Leasing samochodu używanego

3 tygodni temu

Samochód firmowy to jedno z najważniejszych narzędzi pracy, przynajmniej w niektórych zawodach. Wiele firm decyduje się na auto w leasingu, z różnych względów niekiedy lepszego od kupna za gotówkę. Najczęściej przedsiębiorcy wybierają do swojej floty pojazdy nowe. To oczywiście niesie za sobą wiele zalet – idealny stan, bezawaryjność, czy dobrą obsługę gwarancyjną. Warto jednak rozważyć również leasing samochodu używanego. Dziś postaram się opisać, na jakich zasadach działa i jak krok po kroku skorzystać z tej opcji.

Spis treści
  • Leasing, gotówka, czy kredyt? Częste pytanie przedsiębiorców
  • Leasing na samochód
    • Zmiany w podatkach zmniejszyły opłacalność leasingu
  • Warunki leasingu samochodu używanego
  • Kto może wziąć samochód używany w leasing?
  • Dopłaty unijne do leasingu na samochód używany
    • Warunki otrzymania dotacji unijnej
  • Czy leasing samochodu używanego się opłaca?
    • Wady leasingu używanego samochodu
  • Podsumowanie artykułu
  • Najczęściej zadawane pytania

Leasing, gotówka, czy kredyt? Częste pytanie przedsiębiorców

Możemy wymienić kilka form finansowania zakupu samochodu firmowego:

  • płatność gotówką
  • kredyt samochodowy
  • leasing pojazdu

Każda z opcji ma swoje zalety i wady. W przypadku leasingu najczęściej plusem są korzyści podatkowe, a także możliwość częstej (co 2-4 lata) wymiany samochodu na nowy (lub po prostu inny). Oznacza to dla przedsiębiorcy sporą wygodę. Oczywiście, jest też wiele odmian leasingu – od ich wyboru zależy m.in. wysokość pierwszej wpłaty, miesięcznej opłaty, czy kosztu wykupu, a choćby utrzymania samochodu.

Kiedy leasing z wysokim wykupem się opłaca?

Przeczytaj

Leasing na samochód

Ten sposób finansowania zakupu pojazdów wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem. Warto jednak zaznaczyć, zę dane wskazują na pewne spadki popularności leasingu samochodu w ostatnich latach, co może być spowodowane choćby pandemią. Najpierw borykaliśmy się ze słabszą dostępnością nowych aut. Następnie wiele osób przeszło na tryb pracy zdalnej, być może nie potrzebowało więc nowego samochodu firmowego.

Według Związku Polskiego Leasingu w najgorszym momencie (pandemia) aż o 50% mniej osób wnioskowało o skorzystanie z leasingu na samochód. Możemy to też argumentować sporymi wzrostami cen, tak na rynku aut nowych, jak i na rynku wtórnym. To z kolei sprawiło, iż część osób zaczęło rozważać inne możliwości, jak dłuższe korzystanie z dotychczas posiadanego auta. Coraz bardziej popularny stawał się też leasing samochodu używanego. To w końcu szansa na spore oszczędności. Taki pojazd jest zauważalnie tańszy od “nówki z salonu”. Wartość samochodu spada o kilkanaście do kilkudziesięciu procent w ciągu pierwszych 2-3 lat (w zależności od marki i modelu).

Zmiany w podatkach zmniejszyły opłacalność leasingu

Poza wzrostem cen pojazdów, czy mniejszą potrzebą przemieszczania się przez część przedsiębiorców, jest też inny powód spadku popularności leasingu. Chodzi o kwestie podatkowe. Zmiany w polskich przepisach zmieniły możliwości odliczania kosztu eksploatacji pojazdu firmowego (i opłaty leasingowej) od podatku. W związku z tym firmy szukają oszczędności – na przykład możliwości kupienia tańszego auta. To znów swoje zalety pokazuje leasing samochodu używanego – jest po prostu mniej kosztowny.

Czy można zakończyćumowę leasingową przed czasem?

Przeczytaj

Warto dodać, iż leasing nie jest dostępny tylko dla firm i przedsiębiorców. Osoby fizyczne mogą skorzystać z tzw. leasingu konsumenckiego. W przypadku produktu kierowanego dla przedsiębiorstw najczęściej mówimy natomiast o dwóch rodzajach leasingu – operacyjnym i finansowym. Różni je między innymi to, kto ponosi koszty eksploatacji pojazdu (np. wymiany oleju, napraw, itp.). Warto jednak wiedzieć, iż adekwatnie w każdej ofercie leasingu możemy wybrać samochód nowy lub używany.

