Część towarów zamawianych przez Re Trading po sprzedaży udziałów w tej spółce przez LPP jest szyta w tych samych fabrykach, co towary LPP, ale mają różne metki i logo (są opatrzone znakami towarowymi Re Trading), podało LPP. Część towarów Re Trading nabywała za pośrednictwem agentów zakupowych, przy czym LPP przewiduje, iż jej sprzedaż towarów do agentów zakupowych zostanie zakończona do końca bieżącego roku obrotowego.
„Część towarów zamawianych przez Re Trading po sprzedaży udziałów jest szyta w tych samych fabrykach, co towary LPP, ale mają różne metki i logo (są opatrzone znakami towarowymi Re Trading). Fabryki nie należą do LPP, producenci nie są powiązani ze spółką, i emitent nie osiąga korzyści ze sprzedaży z tych fabryk realizowanej docelowo do Re Trading. Część towarów Re Trading nabywała za pośrednictwem agentów zakupowych: Asia Fashion Import Export PTE LTD z siedzibą w Singapurze oraz Fashion Group Tekstil Limited Şirketi z siedzibą w Turcji (agenci zakupowi) od LPP. Emitent przewiduje, iż sprzedaż do agentów zakupowych zostanie zakończona do końca bieżącego roku obrotowego. Najbardziej aktualne zestawienie danych dotyczących sprzedaży LPP do agentów zakupowych zostało przestawione w śródrocznym skróconym skonsolidowanym raporcie GK LPP SA za III kw. 2024. Informacje dotyczące wskazanych powyżej okoliczności zostały przekazane przez emitenta w szczególności w SSF 1H2022, SSF 2022, prezentacji inwestorskiej 1 oraz prezentacji inwestorskiej 2” – czytamy w komunikacie.
Zarząd LPP przedstawił przebieg negocjacji dotyczących sprzedaży 100% udziałów w OOO Re Trading z siedzibą w Moskwie w 2022 r. oraz ustalone w dniach 8-10 maja 2022 r. najważniejsze warunki i strukturę transakcji, a także podsumowanie informacji dotyczących procesu wyjścia z Rosji w konsekwencji agresji Rosji na Ukrainę. Raport LPP został opublikowany w związku z wnioskiem o przywrócenie terminu złożonym przez LPP do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) 13 grudnia 2024 r., podała spółka.
„Emitent informuje, iż w dniu 18 kwietnia 2022 r. otrzymał od pani Anny Pilyugina, ówczesnej CEO Re Trading pismo wskazujące na zainteresowanie nabyciem od emitenta 100% udziałów w Re Trading. W dniach 20-30 kwietnia 2022 r. przedstawiciele emitenta przeprowadzili wstępne rozmowy telefoniczne z panią Anną Pilyugina dotyczące możliwego kształtu transakcji. W dniach 8-10 maja 2022 r. w Dubaju odbyły się negocjacje przedstawicieli emitenta z panią Anną Pilyugina reprezentującą potencjalnych inwestorów zainteresowanych nabyciem Re Trading. W toku negocjacji ustalono, iż strony przystąpią niezwłocznie do przygotowania treści umowy sprzedaży 100% udziałów Re Trading pod prawem angielskim (Umowa Sprzedaży Udziałów)” – czytamy w komunikacie.
„Emitent wskazuje przy tym, iż negocjacje zakończyły się ustaleniem warunków brzegowych, bez uzgodnień szczegółowej treści umów (stosunków prawnych) odnośnie sprzedaży i pozostałych aspektów transakcji, które były przedmiotem dalszych ustaleń. W szczególności na tym etapie rozmów nie doszło do uzgodnienia treści, ani zawarcia umów zobowiązujących do przeniesienia własności udziałów Re Trading, czy określenia pozostałych szczegółowych warunków transakcji. W dniu 19 maja 2022 r. Spółka podjęła decyzję o zakończeniu działalności w Rosji poprzez sprzedaż 100% udziałów Re Trading. Tego samego dnia LPP zawarło także umowę sprzedaży udziałów. Zgodnie z umową sprzedaży udziałów, w celu przeniesienia tytułu prawnego do udziałów RE Trading powinny zostać zawarte odpowiednie umowy pod prawem rosyjskim” – czytamy dalej.
