Leasing konsumencki. Sprawdzamy, na czym polega leasing konsumencki i czy się opłaca

1 dzień temu
Zdjęcie: iStock


Leasing konsumencki dostępny jest dla klientów od 2011 roku i jest coraz popularniejszą formą finansowania środków trwałych. Pod wieloma względami może być atrakcyjniejszy od kredytu. Sprawdzamy, na czym polega leasing konsumencki i jakie niesie korzyści.
Czy wiesz, na czym polega leasing konsumencki? Czy się opłaca? Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat leasingu konsumenckiego.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy nowe zasady leasingu nie spowodują załamania rosnącego rynku nowych samochodów w Polsce? Wojciech Drzewiecki: "Branża zawsze zakłada wzrosty"


Leasing konsumencki samochodu
Leasing konsumencki samochodu cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dawniej leasingowanie pojazdów było dostępne wyłącznie dla przedsiębiorców, z uwagi na ograniczenia prawne. Gdy w 2011 roku weszła w życie ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych, skutkująca zmianami w innych ustawach, w Polsce pojawił się również leasing konsumencki. Dał on klientom indywidualnym nieprowadzącym działalności gospodarczej możliwość skorzystania z takiej formy finansowania użytkowania samochodu.
Leasing konsumencki w naszym kraju cieszy się wciąż mniejszą popularnością niż chociażby w krajach Europy Zachodniej, dlatego leasingodawcy starają się, by ich oferty były dla leasingobiorców korzystne. Klient indywidualny, chcąc wziąć samochód w leasing, może skorzystać z leasingu fabrycznego, oferowanego bezpośrednio przez producenta, bądź też z leasingu pośredniego, proponowanego mu przez banki albo firmy leasingowe. W leasingu pośrednim możliwe jest również sfinansowanie pojazdu używanego.


Co to jest leasing konsumencki?
Wyjaśnijmy, co to jest leasing konsumencki. Sam leasing jest specyficzną formą finansowania inwestycji, nazywaną też szczególną formą dzierżawy, umożliwiającą dostęp do dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu.
Umowa leasingu jest umową cywilnoprawną, zawieraną na piśmie (pod rygorem nieważności) w oparciu o artykuł 709 Kodeksu cywilnego. Z uwagi na liczbę stron biorących udział w transakcji leasingowej mówi się o:


leasingu bezpośrednim (gdy umowa zawierana jest bezpośrednio z producentem)
leasingu pośrednim (gdy między producentem a klientem pojawia się przedsiębiorstwo leasingowe).


Z leasingu korzystają zwykle przedsiębiorcy, ale w tej chwili mogą też w ten sposób finansować sprzęty czy pojazdy klienci indywidualni nieprowadzący działalności gospodarczej. W tym przypadku mówimy o leasingu konsumenckim zwanym też leasingiem prywatnym, który charakteryzuje ograniczenie do minimum wszelkich formalności. Ze względu na okres umowy oraz sposób postępowania z przedmiotem umowy po jej zakończeniu, może to być leasing operacyjny lub finansowy.
Najtańszy leasing konsumencki: jak znaleźć?
Jak znaleźć najtańszy leasing konsumencki? Warto porównać oferty, jakie mają dla klientów indywidualnych różni leasingodawcy. Z reguły najtańszą opcją jest skorzystanie z leasingu producenckiego, czyli bezpośredniego.
Wśród producentów pojazdów mających w swej ofercie leasing konsumencki samochodów można wymienić takie firmy, jak Audi, BMW, Skoda czy Toyota. Choć oferują różne warunki leasingowania samochodów, z reguły nie uwzględniają zbyt wysokiej marży, co sprawia, iż pod kątem ceny ta opcja wydaje się być najbardziej ekonomiczna.
Nieco droższe z reguły są oferty proponowane przez banki czy firmy leasingowe. Tu jednak z kolei korzystniejsza może być opcja ubezpieczenia OC i AC, gdyż podmioty te mają możliwość wynegocjowania niższych stawek z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Dlatego warto poznać opinie innych użytkowników, skorzystać z dostępnych na stronach leasingodawców kalkulatorów leasingu konsumenckiego oraz przeanalizować szczegółowe warunki umowy.


Czy opłaca się brać leasing konsumencki?
Kwestię, czy opłaca się brać leasing konsumencki, każdy musi rozważyć we własnym zakresie. Procedura skorzystania z leasingu konsumenckiego, w porównaniu z wzięciem kredytu na zakup, jest z pewnością dużo prostsza. Czasem wymagany jest od klienta wyłącznie dokument tożsamości, ewentualnie również zaświadczenie o zarobkach lub wyciąg z konta bankowego. Zdolność kredytowa klienta nie jest wnikliwie badana, korzystanie z leasingu często nie wiąże się również z wpisem do BIK.
Przy zawieraniu umowy czasem konieczne jest wniesienie opłaty wstępnej, ale nie musi ona być wysoka. Po zakończeniu umowy leasingowej można samochód zwrócić i np. podpisać umowę na użytkowanie innego auta, albo też wykupić auto.
W ramach rat leasingowych często spłaca się jedynie prognozowaną utratę wartości samochodu w czasie trwania umowy, a nie całkowitą wartość auta, co sprawia, iż mogą one być niższe, niż w przypadku rat kredytu.
Na wysokość raty leasingowej mają jednak też wpływ składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC i AC, często również NNW i Assistance oraz coraz popularniejsze ubezpieczenie GAP, zapewniające bezpieczeństwo finansowe w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej pojazdu.


Należy mieć też świadomość, iż przez cały okres trwania umowy leasingowej właścicielem auta pozostaje leasingodawca. Ponadto w przypadku leasingu konsumenckiego klient nie odnosi korzyści podatkowych, gdyż w przeciwieństwie do przedsiębiorców nie może odliczyć VAT czy zaliczyć raty do kosztów uzyskania przychodu.


Leasing konsumencki: kalkulator
Warto więc policzyć, jaki koszt dla nas będzie generował leasing konsumencki. Kalkulator leasingu konsumenckiego jest narzędziem, które pozwoli obliczyć wysokość rat i wszelkie koszty ponoszone w związku z tą formą finansowania użytkowania auta. Wpisując preferowane parametry, takie jak cena pojazdu, opłata początkowa, czas trwania umowy (zwykle w przedziale od dwóch do siedmiu lat) podany w miesiącach, roczny limit kilometrów czy ewentualna kwota wykupu auta, możemy poznać wysokość miesięcznej raty.
Zobacz też: Pierwszy leasing pojazdów przez internet w Polsce. Francuska grupa wchodzi na polski rynek
Idź do oryginalnego materiału