Warunki leasingu samochodu używanego

Choć w większości firm leasingowych możemy wybrać korzystanie z samochodu używanego, są pewne warunki. Najczęściej w momencie wykupu samochód nie może być starszy, niż 10 lat. jeżeli decydujesz się na zakup auta z leasingiem na okres 4 lat, w momencie podpisywania umowy może mieć ono maksymalnie 6 lat. Najczęściej jednak spotykamy sytuację, gdy nowe auto “przechodzi” przez maksymalnie trzy cykle leasingowe – gdy jest nowe, ma 3 lata i ma 6 lat. Wtedy trafia na rynek pojazdów używanych mając 9-10 lat, co jak najbardziej odpowiada warunkom leasingodawców.

Całkowity okres leasingu jednego pojazdu zwykle nie przekracza więc 8-10 lat. Sama długość leasingu również może zależeć od wieku pojazdu. jeżeli zdecydujesz się na pojazd 2-letni, możesz wybrać leasing na okres 5 lat. W przypadku samochodów trzyletnich, może być to maksymalnie 4 lata leasingu. Poszczególne warunki w dużej mierze zależą jednak od aktualnej oferty firmy leasingowej.

Kolejny warunek, jaki musi spełnić wybrany samochód to jego stan techniczny. W leasing możemy wziąć jedynie auto w pełni sprawne. Potwierdza to obecność ważnego badania technicznego (przeglądu).

Kto może wziąć samochód używany w leasing?

Tu adekwatnie nie ma żadnych ograniczeń. W przypadku przedsiębiorców niektóre firmy mogą wymagać określonego stażu na rynku (np. istnienia firmy od pół roku lub od roku). Nie jest to jednak regułą – leasing oznacza w końcu, iż stajesz się jedynie użytkownikiem pojazdu, nie jego właścicielem. W razie braku kontynuowania spłaty firma leasingowa mogłaby po prostu odebrać pojazd i naliczyć karę. Do skorzystania z leasingu należy przygotować komplet dokumentów. W różnych firmach mogą to być takie dokumenty, jak:

  • potwierdzenie prowadzenia działalności z CEIDG
  • wyciągi z konta potwierdzające zdolność kredytową
  • informacje podatkowe (j.w.)
  • dodatkowe dokumenty, np. jeżeli chcesz skorzystać z dotacji unijnej

Czy to przedsiębiorca, czy osoba fizyczna (w przypadku leasingu konsumenckiego) – potrzebna jest odpowiednia zdolność kredytowa. Oznacza to dobry stosunek dochodów do wysokości kosztów i kolejnej raty (leasingowej). Tu również dokładne procedury i sposoby obliczenia tego wskaźnika zależą od wybranej firmy leasingowej.

Co wybrać - leasing czy kredyt na samochód?

Przeczytaj

Dopłaty unijne do leasingu na samochód używany

Podobnie, jak w przypadku leasingu nowych pojazdów (ale także innych sprzętów, czy maszyn potrzebnych do firmy), przedsiębiorca może starać się o dopłaty z funduszy europejskich. W tym przypadku najczęściej musimy spełnić kilka warunków. Po skorzystaniu z dotacji nie można zamknąć działalności przez 5 lat. Przez ten czas w firmie wciąż musimy pozostawić także przedmiot leasingu – w tym przypadku będzie to samochód używany. W zależności od rodzaju dotacji niekiedy wymagane są też odpowiednie zapisy w umowie leasingowej. Wiele zależy jednak od rodzaju dotacji unijnej.

Dotacja unijna nie pokrywa całego kosztu spłaty kolejnych rat leasingu. Finansują ich część, warto więc dobrze przemyśleć opłacalność całego zabiegu. Mamy w końcu sporo dodatkowych dokumentów do dostarczenia, a także pewne warunki i nieco mniejszą swobodę w korzystaniu z pojazdu (np. musimy mieć go przez 5 lat). Niektóre dopłaty unijne pozwalają natomiast na otrzymanie jednorazowej dopłaty, np. do pierwszej wpłaty przy rozpoczęciu leasingu.

Warunki otrzymania dotacji unijnej

Możliwość otrzymania jednorazowej refundacji przy leasingu (ze środków unijnych) pojawiła się 14 maja 2010 roku. Beneficjenci muszą regularnie dostarczać do urzędu zaświadczenia o terminowej płatności kolejnych rat. W przeciwnym wypadku dotacja może zostać wstrzymana. W celu uzyskania dopłaty musimy potwierdzić też poniesione koszty, np. związane z wniesieniem opłaty wstępnej przy leasingu samochodu używanego. Sami opłacamy pełną wysokość rat leasingowych, a dotacja powinna trafić bezpośredni na nasze konto (oczywiście, jeżeli ją otrzymamy). Cały proces ubiegania się o dopłatę do leasingu nie jest skomplikowany i składa się z kilku kroków:

  • złożyć dokumenty u leasingodawcy
  • wypełnić wniosek o dopłatę ze środków unijnych (warto zasięgnąć pomocy specjalistów, aby mieć pewność, iż wniosek został wypełniony prawidłowo)
  • złożyć wniosek do instytucji wskazanej w warunkach dopłaty
  • podpisać umowę z leasingodawcą
  • dopełnić pozostałe formalności związane z dotacją z UE

Wartość samochodu nie powinna wynosić tyle, ile wynosi limit dotacji. Warto, aby było to do 50% jej wysokości. Większą szansę na powodzeniem amy też, jeżeli większą część kosztu zakupu auta ponosimy z własnych środków.

