Litwa zwiększy wydatki na obronność powyżej pięciu procent PKB

7 godzin temu

Wydatki Litwy na obronność w latach 2026-2030 będą sięgać 5-6 procent PKB – uzgodniła na piątkowym posiedzeniu Rada Obrony Państwa, której przewodniczył prezydent Gitanas Nauseda. Decyzję podjęto z uwzględnieniem potrzeb związanych z formowaniem pierwszej litewskiej dywizji zmechanizowanej.

W tym roku Litwa zamierza przeznaczyć na obronę równowartość prawie 4 procent PKB.

– Uzgodniliśmy, iż w latach 2026-2030 będziemy przeznaczać na obronność między 5 a 6 procent PKB rocznie. Tak, aby w tym okresie utrzymać poziom finansowania w wysokości 5,5 procent PKB – powiedział Nauseda po posiedzeniu, podkreślając, iż jest to „historyczna, ważna decyzja”.

Zagrożenie ze strony Rosji jest realne

Zaznaczył, iż prawdopodobieństwo rosyjskiej agresji wojskowej jest przez cały czas realne, a „członkostwo Litwy w NATO będzie skuteczne tylko wtedy, gdy będziemy gotowi bronić się sami”.

– Nasze siły zbrojne muszą mieć odpowiednie uzbrojenie, sprzęt, personel, zaopatrzenie i muszą je otrzymać na czas. Tylko wtedy inwestycje w obronność zwrócą się i będą miały maksymalny efekt odstraszający – oświadczył przywódca Litwy.

Nowa dywizja do 2030 roku

Nauseda podkreślił, iż dodatkowe środki na obronność są niezbędne do utworzenia na Litwie dywizji. Ma ona powstać do 2030 roku.

Sytuacja bezpieczeństwa pokazuje, iż musimy osiągnąć pełną zdolność bojową dywizji i innej infrastruktury krytycznej do 2030 roku, a nie w odległej przyszłości. Wymaga to zasobów znacznie przekraczających nasze wcześniejsze szacunki – oznajmił prezydent. Podkreślił, iż oczekuje „maksymalnej mobilizacji instytucjonalnej” w celu zwiększenia finansowania obronności.

Pierwsza litewska dywizja zmechanizowana ma składać się z trzech istniejących brygad, w tym jednej zmechanizowanej i jednej rezerwowej, oraz liczyć 17,5 tys. żołnierzy, w tym żołnierzy aktywnej rezerwy. W tym celu realizowane są zakupy m.in. czołgów, których wcześniej litewskie siły zbrojne nie posiadały (zamówiono niemieckie Leopardy), oraz dronów FPV. Utworzenie dywizji wymaga też inwestycji w infrastrukturę.

Wymóg Trumpa

Prezydent elekt USA zapowiedział 7 stycznia na konferencji prasowej w swojej posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie, iż kraje członkowskie NATO powinny przeznaczać na obronność 5 procent PKB, a nie przynajmniej 2 procent, co jest obecnym celem natowskim. Obecnie 23 spośród 32 państw Sojuszu osiągnęło cel 2 procent, ale żaden nie wydaje na obronność 5 procent PKB. Najbliżej tego progu jest Polska, która w tym roku ma przeznaczyć na obronność 4,7 procent.

Biznes Alert / PAP

Rosja kolejny raz naruszyła rumuńską przestrzeń powietrzną

Idź do oryginalnego materiału