Autor: Karolina Gemza
Jest amerykańskim ekonomistą i historykiem, znanym z zaangażowania w promocję zasad ekonomii rynkowej i wolności człowieka na całym świecie. 11 listopada Lawrence W. Reed został odznaczony przez prezydenta RP najwyższym wyróżnieniem, jakie jest przyznawane obcokrajowcom.
Lawrence Reed w latach 80 i 90 aktywnie wspierał walkę z rządami komunistycznymi w wielu krajach – m.in. w Polsce. Spod jego pióra wyszły liczne książki i publikacje, w tym artykuły o Polsce i polskich bohaterach.
,,Moja pierwsza z licznych wizyt do Polski odbyła się w 1986 roku, kiedy ten kraj w dalszym ciągu znajdował się pod rządami reżimu komunistycznego. Spędzałem wtedy czas z podziemnym ruchem oporu i zostałem aresztowany, a następnie wyrzucony z powodu tej działalności. Towarzyszyłem ruchowi oporu później na wiele sposobów, włączając w to zorganizowanie nielegalnego polskiego tłumaczenia i masowej publikacji książki “Wolny wybór” Miltona i Rose Friedmanów” – opowiadał Lawrence Reed w rozmowie z Simonem Sarevskim opublikowanej na portalu austriancenter.com.
Wiedzę zdobytą podczas pobytu w Polsce w 1986 roku wykorzystał w pisaniu tekstów na temat polskiej opozycji antykomunistycznej, dzięki którym przyczynił się do zainteresowania amerykańskich środowisk liberalnych polskim podziemiem. W ten sposób został uznany za nieformalnego reprezentanta Polski w kręgach wolnościowych w USA.
Jako prezes Fundacji Edukacji Ekonomicznej (Foundation for Economic Education – FEE) zorganizował przekład na język polski licznych kluczowych dzieł teoretyków wolnego rynku i wolności, takich jak Ayn Rand, Ludwig von Mises, czy Friedrich August Hayek. W wydawnictwie FEE ukazywały się również artykuły o Powstaniu Warszawskim, Marii Curie-Skłodowskiej i Witoldzie Pileckim. Dzięki inicjatywom Lawrence’a Reeda, FEE stało się promotorem Polski, jej historii oraz dziedzictwa wolnościowego.
Zobacz polskie tłumaczenia wybranych tekstów Lawrence’a Reeda na portalu mises.pl>>
,,Larry stał się naszym bliskim przyjacielem w latach 80-tych, kiedy połączyła nas głęboka wiara w wolność. Wspierał nas, pisał o nas w USA i wierzył, iż zwyciężymy. Jesteśmy mu bardzo wdzięczni i dlatego zwróciliśmy się do Prezydenta Dudy z prośbą o przyznanie tego wysokiego polskiego odznaczenia” – skomentował w informację o odznaczeniu Reeda Jan Rokita, który w latach 80. działał w grupie Wolność i Pokój, a w trakcie pobytu Lawrence’a Reeda w Polsce organizował większość jego podziemnych spotkań.
Przez kolejne lata Lawrence Reed Polskę odwiedzał jeszcze wielokrotnie, a ze swoimi przemówieniami zagościł m.in. w Szkole Głównej Handlowej, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na wielu wydarzeniach promujących liberalizm i wolność indywidualną. Dziś jest emerytowanym prezesem Fundacji Edukacji Ekonomicznej i Mackinac Center for Public Policy, uznanym autorem i promotorem wolności.
Przeczytaj artykuł Lawrence’a Reeda: Migające światła wolności. Prawdziwi bohaterowie? Polacy!>>
ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI
- Ruszył konkurs grantowy Fundacji Wolności Gospodarczej>>
- #TerazPraca. Nowy projekt Fundacji Wolności Gospodarczej>>
- „Krótki przewodnik po systemach postkomunistycznych” [Lektury FWG]>>