Czy leasing samochodu używanego się opłaca?

Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na leasing pojazdu używanego w kilku sytuacjach:

  • nie mają wystarczającej zdolności, aby kupić nowy pojazd
  • chcą zaoszczędzić i wybrać tańsze auto
  • chcą w tej samej cenie korzystać z auta wyższej klasy

Oczywiście, wszystkie powody są jak najbardziej zrozumiałe. Wystarczy wspomnieć, iż w cenie najtańszych nowych samochodów (auta miejskie, kosztujące od około 60-65 tysięcy złotych) możemy zdecydować się na znacznie większy pojazd kompaktowy, mający zaledwie dwa lata. jeżeli wybierzemy auto klasy średniej, w tej cenie może mieć około 6-7 lat, wciąż kwalifikując się do zakupu w leasingu.

Jak wykupić samochód z leasingu?

Przeczytaj

Plusem, podobnie jak przy zakupie auta używanego za gotówkę, jest też możliwość wyszukania dobrze wyposażonej wersji. Najczęściej nie ma to dużego odbicia na cenie pojazdu i miesięcznej racie. W przypadku aut nowych każdy dodatek kosztuje natomiast kilkaset złotych, kilka, a choćby kilkanaście tysięcy. Dobrze wyposażone wersje z lepszym silnikiem mogą w przypadku aut klasy premium (np. Mercedes, BMW, Lexus) kosztować… dwukrotność ceny bazowej tego samego modelu. Plusem zakupu auta używanego jest też ich dostępność adekwatnie od ręki. Od znalezienia interesującego auta do finalizacji zakupu może minąć zaledwie kilka dni. W przypadku aut nowych, które chcesz spersonalizować według własnego uznania, niekiedy musimy natomiast czekać na odbiór wiele miesięcy. Musimy jednak zdawać sobie również sprawę z wad leasingu samochodu używanego.

Wady leasingu używanego samochodu

Wśród najbardziej znaczących minusów możemy wymienić:

  • auto nie jest nowe, może nosić ślady używania
  • większe ryzyko usterek i awarii, także uniemożliwiających dalszą podróż
  • nie możemy w 100% wpłynąć na konfigurację samochodu
  • nie zawsze znalezienie interesującego Cię modelu jest proste (np. jest ich mało na rynku wtórnym)
  • koszty eksploatacji mogą być wyższe
  • niekiedy nie mamy już gwarancji i za wszystkie naprawy zapłacimy z własnej kieszeni
  • warunki leasingu są ograniczone (choć głównie dotyczy to starszych aut, np. 7-8 letnich)

Podsumowanie artykułu

Leasing samochodu używanego jest jak najbardziej możliwy. Co więcej, w niektórych przypadkach jest to niezły sposób na oszczędności lub wybór auta wyższej klasy. Warto jednak zdawać sobie sprawy, żę auto używane będzie mniej “pewne” od nowego (choć może jest to przesadnie uproszczenie tej kwestii, bo auto wyższej klasy może być bardziej trwałe od nowego, ale gorszego). Trzeba pamiętać o tym, iż leasing używanego pojazdu odbywa się na nieco innych warunkach, szczególnie dotyczy to maksymalnego okresu trwania. W momencie wykupu auta (lub zakończenia leasingu) pojazd nie może być starszy, niż 10 lat. Tak samo, jak w przypadku aut nowych, możliwe jest natomiast skorzystanie z dopłat unijnych (choć również tu są pewne wymagania i warunki do spełnienia).

Najczęściej zadawane pytania

Czy można kupić używany samochód w leasing?

Tak, jest taka możliwość. W momencie wykupu jego wiek nie powinien jednak przekraczać 10 lat.

Kiedy warto wziąć auto używane w leasing?

Samochód używany jest po prostu tańszy od nowego. jeżeli godzisz się z tym, iż może nosić ślady używania i nie jest w idealnym stanie, to często dobra opcja. Leasing samochodu używanego jest dobrą alternatywą dla kredytu samochodowego lub kupna za gotówkę.

Źródło:

  1. https://mylease.pl/artykul/leasing-samochodow-uzywanych-bez-tajemnic/
  2. https://multisalon24.pl/baza-wiedzy/leasing-uzywanego-samochodu
  3. https://carsmile.pl/blog/leasing-aut-uzywanych-czy-sie-oplaca
  4. https://www.pkoleasing.pl/abc-leasingu/leasing-samochodow-uzywanych/
Idź do oryginalnego materiału