Jak poinformowano, większość pasażerów podróżowała w ramach strefy Schengen (blisko 14 mln). Kierunki czarterowe wybrało ponad 3 mln pasażerów, co stanowi ok. 14 proc. ogółu.
Rekordowe liczby pasażerów
Jak można było się spodziewać, najlepszym miesiącem pod względem liczby odprawionych pasażerów był sierpień (2,17 mln). Najsłabszy zaś okazał się styczeń - 1,38 mln pasażerów.
Warszawski port zamknął rok także najlepszym wynikiem grudniowym. W grudniu lotnisko obsłużyło 1,61 mln pasażerów, co jest rekordowym wynikiem w historii dla tego miesiąca. Najlepszym dniem był 29 grudnia, gdy z warszawskiego portu skorzystało 60 579 pasażerów. Reklama
Rekordowym dniem w całym 2024 roku był 2 sierpnia, kiedy odprawiono 78 248 pasażerów.
Najpopularniejsze kierunki to europejskie stolice
"Lotnisko Chopina to brama do świata, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej otwarta i dostępna dla wszystkich" - podsumowuje Andrzej Ilków, prezes zarządu PPL.
W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków regularnych znalazły się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Bruksela. W czarterach dominowała Antalya, a następnie Marsa Alam, Hurghada, Sharm El Sheikh oraz Rodos. Najczęściej wybieranymi przewoźnikami w 2024 roku byli: PLL LOT, Wizz Air, Enter Air, Lufthansa i Ryanair.
Rekord w transporcie towarowym
Rekordowy okazał się także tonaż odprawionego cargo w 2024 roku, który wyniósł ponad 117 tys. ton (+13 proc. r/r).
W 2025 roku PPL wdroży Strategię ESG na lata 2025-2030. Obejmuje ona m.in. modernizację infrastruktury, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Lotnisko Chopina jako jedyne w Polsce posiada certyfikat Airport Carbon Accreditation (ACA), który potwierdza zaangażowanie w redukcję śladu węglowego. w tej chwili znajduje się na pierwszym poziomie certyfikacji, ale już realizowane są prace, by osiągnąć kolejne poziomy (2 i 3) na Lotnisku Chopina.
***