
Panel kryptografów na konferencji RSA w San Francisco we wtorek przejdzie prawdopodobnie do historii. Jeden z uczestników zaczął na nim atakować kryptowaluty!
- Na panelu kryptografów na konferencji RSA otwarcie zaatakowano kryptowaluty.
- Adi Shamir jest zdania, iż idea cyfrowych aktywów została zmarnowana.
Kryptowaluty są be
Adi Shamir, współzałożyciel RSA Security, wypowiedział się nt. kryptowalut i stwierdził, że wczesne obietnice rynku zostały zmarnowane.
Wyjaśnił, iż artykuł Satoshi’ego Nakamoto na temat Bitcoina i jego blockchaina był „bardzo wzniosły”, ale jego obietnica stworzenia zdecentralizowanego sposobu cyfrowej wymiany pieniędzy bez ingerencji rządu lub polegania na instytucjach finansowych nie została spełniona.
Wszystko jest wysoce scentralizowane w niewielkiej liczbie bardzo dużych giełd. Nikt nie używa tego do dokonywania płatności; ludzie używają tego raz, aby spekulować. Dlatego moim zdaniem świat byłby lepszy bez kryptowalut. (…) Kryptowaluty umożliwiły powstanie całego złośliwego oprogramowania. Gdyby nie było kryptowalut, byłoby bardzo trudno wyciągnąć od firm tak dużo pieniędzy
– mówił.
Ed Felten, emerytowany profesor informatyki na Uniwersytecie Princeton, był nieco mniej pesymistyczny:
Głupotą byłoby siedzieć tutaj i próbować bronić każdej kryptowaluty na świecie lub każdego, kto działa w tej przestrzeni. Ale pod wieloma względami przypomina mi to wczesny internet.
Shamir zgodził się, iż podstawowa technologia blockchain jest solidna, ale same kryptowaluty już nie.
Kryptografia nas nie obroni
Jeśli chodzi o samą kryptografię, Whitfield Diffie, ekspert ds. bezpieczeństwa kluczy publicznych i prywatnych oraz współtwórca kluczowej techniki wymiany kluczy Diffiego-Hellmana, również okazał się pesymistą.
Powiedział, iż martwi się tym, że NSA i inne służby przechowują stare zaszyfrowane wiadomości z komunikatorów, których nie mogą teraz odczytać, ale będą mogły to zrobić w przyszłości, gdy moc obliczeniowa i ulepszone techniki umożliwią odkodowanie danych.
To jest to, co społeczność wywiadowcza nazwałaby zbieraniem-teraz, wykorzystywaniem-później – to jest sercem wywiadu. W NSA i wszystkich innych organizacjach istnieją ogromne biblioteki danych
– ostrzegł.
Diffie przyznał, iż są ludzie rozwijający tak zwaną hybrydową kryptografię postkwantową. Porównał tę sytuację do próby napisania systemu kryptograficznego w czasie II wojny światowej, który wytrzymałby jednak działanie dzisiejszych komputerów do łamania kodów.
Shamir zgodził się z tym, mówiąc, iż brak przejścia na „hybrydę” wcześniej było „poważnym błędem”. Przewidywał, iż pierwsze adekwatne komputery kwantowe powinny pojawić się do 2040 roku, ale dodał, iż to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie.