Liczba wielorybów Bitcoina potężnie spada. Halving? 'Tym razem będzie inczej’

1 rok temu

Halving Bitcoina zbliża się nieubłaganie, a liczba wielorybich adresów Bitcoina wciąż spada. Jedne z najniebezpieczniejszych słów w świecie inwestycji brzmią: 'Tym razem będzie inaczej’. Przyjrzyjmy się zatem danym on-chain przedstawionym przez Glassnode’a. Rzucą więcej światła na halving jak i aktualny moment w cyklu kryptowalut. Przyjrzymy się im niżej.

Źródło: Glassnode

W 2021 roku liczba wielorybów znalazła się na historycznycm szczycie i wyniosła 2169 adresów. w tej chwili to 1672 adresy. Powodów może być wiele. Zaczynając od dzielenia portfeli na mniejsze. Poprzez dystrybucję (sprzedaż) i wchłanianie mniejszych wielorybów przez większe adresy akumulujące BTC. Jednocześnie niepłynna podaż jest na historycznych maksimach – coraz mniej BTC dostępnych jest na rynku i stale opuszczają giełdy. Towar 'deficytowy’?

Momentum

Źródło: Glassnode

Glassnode ocenił poprzedenie fazy cyklu na podstawie czasu ich trwania. Wykres wyżej pokazuje liczbę dni w następujących fazach. Niebieska to faza od dołka do szczytu cyklu. Czerwona to faza od szczytu do dołka cyklu. Przejście (czarne linie) mierzone jest od All-Time-Low do ustanowienia All-Time-High. jeżeli założyć, żę minima z listopada nie zostaną naruszone możemy zauważyć iż faza przejściowa trwała 221 dni. Poprzednie okresy przejściowe trwały od 459 dni do 770 dni. To sugeruje, iż cierpliwość inwestorów może zostać przetestowana w ciągu 8 do 18 miesięcy, aż do nowego ATH rynku. jeżeli historia okaże się jakimkolwiek przewodnikiem po przyszłych wydarzeniach.

W w/w okresach przejściowych ceny są zwykle ograniczone między Realized Price, a ceną zrealizowaną z dodanym 0,5 odchylenia standardowego (niebieska linia). Od czasu ustalenia najniższego poziomu w każdym cyklu, następny % dni tradingowych znajdował się pomiędzy tymi granicami:

  • Cykl 2012-13 = 79%
  • Cykl 2015-17 = 64%
  • Cykl 2019-21 = 78%

Te ramy sugerowałyby przedział cenowy od 20,1 tys. USD (-23%) do 45,0 tys. USD (+71%) w górę w bieżącym okresie.

Halving

Do halvingu Bitcoina pozostało zaledwie 300 dni. Glassnode wksazuje na relacje między okresami przejściowymi a halvingami. Przyjrzyjmy się im poniżej.

Glassnode uporządkował wyniki cenowe z poprzednich cykli. Zaczniemy od 305 dni od halvingu. To mniej więcej bieżąca faza. Zakres wcześniejszych wyników rynkowych w dniu halvingu przedstawia się następująco.

  • Cykl 1 = +126% z maksymalnym spadkiem -44,8%.
  • Cykl 2 = +179% z maksymalnym spadkiem -23,3%.
  • Cykl 3 = -6,4% z maksymalnym spadkiem -53% w marcu 2020 r.

Pierwsze dwa cykle przyniosły bardzo pozytywną aprecjację. Trzeci halving był dużo trudniejszy dla inwestorów. Głównie z powodu szoku egzogenicznego w marcu 2020 r. Mimo to – efekt jest wszystkim znany. choćby od covidowego dołka Bitcoin zdołał wzrosnąć o blisko 700%.

Glassnode skończył analizę oceną wyników cenowych w ciągu roku następującego po każdym z poprzednich halvingów.

  • Wyniki cenowe w 1 halvingu: +7358% przy maksymalnym spadku -69,4%.
  • Wyniki cenowe w 2 halvungu: +393% przy maksymalnym spadku -29,6%
  • Wyniki cenowe w 3 halvingu +366% przy maksymalnym spadku -45,6%

Efekt malejących zysków jest wyraźnie zauważalny we wszystkich cyklach. Jest to naturalne, ponieważ wielkość rynku i przepływy kapitału rosną z czasem. Warto podkreślić jednak, iż w otoczeniu systemowej niepewności Bitcoin może zaoferować inwestorom więcej niż w poprzednich cyklach. Czy to przełoży się na lepszy wynik? Nie jest to pewne. Czy tym razem będzie inaczej i Bitcoin po halvingu nie zwiększy wyceny? Wydaje się to mało prawdopodobnie (choć niewykluczone). Wszystko wskazuje jednak na to, iż dynamika pozostaje zachowana. Inwestorzy mogą ignorować krótkoterminowy szum.

Idź do oryginalnego materiału