Liczba "martwych" kryptowalut zmniejsza się pomimo bessy?

2 lat temu

Pomimo trwającego krachu na rynku kryptowalut, liczba „martwych” monet spadła 3-krotnie w 2022 r. w porównaniu z 2021 r.

Nowe badanie ujawniło liczbę kryptowalut, które nie spełniły oczekiwań od czasu ich wprowadzenia na rynek w 2022 roku. Na stronie CoinGecko zliczono około 950 kryptowalut w 2022 roku, które uznano za „martwe” lub „nieudane projekty”, jak wynika z badania opublikowanego 29 listopada tego roku.

Określając liczbę martwych kryptowalut, w badaniu podkreślono, iż dokonano przeglądu kryptowalut, które mogły być poza witryną z powodu braku działalności handlowej w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W tym samym czasie tokeny zostały uznane za martwe po tym, jak zostały podpięte pod oszustwo lub prośby o dezaktywację.

„Ostatnia hossa, która rozpoczęła się w listopadzie 2020 r., przyniosła wzrost notowań kryptowalut, z ponad 8000 kryptowalutami notowanymi w 2021 r. Dzisiaj prawie 40% zostało dezaktywowanych i usuniętych z CoinGecko”

Badanie pokazuje, iż liczba martwych monet w 2022 r. jest znacząco mniejsza niż w 2021 r. W 2021 zliczono aż ponad 3 tysiące takich przypadków, a w obecnym roku „tylko” 951.

Źródło: https://www.coingecko.com/

Martwe kryptowaluty to głównie „Meme coins”?

Badanie wykazało, iż dużą liczbę martwych monet w 2021 r. można powiązać z dużym napływem coinów typu Doge czy Shiba. Warto zauważyć, iż większość „meme coinów” nie miała znaczącej wartości dla anonimowych programistów, a także wymagała większego zaangażowania w ich rozwój.

Po sukcesie projektów takich jak Dogecoin (DOGE) i Shiba Inu (SHIB), większość podmiotów próbowała powtórzyć ich sukces, jednak bardzo często z odwrotnym skutkiem. Co ciekawe, naukowcy zauważyli, iż wyłączając wzrost z 2021 r., liczba martwych kryptowalut wynosiła średnio 947 w latach 2018-2022.

Wcześniej zwolennicy kryptowalut utrzymywali, iż wraz z rozwojem sektora liczba martwych monet powinna wzrosnąć. Konsensus jest taki, iż gdy branża dojrzeje, aktywa o minimalnej użyteczności prawdopodobnie zostaną zniszczone i przetrwają tylko te, które niosą ze sobą wartość.

Tekst powstał na podstawie publikacji: Finbold

Może Cię zainteresuje: Bitcoin wraca do niższych poziomów?

Idź do oryginalnego materiału