Liczba Ukraińców z zakwaterowaniem zapewnionym przez pracodawcę wzrosła 2,5-krotnie

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Warszawa nieruchomości


Liczba Ukraińców, którym pracodawca zapewnia zakwaterowanie, wzrosła prawie 2,5-krotnie w porównaniu z rokiem 2022 – wynika z najnowszego raportu Centrum Analitycznego międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal.

W pierwszym kwartale 2024 r. 55% badanych Ukraińców odpowiedziało, iż korzysta z zakwaterowania zapewnionego przez pracodawcę, 33% respondentów zadeklarowało, iż wynajmuje mieszkanie na własny koszt, 8% przez cały czas mieszka się w domach Polaków, a 4% – w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania.

Dwa lata temu w listopadzie 2022 r., kiedy przeprowadzono podobne badanie, rozkład procentowy w kwestiach zamieszkania był zupełnie inny.

W 2022 r. aż 58% respondentów wynajmowało mieszkanie na własny koszt, podczas gdy tylko 2% Ukraińców korzystało z zakwaterowania od pracodawcy. 10% otrzymało schronienie w domach Polaków, którym rząd wypłacał rekompensatę za każdego uchodźcę w ramach programu azylowego. 5% mieszkało w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania na koszt państwa, a 5% na koszt organizacji pozarządowych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło zmiany dla ukraińskich uchodźców. W szczególności chodzi o anulowanie dotacji dla ośrodków, w których mieszkają uchodźcy od lipca 2024 roku. w tej chwili w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania przebywa ok. 40 000 Ukraińców.

Istnieje logiczne wytłumaczenie faktu, iż liczba Ukraińców, którym pracodawca zapewnia mieszkanie, wzrosła prawie 2,5-krotnie w porównaniu do 2022 roku. Historycznie Ukraińcy przyjeżdżali do Polski do pracy tymczasowej, nie inwestowali w wynajem, najbardziej opłacała im się praca, w której to pracowdawca brał na siebie i sprawy legalizacji, i zakwaterowania. Na początku rosyjskiej wojny Polska przyjęła największą liczbę Ukraińców, którzy nie od razu znaleźli pracę. Niektórzy mieli oszczędności, niektórzy wyjechali do innych państw UE, niektórzy wrócili do ojczyzny. Ostatecznie zdecydowana większość Ukraińców chcących pracować w Polsce, została. Większość z nich korzysta z zakwaterowania zapewnionego przez pracodawcę. – wyjaśnia Anna Dzobolda, dyrektorka ds. rekrutacji Gremi Personal.

Idź do oryginalnego materiału