 2021 to złoty okres dla wszystkich platform e-commerce. Okres lockdownu to był czas szaleństwa na rynku zamówień online. Jednocześnie ultra luźna polityka pieniężna doprowadziła do bańki na rynku spółek technologicznych. Beneficjentem były spółki oferujące możliwość handlu przez internet. Kurs akcji takich spółek jak Wayfair, Shopify czy Etsy poszybował. Wyceny takich firm często przekraczały 20-krotność osiąganych przychodów. Straty generowane przez takie firmy nie straszył inwestorów. Przecież można było wyemitować obligacje zamienne na akcje oprocentowane często na 1-2%. Jednak kiedy era darmowych pieniędzy się skończyła. Wiele spółek będących ulubieńcami inwestorów znalazły się pod presją podaży. Świetnym przykładem jest Etsy. Kurs akcji tej spółki spadł od listopada 2021 roku o ponad 70%. Dlaczego Etsy nie podniosło się podczas “małej hossy”, która trwa od października 2022 roku?

Źródło: TradingView

Czym zajmuje się Etsy?

Jest to platforma e-commerce, która grupuje u siebie osoby, które chcą handlować unikalnymi produktami. Sprzedający na platformie oferują drugiej stronie transakcji produkty trudne do znalezienia w innych miejscach. Czasami produkty wytwarzane manualnie, innym razem są to krótkie serie na zamówienie. Platforma okazała się sporym sukcesem. Na koniec I Q 2023 roku liczba kupujących wyniosła 90 mln. Obrót na platformie Etsy wyniósł w 2022 roku około 12 mld$. Sprzedającymi są głównie kobiety (około 80%) i to kobiety są głównymi odbiorcami produktów. Jak widać na obrazie poniżej, liczba sprzedających prawie potroiła się w niespełna 5 lat.

Źródło: Etsy

W jaki sposób Etsy zarabia na swoim biznesie. Jest to pobieranie prowizji od transakcji oraz za umieszczenie oferty sprzedaży przedmiotu na platformie. Oprócz tego pobierane są opłaty za bramki płatności. Z reguły prowizja wynosi od kilku do kilkunastu procent wartości sprzedaży.

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego kurs spada?

Zatem mamy firmę, która dynamicznie zwiększa skalę swojej działalności. Przynajmniej tak było do niedawna. To, co rzuca się w oczy to znaczne spowolnienie tempa wzrostu przychodów. W 2022 roku wzrosły one o zaledwie 10% r/r do poziomu 2,57 mld$. W I Q 2023 przychody również wzrosły o 10% r/r i osiągnęły poziom 641 mln$.

Obecnie spółka jest wyceniana na nieco poniżej 12 mld$. Jednak w 2021 roku wycena dochodziła do prawie 40 mld$. Przychody w 2021 roku wyniosły 2,3 mld$. Była to zatem wycena dyskontująca znaczną poprawę wyników finansowych. Jest to zatem przykład sytuacji, w której choćby interesująca firma może okazać się fatalną inwestycją jeżeli cena kupna znacząco odbiegała od wartości wewnętrznej.

Spadek wyceny oznaczał, iż inwestorzy zaktualizowali tempo wzrostu biznesu w przyszłości. Odbiło się to na wycenie firmy. Wcześniej inwestorzy zakładali, iż średnioroczny wzrost przychodów będzie wynosił choćby powyżej 20%. w tej chwili rynek spodziewa się, iż sprzedaż będzie rosła o około 10% rocznie.

Obecnie jedna akcja kosztuje około 89$. Z kolei analitycy spodziewają się, iż w 2024 roku zysk na akcje wyniesie około 3,1$. Daje to zatem wskaźnik P/E na 2024 rok na poziomie 28,7.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Idź do oryginalnego materiału