23 czerwca 2022 r. w wykonaniu zobowiązania wynikającego z umowy sprzedaży udziałów, zawarto przed rosyjskim notariuszem dwie umowy przeniesienia udziałów w Re Trading pod prawem rosyjskim (obejmujące łącznie 100% udziałów w tej spółce), a 30 czerwca 2022 r. sąd rejestrowy wpisał nabywców udziałów Re Trading, wskazano dalej.
Spółka podkreśliła też, iż powyższe informacje zostały przekazane przez nią w raportach bieżących 19 maja 2022 r. oraz w prezentacji dla inwestorów 18 marca 2024 r.
„Nabywcą udziałów Re Trading zostali: 1) spółka Far East Services – FZCO z siedzibą w Dubaju; oraz 2) pani Anna Pilyugina pełniąca jednocześnie funkcję dyrektora zarządzającego Re Trading w czasie zawierania Transakcji, (razem Inwestorzy). Inwestorzy nie są i nie byli powiązani kapitałowo lub osobowo z LPP ani z głównymi akcjonariuszami Spółki. Po dacie Transakcji pani Anna Pilyugina przeniosła udziały w Re Trading do swojej spółki zależnej, tj. General Consulting Services – FZCO z siedzibą w Dubaju” – czytamy dalej.
Spółka zaznaczyła, iż informacje dotyczące wskazanych powyżej okoliczności zostały przekazane przez nią w szczególności w prezentacji inwestorskiej 1 oraz w prezentacji inwestorskiej 2 pt. „Hipotezy vs Fakty. Dodatkowe informacje ws. materiału Hindenburg Research” udostępnionej inwestorom 27 marca 2024 r.
„Cena sprzedaży udziałów Re Trading wyniosła 135,5 mln USD, tj. wg kursu walut na dzień zawarcia umowy sprzedaży udziałów ok. 601 mln zł. Płatność ceny została rozłożona na raty zgodnie z poniższym harmonogramem: (i) 10 % ceny płatne do 25 grudnia 2023 (płatność zrealizowana); (ii) 20 % ceny płatne do 25 grudnia 2024 (płatność w toku); (iii) 35 % ceny płatne do 25 grudnia 2025; oraz (iv) 35 % ceny płatne do 25 grudnia 2026. Płatność poszczególnych rat ceny powinna nastąpić w USD. Sposób ujęcia ceny za udziały w Re Trading w księgach emitenta został przedstawiony m.in. w SSF 1H2022 oraz SSF 2022. Informacje dotyczące wskazanych powyżej okoliczności zostały przekazane przez emitenta w szczególności w: SSF 1H2022, SSF 2022, prezentacji inwestorskiej 1 oraz prezentacji inwestorskiej 2” – podano w materiale.
Niezależnie od rozliczeń na gruncie umowy sprzedaży udziałów Re Trading był zobowiązany do zapłaty za towary, które LPP nabyła uprzednio na potrzeby działalności na rynku rosyjskim (tj. działalności przed rozpoczęciem pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę). Na koniec kwartału obrotowego, w którym doszło do zawarcia umowy sprzedaży udziałów łączne zobowiązania Re Trading wobec LPP wynosiły ok. 1 057 mln zł. Płatność zobowiązań następowała w transzach, a spłata ostatniej nastąpiła w IV kw. r.obr. 2022 r. Informacje dotyczące wskazanych powyżej okoliczności zostały przekazane przez LPP w prezentacji inwestorskiej 1, podkreśliło LPP.
Spółka wskazała też, iż w ramach transakcji został ustalony okres przejściowy, którego celem było przekazanie przez LPP wszystkich procesów biznesowych, które do czasu ataku Rosji na Ukrainę spółka prowadziła dla Re Trading jako swojej spółki zależnej.
„Przeniesie procesów biznesowych z LPP do Re Trading następowało sukcesywnie od połowy 2022 r. Wszystkie funkcje operacyjne zostaną przekazane do końca roku 2024. W umowie sprzedaży udziałów Inwestorzy zobowiązali się do dokonania przez Re Trading zmiany brandingu sklepów oraz niesprzedawania na terenie Rosji towarów oznaczonych znakami towarowymi LPP, za wyjątkiem towarów znajdujących się już na obszarze Rosji oraz towarów zamówionych uprzednio dla rynku rosyjskiego” – wyjaśniono.
LPP podkreśliła również, iż zawarcie w umowie sprzedaży udziałów opcji put było warunkiem postawionym przez inwestorów, a transakcja oraz umowa sprzedaży udziałów nie przewiduje tzw. opcji call po stronie LPP (tj. możliwości żądania przez LPP zwrotnego nabycia udziałów w Re Trading).
