LPP odpowiada na nowe regulacje UE. W sklepach odzieżowego giganta pojawią się pojemniki na niepotrzebną odzież

2 tygodni temu

Gdańska spółka odzieżowa LPP wprowadza do swoich sklepów specjalnie oznakowane pojemniki na niepotrzebną odzież. Jest to odpowiedź polskiego producenta na nowe przepisy w zakresie selektywnej zbiórki tekstyliów, które weszły w życie z początkiem stycznia br. Zebrane w koszach ubrania są selekcjonowane, po czym trafiają do organizacji charytatywnych lub są przetwarzane.

Od 1 stycznia 2025 roku zgodnie z przepisami Unii Europejskiej wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów, odzieży i obuwia. Celem tego przepisu jest poprawa selekcji odpadów, tak aby zamiast trafiać na składowiska, mogły być ponownie wykorzystywane lub recyklingowane. Wyodrębnienie oddzielnej frakcji ma wyeliminować wyrzucanie tekstyliów i obuwia do pojemników na odpady zmieszane.

LPP zbiera ubrania od 2018 roku

W salonach marek LPP już od 2018 roku można było oddawać używaną odzież. Początkowo akcja była prowadzona w ok. 20 wybranych salonach marki Reserved, a już po roku, w odpowiedzi na duże zainteresowanie wśród klientów, firma rozszerzyła inicjatywę o sklepy House i Mohito. Na początku 2023 roku zbiórka była prowadzona już we wszystkich polskich salonach marek LPP. W 2024 roku zasięg inicjatywy rozszerzył się o kilka rynków zagranicznych.

Dostępność PSZOKów i kontenerów przeznaczonych do zbiórek na terenie miast okazała się być niewystarczająca. Celem gdańskiego producenta od początku trwania zbiórki odzieży było propagowanie idei cyrkularnego podejścia do ubrań, a jednocześnie prostego systemu ich zbiórki, odpowiadając na potrzeby konsumentów.

– Od lutego 2025 roku klienci mogą oddawać ubrania do specjalnych koszy wykonanych z tektury. Stanęły one we wszystkich sklepach marek Sinsay, Reserved, House, Cropp i Mohito w całej Polsce, czyli w ponad 1000 salonach. W ten sposób stworzyliśmy możliwość zawracania ubrań do ponownego obiegu nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach, gdzie dostępność innych punktów zbiórki jest ograniczona. Wyjątek stanowi jedynie około 35 najmniejszych sklepów o powierzchni poniżej 300 m², gdzie z powodów przestrzennych nie możemy ustawić pojemników. W tych lokalizacjach klienci przez cały czas mogą wziąć udział w zbiórce, oddając odzież przy kasie, w ręce pracowników salonów – mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w LPP.

Odzież zebrana w sklepach LPP trafia do Centrum Integracji Społecznej w Gdyni, gdzie w ramach projektu „Sortownia” jest wstępnie segregowana i dzielona na dwie główne kategorie: nadającą się do ponownego użycia oraz niespełniającą wymagań jakości. Odzież w dobrym stanie jest przekazywana Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta, które rozdysponowuje ją wśród osób potrzebujących.

Ubrania niespełniające wymagań jakościowych zostają zagospodarowane dzięki współpracy z firmą Wtórpol – trafiają do drugiego obiegu lub są wykorzystywane do produkcji czyściwa przemysłowego i paliwa alternatywnego.

– Sortownie, takie jak nasza, odgrywają kluczową rolę w obiegu zamkniętym tekstyliów, gdyż umożliwiają skuteczne zarządzanie niepotrzebną odzieżą. Każde ubranie ma swoją wartość. jeżeli zużyte tekstylia nie nadają się już do użytku w swojej pierwotnej funkcji, przez cały czas stanowią cenny surowiec i mogą zostać ponownie wykorzystane na różne sposoby, maksymalnie wydłużając ich cykl życia. Dlatego z euforią nawiązujemy współpracę z LPP – razem możemy działać na rzecz odpowiedzialnego zarządzania zasobami tekstylnymi i nadawania ubraniom drugiego życia. Takie inicjatywy są niezwykle ważne w procesie budowania bardziej zrównoważonej przyszłości – podkreśla Monika Lipnicka, ekspert ds. drugiego obiegu, Wtórpol.

Program obejmuje sklepy również zagranicą

LPP prowadzi zbiórkę odzieży nie tylko na terenie Polski. Od 2024 roku program obejmuje także rynki zagraniczne, tj. Czechy, Słowację i Wielką Brytanię, a w styczniu tego roku dotarł również na Litwę. Na przestrzeni najbliższych miesięcy spółka ma w planie rozszerzyć zasięg akcji o kolejny kraj – Bułgarię. W każdym z wymienionych państw LPP współpracuje z lokalnymi partnerami, którzy działają zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, stosując przy tym innowacyjne rozwiązania.

Jednym z takich przykładów jest zaawansowana technologia upcyklingu, dzięki której odpady tekstylne są przetwarzane na granulat, który następnie jest dodawany do opatentowanej substancji, tworząc unikalną mieszankę. Z gotowej masy wytwarzane są nowe produkty, najczęściej akcesoria domowe, które również nadają się do ponownego wykorzystania.

Dzięki konsekwentnie rozwijanemu programowi zbiórki odzieży w Polsce i za granicą LPP aktywnie wspiera gospodarkę cyrkularną i pomaga swoim klientom zawracać tekstylia do drugiego obiegu. kooperacja z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i firmą Wtórpol sprawiła, iż w 2024 roku aż 96 proc. rzeczy ze zbiórki zyskało drugie życie, m.in. jako pomoc potrzebującym. Skala tej inicjatywy systematycznie rośnie, dzięki czemu coraz więcej osób ma łatwy dostęp do odpowiedzialnego pozbywania się niepotrzebnych ubrań.

Idź do oryginalnego materiału