Wallstreetbets to popularne subforum internetowe na Reddicie na którym uczestnicy omawiają handel instrumentami finansowymi, głównie akcjami i opcjami. Znane jest również z wyjątkowego poziomu „degeneracji”, tzn. ogromnego apetytu na ryzyko rzadko popartego solidnymi fundamentami. r/WSB było odpowiedzialne za ogromny short squeeze na akcjach spółki GameStop, aktualnie Hollywood kręci o tym film. Autor kanału na YouTube o nazwie „Kamikaze Cash” omówił jeden z przypadków kiedy uczestnik Wallstreetbets wszedł w dany instrument finansowy va banque nie bacząc na zdrowy rozsądek.
Anon z Wallstreetbets wchodzi all in
Teresita Schoolcraft, centralna postać tej historii, jest przedstawiona jako osoba, która wyruszyła w niezwykle ryzykowną podróż inwestycyjną. Bohater ten, nieznany z imienia i nazwiska, urodził się rzekomo w miejscowości Oaxaca w Meksyku i przeprowadził się razem z rodziną do miasta Chicago w stanie Illinois, USA.
Teresita rozpowiadał publicznie, iż osiągnął sukces finansowy dzięki internetowemu biznesowi rozpoczętemu podczas pandemii. Twierdził, iż jego wartość wynosiła 2 miliony dolarów netto, a roczny dochód 150 000 dolarów. Istnieją jednak przesłanki wskazujące na to, iż bogactwo Teresity nie zostało w całości stworzone przez niego samego. Autor kanału „Kamikaze Cash” zauważa, iż ożenił się on z zamożną rodziną i prawdopodobnie wykorzystał pieniądze żony do założenia firmy i dokonania ryzykownych inwestycji którymi chwalił się później na forum. Podobno zastawił też w tym celu swój dom (!) i to pomimo bycia odpowiedzialnym za co najmniej dwójkę dzieci.
Pierwszą wtopą było wejście Teresity w akcje GameStop o wartości 2,6 miliona dolarów (!). Podobnie jak inni szedł on w ślady inwestora-aktywisty Ryana Cohena, guru Wallstreetbets. Pomimo późniejszego spadku akcji i zanotowania bliżej nieokreślonej straty (jeżeli były to opcje strata mogła być gigantyczna), Teresita wydawał się niezrażony i przez cały czas zdecydowany podjąć się kolejnej, równie ryzykownej inwestycji.
Kolejnym ruchem nieodpowiedzialnego ojca było postawienie ok. 50 000 dolarów na spadki na akcjach spółki Lucid Group. Trudno powiedzieć ile tym „szczęścia głupiego”, ale wartość tych udziałów faktycznie zaczęła spadać niedługo potem, co mogło zapewnić naszemu bohaterowi ok. 100% ROI na pozycji.
Ale Teresita dopiero się rozgrzewał.
Finałowym aktem okazało się postawienie dużej sumy pieniędzy na akcje firmy świadczącej usługi hotelarskiej Bed Bath & Beyond. Początkowo inwestycja ta wydawała się obiecująca, ponieważ akcje wzrosły m.in. dzięki zaangażowaniu Ryana Cohena. Portfel Teresity w niedługim czasie osiągnął imponujący poziom ponad 5,4 miliona dolarów i to wbrew sentymentowi rynkowemu.
Jednak chciwość kroczy przed upadkiem. Nasz bohater odmówił zrealizowania swojej zyskownej pozycji i zdecydował, iż weźmie wszystko albo nic (i to pomimo sygnałów sygnalizujących powrót ceny na południe). Cena akcji Bed Bath and Beyond ostatecznie systematycznie spadała, prowadząc do straty księgowej Teresity przekraczającej 2,1 milionów dolarów. Niezachwiana wiara tego człowieka w przyszłość akcji BBBY i jego ucieczka w subreddity poświęcone akcjom spółki gdzie każda, choćby najgorsza informacja była re-interpretowana przez inwestorów jako „bycza„, przyczyniła się do ostatecznego wyniku i przypieczętowała finansowy los naszego bohatera.
Konsekwencje obsesji inwestycyjnej Teresity wykraczały jednak poza jego portfel. Autor kanału „Kamikaze Cash” sugeruje, iż jego małżeństwo stało się napięte z powodu uzależnienia od hazardu i poniesionych gigantycznych strat finansowych. Żona tego człowieka odkryła jego wypowiedzi na Reddicie dzięki filmikom na TikToku o spadkach na BBBY i była tak rozczarowana i zażenowana jego zachowaniem, iż zaczęła domagać się rozwodu.
Teresita nie zniósł dobrze tego zwrotu w swoim życiu i wylewał żale na forum, w tym na subreddicie Bed, Bath & Beyond, cały czas otaczając się racjonalizacjami swoich dotychczasowych działań. Ostatecznie przecież portfel skurczył się już o 95%, czymże jest kolejne 5% wobec nieskończonego potencjału wzrostowego?
Ostatecznie portfel Teresity kurczy się do ok. 200 000 USD, co skutkuje ogólną stratą przekraczającą 2,3 miliona USD. Żeby tego było mało, Bed Bath & Beyond złożył wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11 Kodeksu Upadłościowego USA.
Konto bohatera tej historii na Reddicie zamilkło.
Jedyną dobrą wiadomością jest pogłoska, iż Teresita Schoolcraft wspominał później po długiej przerwie o próbach przeorganizowania i przebudowania swojego życia od podstaw, i podobno utrzymuje stały kontakt ze swoimi dziećmi.