LPP ma postanowienie KNF o możliwości zawarcia układu w ramach postępowania ws. Re Trading

2 dni temu

Warszawa, 06.05.2025 (ISBnews) – Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zdecydowała o możliwości zawarcia układu w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji w ramach postępowania dotyczącego terminu podania przez LPP do wiadomości publicznej informacji o kluczowych warunkach i strukturze transakcji sprzedaży udziałów spółki Re Trading OOO, podało LPP.

“Postanowienie wyznacza trzymiesięczny termin na zawarcie układu. Postanowienie zostało wydane w odpowiedzi na wniosek emitenta.
W oparciu o postanowienie emitent zamierza złożyć oświadczenie o woli zawarcia układu i przystąpić do dalszych czynności w celu doprowadzenia do jego podpisania” – czytamy w komunikacie.

28 kwietnia 2022 r. LPP podała, iż podjęła decyzję o sprzedaży spółek należących do grupy zarejestrowanych w Rosji: Re Trading oraz LLC Re Development ze względu na niepewną sytuację oraz brak możliwości przewidzenia losów konfliktu zbrojnego na wschodzie. Natomiast na początku marca 2022 r. LPP przekazało informację ws. podjętej decyzji o zawieszeniu działalności operacyjnej w Rosji, zaś pod koniec marca 2022 r. podało, iż zakończyło czynności operacyjne konieczne do zamknięcia salonów w Rosji i zamknęło ostatni z nich.

Z kolei 19 maja 2022 r. spółka podała, iż na podstawie dokonanego przeglądu ofert i rozmów z potencjalnymi nabywcami, LPP podjęło decyzję o sprzedaży rosyjskiej spółki RE Trading OOO konsorcjum chińskiemu, a konsekwencją zawartej transakcji będzie zakończenie działalności Grupy LPP na terytorium Rosji, po 20 latach obecności na tym rynku.

W marcu 2024 r. LPP złożyło do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki, jej akcjonariuszy i inwestorów giełdowych, zagrażające bezpieczeństwu rynku finansowego, a podstawą zawiadomienia są nieprawdziwe bądź zmanipulowane informacje opublikowane w materiale Hindenburg. Hindenburg podała bowiem w marcu, iż LPP nie zrezygnowała z działalności w Rosji po inwazji na Ukrainę i – według raportu Hindenburg Research – LPP miało ambitne plany dalszej ekspansji w Rosji. Po wybuchu wojny LPP zapowiedziała pozbycie się rosyjskich aktywów – ogłosiła plany pozbycia się swojej rosyjskiej spółki, 28 kwietnia 2022 r. poinformowała o zamiarze sprzedaży, a już 19 maja ogłosiła zakończenie negocjacji z nabywcą. Transakcja została sfinalizowana 30 czerwca 2022 r. Jednak Hindenburg twierdził, iż podjęte działania miały charakter pozorny i były mistyfikacją. LPP oskarżył wówczas Hindenburg o zorganizowany atak dezinformacyjny obliczony na spadek kursu akcji LPP oraz o ewentualną próbę przejęcia wpływów w spółce LPP. Ponadto spółka LPP podkreśliła wtedy, iż nie jest właścicielem biznesu rosyjskiego oraz nie kontroluje ani pośrednio, ani bezpośrednio obecnych właścicieli i dyrektorów spółki, która zakupiła od LPP jej rosyjską spółkę RE Trading OOO i zaznaczyła także, iż nie prowadzi działalności handlowej na terenie Federacji Rosyjskiej.

LPP zarządza markami modowymi Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Spółka jest notowana na GPW w Warszawie od 2001 roku; wchodzi w skład indeksu WIG20. W roku obrotowym 2024 (luty 2024 – styczeń 2025) spółka miała 20,2 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału