Licencjonowanie w chmurze CMA: Microsoft oskarża Google i AWS o „zamulanie” debaty antymonopolowej

cyberfeed.pl 1 miesiąc temu


Odpowiedź Microsoftu na decyzję Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA) Trwające dochodzenie w sprawie praktyk licencjonowania usług w chmurze doprowadziło do oskarżenia głównych rywali firmy, Amazon i Google, o „zamącanie wody” poprzez swój wkład w dochodzenie.

Gigant systemu opublikował 27-stronicową odpowiedź na dokument roboczy opublikowany przez CMA w czerwcu 2024 r., w którym szczegółowo opisano tymczasowe ustalenia dochodzenia CMA w sprawie strategii licencjonowania systemu w chmurze firmy Microsoft. W dokumencie tym pojawiły się obawy dotyczące antykonkurencyjnych działań tej organizacji.

Jak donosił wówczas Computer WeeklyCMA poinformowało, iż otrzymało dowody wskazujące na to, iż zachowanie Microsoftu może prowadzić do osłabienia konkurencji na brytyjskim rynku usług infrastruktury chmurowej, ponieważ może sprawić, iż uruchamianie licencji Microsoftu w chmurach innych dostawców stanie się dla przedsiębiorstw droższe.

„Praktyki licencyjne firmy Microsoft mogą [also] mają taki skutek, iż znaczna część popytu klientów staje się mniej kontrowersyjna do rywali”, czytamy w dokumencie roboczym CMA. „W dłuższej perspektywie może to osłabić zdolność rywali do pozyskania wystarczającej liczby klientów, aby skorzystać z zalet skali w dostarczaniu usług infrastruktury chmurowej”.

Zainteresowane strony rynku usług infrastruktury chmurowej w Wielkiej Brytanii zostały zaproszone do przekazania opinii na temat tymczasowych ustaleń CMA. Microsoft, a także jego rywal w dziedzinie usług chmurowych, Google, znalazły się wśród stron, które to zrobiły.

Wniosek Google liczy sześć stron i stwierdza: „Praktyki licencyjne Microsoftu zarówno podnoszą koszty ponoszone przez rywali, jak i osłabiają ich zdolność do konkurowania o znaczną część popytu klientów, a także mają wyraźnie negatywny wpływ na konkurencję.

„Dowody CMA podkreślają pilną potrzebę podjęcia działań naprawczych w celu rozwiązania problemu [areas of concern]. Wspieramy pojawiające się poglądy CMA na temat potencjalnych środków zaradczych i wierzymy, iż istnieją proste sposoby, aby zapobiec dalszym szkodom, jakie Microsoft wyrządzi konkurencji na tym ważnym rynku”.

Wniosek firmy Microsoft, którego autorami są przedstawiciele kancelarii prawnej Latham & Watkins, odrzuca ten pogląd i rozpoczyna się stwierdzeniem: „Warunki licencjonowania praw własności intelektualnej firmy Microsoft nie podnoszą w znaczący sposób kosztów ponoszonych przez konkurentów w branży usług w chmurze”.

Jest to odpowiedź na obawy wyrażone przez CMA, iż praktyki licencyjne firmy Microsoft mogą zmusić jej rywali, Amazon Web Services (AWS) i Google Cloud Platform (GCP), do „znaczącego” podniesienia kosztów operacyjnych do takiego stopnia, iż ​​pojawi się ryzyko „rzeczywistego zajęcia nieruchomości”.

Ten ostatni termin jest używany do opisu praktyk i strategii, które uniemożliwiają rywalom firmy dostęp do nowych rynków lub uczestnictwo w nich, a w efekcie wykluczają ich z konkurencji.

Jednak, jak stwierdzono w odpowiedzi, Microsoft nie sądzi, aby jego działania miały aż taki wpływ na AWS lub GCP.

„Amazon i Google wydają się, ze wszystkich źródeł, mieć wystarczającą marżę (gotówkę), aby grać i konkurować zyskownie” – stwierdzono w odpowiedzi Microsoftu. „Amazon i Google z pewnością mają wystarczające zapasy dostępnej marży, aby konkurować dzisiaj.

„Amazon i Google inwestują odpowiednio 50 mld USD i 30 mld USD w nakłady inwestycyjne, co pokazuje ich zaangażowanie w ‘pieniądze tam, gdzie twoje usta’ w dochodową i konkurencyjną przyszłość w chmurze. Nie są to działania zminimalizowanych lub osłabionych rywali, którzy walczą o to, by konkurować z ciężarem rekompensaty dla Microsoftu za dochodowe wykorzystanie jego [intellectual property] na (hiper)skalę.”

W innym miejscu odpowiedzi Microsoft atakuje AWS, GCP, stowarzyszenie branżowe Cloud Infrastructure Service Providers in Europe (CISPE) i „inne” podmioty za rozpowszechnianie dezinformacji na temat tego, jak praktyki licencyjne firmy mogą rzekomo negatywnie wpływać na konkurencję na rynku.

CISPE wcześniej otwarcie sprzeciwiało się praktykom licencyjnym Microsoftu, które organizacja wielokrotnie określała jako „niesprawiedliwe”, jednak w ostatnich tygodniach obie organizacje zawarły swego rodzaju rozejm.

Jak podaje Computer Weekly 11 lipca 2024 r.CISPE zgodziło się wycofać wieloletnią skargę antymonopolową złożoną przeciwko firmie Microsoft do Komisji Europejskiej w ramach porozumienia o wartości 22 mln USD.

„Podsumowując, Microsoft zauważa, iż ​​Amazon, Google, CISPE i inni byli i są zamgloni w kwestii prawidłowego [adverse effects on competition] i jak na nie odpowiedzieć”, stwierdzono w odpowiedzi.

AWS, nawiasem mówiąc, już wcześniej skrytykował praktyki licencyjne Microsoftu we wniosku złożonym do CMA na początku lipca 2024 r. Gigant chmury publicznej oskarżył Microsoft o wykorzystywanie starszych technologii w celu zniekształcania sposobu funkcjonowania rynku usług infrastruktury chmurowej.

„W przeciwieństwie do Microsoftu, większość pozostałych dostawców rozwiązań informatycznych nie ma zwykle «niezbędnego» starszego oprogramowania, które mogłoby zostać wykorzystane do zakłócenia konkurencji ze szkodą dla klientów” – stwierdzono w zgłoszeniu do AWS.

„Rzeczywiście, praktyki licencyjne nie powinny być wykorzystywane do sztucznego ograniczania wyboru klientów i utrudniania im zmiany dostawcy.”

Następnie Microsoft w zakończeniu swojej odpowiedzi „uprzejmie zasugerował”, iż „jego praktyki licencyjne nie zbliżają się do podnoszenia kosztów Amazon lub Google w sposób lub na poziomie zbliżonym do negatywnego wpływu na konkurencję” oraz iż CMA powinna oddalić wszelkie obawy dotyczące jego praktyk licencyjnych.

„CMA ma wystarczające podstawy, aby oddalić te obawy jako bezpodstawne w kontekście ustalenia tymczasowego negatywnego wpływu na konkurencję, nie mówiąc już o solidnym ustaleniu w oparciu o bilans prawdopodobieństwa” – dodano.



Source link

Idź do oryginalnego materiału