Królewska Mennica Kanady (The Royal Canadian Mint) wprowadza do oferty nową monetę. Będzie to, tradycyjnie dla tej mennicy, złoty Liść Klonowy, który od poprzednich wersji różnić się będzie założeniami dotyczącymi czystości – zarówno pod względem składu kruszcu, jak i (co jest nowością) źródła pochodzenia.
Moneta, ważąca typowo jedną uncję, tradycyjnie cechuje się czysto nominalnym, nieprzystającym do faktycznej wartości oficjalnym nominałem. Jej pełna nazwa – The 2023 $50 1 oz. 99.99% Pure Gold Maple Leaf Single-Sourced Mine bullion coin – dość wyczerpująco omawia jej cechy.
Liść Klonowy Pojedynczego Źródła 2023 Roku wykonywany będzie z kruszcu dostarczanego przez partnera Królewskiej Mennicy, którym została firma wydobywcza Newmont Corporation. Ta pozyskiwać go będzie w kopalni Éléonore, zlokalizowanej na północy prowincji Québec, a następnie dostarczać do rafinerii Mennicy w Ottawie. Po oczyszczeniu i wybiciu, skład złota wchodzącego w skład monet ma umożliwić ustalenie źródła kruszcu jako pochodzącego ze wspomnianej kopalni.
Nikt naszego nie podrobi
Tradycyjnie – i jak nazwa wskazuje – rewers będzie przedstawiał liść klonu cukrowego wedle wzoru autorstwa Waltera Otta. Na awersie natomiast zostanie umieszczony wizerunek królowej Elżbiety II. Moneta zawierać będzie znaki bezpieczeństwa w postaci wygrawerowanych w skali mikro, widocznych wyłącznie w powiększeniu kształtów liścia z wpisaną liczbą oznaczającą rocznik (w tym przypadku – „23”).
Królewska Mennica Kanady stosuje także w swoich numizmatycznych produktach dodatkowe zabezpieczenie, określane jako Bullion DNA („Digital non-destructive activation”). Polega ono na wykonaniu obrazów monety w wysokiej rozdzielczości, które rejestrują umieszczony na niej, zaszyfrowany kod. Ten przechowywany jest w bazie danych i sprawdzany w przypadku podejrzenia podróbki bądź ingerencji.
Powyższe obrazy, udostępnione przez Newmont, dostępne są w lepszej rozdzielczości tutaj.
Takie czasy, taki rynek
Jak stwierdzono w opublikowanym oświadczeniu, moneta jest odpowiedzią na rosnące na rynku zapotrzebowanie na kruszce pozyskane w sposób etyczny i transparentny. Zarówno Mennica, jak i Newmont wydały przy tej okazji komunikaty, które podkreślały ich dumę z wysokiej jakości produktu, zaangażowanie w odpowiedzialny proces wydobycia.
Pomijając zaś owe przykłady korporacyjnego „języka uprzejmości”, stwierdzić należy, iż wspomniane potrzeby rynku wynikają w dużej mierze z możliwych, negatywnych reakcji społecznych. Te notowane są przypadkach korzystania ze źródeł złota, które, przykładowo, stanowią źródła finansowania reżimów autorytarnych lub organizacji przestępczych, czy też w których wykorzystywana jest praca przymusowa.
Dlatego też nowy Liść Klonowy Pojedynczego Źródła 2023 Roku ma wyjść powyższym obawom naprzeciw, i stanowić zabezpieczenie zarówno dla wartości, jak i szeroko, nieprecyzyjnie pojętej reputacji.