Lockheed Martin – gigant zbrojeń na fali wzrostowej

1 rok temu

Lockheed Martin to gigant z branży zbrojeniowej. Większość z nas pewnie kojarzy ją głównie z wielozadaniowych myśliwców F. Spółka zajmuje się jednak również bezpieczeństwem komunikacji i rozwojem innych technologii wojskowych. Wybuch wojny na Ukrainie pobudził do wzrostów wiele spółek z branży wojskowej. Wnioskowanie inwestorów jest tu proste. Wzrost zagrożenia prawdziwą wojną ma prowadzić do wzrostu wydatków rządowych na zbrojenia. Faktycznie wiele państw zachodnich już zdecydowało się na gigantyczne zakupy broni, a skoro współczesną wojnę trzeba zdominować w powietrzu, to może warto rozważyć dodanie do portfela spółki Lockheed Martin?

Historia Lockheed Martin

Historia spółki sięga niemal 100 lat wstecz. Lockheed Corporation założyło dwóch inżynierów Allan Lockheed i John Northrop, w grudniu 1926 roku. Firma miała produkować samoloty. W dwóch pierwszych latach swojej działalności wyprodukowała ponad 80 maszyn, a zatrudnienie przekroczyło 300 pracowników. W kwietniu 1929 roku, a więc zaledwie 2.5 roku po starcie, spółka produkowała 5 samolotów… tygodniowo!

Załamanie przyszło wraz z Wielkim Kryzysem z 1929 roku. O którym więcej przeczytacie we wpisie „Historia rynkowa USA w pięciu krachach”. Spółka została wówczas wykupiona za grosze 1932 roku. Grupa inwestorów na czele z Courtland Gross dokonała zakupu w idealnym momencie. Indeksy giełdowe w USA wyznaczały wtedy właśnie swoje minima wszechczasów.

Inwestorzy wyłożyli 40 tys. dolarów. Dziś byłyby one równoważne około milionowi dolarów. W toku rozwoju spółki doszło jeszcze w połowie lat 90’tych do fuzji ze spółką Martin Marietta. To właśnie z połączenia tych dwóch podmiotów powstał dzisiejszy Lockheed Martin, a sama spółka dobiła do wyceny ponad 120 miliardów dolarów.

Wykres logarytmiczny notowań akcji Lockheed Martin, za ostatnie 45 lat

Źródło: https://www.macrotrends.net
Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Wyścig zbrojeń trwa

Ciężko w przypadku takiej spółki określić, jak wygląda potencjał całego rynku, bo ten będzie mocno zależny od wydarzeń geopolitycznych. Spójrzmy więc, jak wyglądają wydatki NATO na obronność, to jeden z lepszych prognostyków tego, w jakim tempie może rosnąć rynek.

Całkowite wydatki NATO na obronność w mld USD od 2014 roku

Opracowanie własne

W ostatnich latach wydatki zaczęły rosnąć. W 2022 roku całkowite miały wynieść 1190 mld USD, co oznaczałoby wzrost o około 3%. Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną zmniejszenie się tych nakładów w kolejnych latach wydaję się praktycznie niemożliwe. Co więcej, wiele państw w ostatnim okresie, postanowiło jeszcze więcej wydawać na obronność. choćby Niemcy w ostatnim czasie, postanowiły stworzyć specjalny fundusz o wartości 100 mld Euro, który ma zostać przeznaczony na dodatkowe zbrojenia.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Jedynie 39 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się!

Nazwa użytkownika:
Hasło:
Wykup dostęp
Zapomniałeś/aś hasła?

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
58
4
Idź do oryginalnego materiału