„Zgodnie z umową sprzedaży udziałów warunkami realizacji opcji put są: a) brak generowania przychodów przez RE Trading pozwalających na zapłatę danej transzy ceny za udziały; lub b) niesatysfakcjonujące wyniki działalności Re Trading. Opcja put oznacza możliwość odstąpienia Inwestorów od umowy sprzedaży udziałów” – napisano w komunikacie.
„W ocenie zarządu LPP realizacja opcji put przez inwestorów była i jest mało prawdopodobna ze względu na: a) kontynuowanie działalności Re Trading w sposób, który pozwala na płatność ceny za udziały dla LPP; b) uwarunkowania geopolityczne; oraz c) prawne wymagania uniemożliwiające przeniesienie udziałów w Re Trading na LPP. Emitent podkreśla przy tym, iż choćby gdyby opcja put została zrealizowana przez Inwestorów, to LPP nie będzie prowadzić działalności w Rosji (w takim przypadku zakłada zamknięcie spółki i całkowity odpis jej wartości). Informacje dotyczące wskazanych powyżej okoliczności zostały przekazane przez emitenta w szczególności w SSF 1H2022, SSF 2022 oraz prezentacji inwestorskiej 2” – zakończono.
28 kwietnia 2022 r. LPP podała, iż podjęła decyzję o sprzedaży spółek należących do grupy zarejestrowanych w Rosji: Re Trading oraz LLC Re Development ze względu na niepewną sytuację oraz brak możliwości przewidzenia losów konfliktu zbrojnego na wschodzie. Natomiast na początku marca 2022 r. LPP przekazało informację ws. podjętej decyzji o zawieszeniu działalności operacyjnej w Rosji, zaś pod koniec marca 2022 r. podało, iż zakończyło czynności operacyjne konieczne do zamknięcia salonów w Rosji i zamknęło ostatni z nich.
Z kolei 19 maja 2022 r. spółka podała, iż na podstawie dokonanego przeglądu ofert i rozmów z potencjalnymi nabywcami, LPP podjęło decyzję o sprzedaży rosyjskiej spółki RE Trading OOO konsorcjum chińskiemu, a konsekwencją zawartej transakcji będzie zakończenie działalności Grupy LPP na terytorium Rosji, po 20 latach obecności na tym rynku.
W marcu 2024 r. LPP złożyło do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki, jej akcjonariuszy i inwestorów giełdowych, zagrażające bezpieczeństwu rynku finansowego, a podstawą zawiadomienia są nieprawdziwe bądź zmanipulowane informacje opublikowane w materiale Hindenburg. Hindenburg podała bowiem w marcu, iż LPP nie zrezygnowała z działalności w Rosji po inwazji na Ukrainę i – według raportu Hindenburg Research – LPP miało ambitne plany dalszej ekspansji w Rosji. Po wybuchu wojny LPP zapowiedziała pozbycie się rosyjskich aktywów – ogłosiła plany pozbycia się swojej rosyjskiej spółki, 28 kwietnia 2022 r. poinformowała o zamiarze sprzedaży, a już 19 maja ogłosiła zakończenie negocjacji z nabywcą. Transakcja została sfinalizowana 30 czerwca 2022 r. Jednak Hindenburg twierdził, iż podjęte działania miały charakter pozorny i były mistyfikacją. LPP oskarżył wówczas Hindenburg o zorganizowany atak dezinformacyjny obliczony na spadek kursu akcji LPP oraz o ewentualną próbę przejęcia wpływów w spółce LPP. Ponadto spółka LPP podkreśliła wtedy, iż nie jest właścicielem biznesu rosyjskiego oraz nie kontroluje ani pośrednio, ani bezpośrednio obecnych właścicieli i dyrektorów spółki, która zakupiła od LPP jej rosyjską spółkę RE Trading OOO i zaznaczyła także, iż nie prowadzi działalności handlowej na terenie Federacji Rosyjskiej.
LPP zarządza markami modowymi Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Spółka jest notowana na GPW w Warszawie od 2001 roku; wchodzi w skład indeksu WIG20. W roku obrotowym 2023 (luty 2023 – styczeń 2024) spółka miała 17,4 mld zł skonsolidowanych przychodów.
Źródło: ISBnews