Magazynowanie towarów – definicja, fazy, systemy

polskamagazyny.pl 5 dni temu
Magazynowanie towarów – definicja, fazy, systemy Anna czw., 04/24/2025 - 13:05 Osoby Jakub Kurek
  1. Co to jest magazynowanie towarów? Definicja
  2. Fazy procesu magazynowania
  3. Systemy magazynowania a podział magazynów
  4. Wyposażenie magazynu i urządzenia magazynowe
  5. Magazynowanie towarów: jak usprawnić procesy magazynowe?
  6. Magazynowanie towarów – podsumowanie
- Wybierz - Co to jest magazynowanie towarów? Definicja Fazy procesu magazynowania Systemy magazynowania a podział magazynów Wyposażenie magazynu i urządzenia magazynowe Magazynowanie towarów: jak usprawnić procesy magazynowe? Magazynowanie towarów – podsumowanie

Jednym z najważniejszych ogniw łańcucha logistycznego są magazyny. Magazynowanie towarów to wszelkie działania podejmowane w przestrzeni magazynowej, które mają związek z zarządzaniem zapasami. Jakie wyróżnia się fazy magazynowania? Jak współcześnie przebiega proces magazynowania i jak można go usprawnić?

Co to jest magazynowanie towarów? Definicja

Chociaż dominująca w ostatnich latach koncepcja Just in Time przewiduje zmniejszenie poziomu zapasów, to firmy wciąż muszą je utrzymywać. To z kolei wiąże się z korzystaniem z powierzchni magazynowej oferowanej przez parki logistyczne. Co to jest magazynowanie towarów? Definicja magazynowania może brzmieć następująco: to ogół czynności wykonywanych w związku z posiadaniem przez organizację zapasów. Magazynowanie polega na przyjęciu i składowaniu towarów, a następnie realizowaniu zamówień i wysyłaniu ich do klientów.

Zdarza się, iż termin „magazynowanie” jest stosowany zamiennie z określeniem „składowanie”. To jednak dwa różne pojęcia – składowanie jest jednym z etapów magazynowania i oznacza umieszczenie produktów w magazynie.

Fazy procesu magazynowania

Jeżeli przyjrzeć się pracy w magazynie, można zauważyć, iż czynności są wykonywane w różnych jego częściach. W konsekwencji wyróżnić można zarówno strefy w magazynie, jak i etapy procesu magazynowania. Cztery główne fazy procesu magazynowania to: przyjęcie towaru, jego składowanie, kompletacja zamówienia oraz wydanie go klientowi. Kolejność ta nie jest przypadkowa – każda następna czynność wykonywana przez pracowników magazynu wynika z poprzedniej. Łącznie wszystkie składają się na logiczną całość.

Cztery główne fazy procesu magazynowania:

  1. Przyjęcie towaru. Pierwsza faza procesu magazynowania polega na przyjęciu ładunku do magazynu. W ramach tego etapu ma też miejsce sprawdzenie stanu produktów i dołączonych do nich dokumentów – zgodnie z wypracowaną procedurą. Następnie odbywa się rozładowanie ładunku i przetransportowanie produktów do strefy składowania.
  2. Składowanie produktów. Towary są przechowywane w wydzielonej i dostosowanej do ich adekwatności przestrzeni. Współcześnie funkcjonuje wiele metod składowania zapasów, np. metoda wolnych miejsc składowania, metoda według rotacji towarów czy metoda według poziomów składowania.
  3. Kompletacja. Magazynowanie towarów jest nieodłącznie związane z kompletacją, czyli realizacją zamówień złożonych przez klientów. Kompletacja polega na zebraniu produktów zamówionych przez klienta, a następnie ich spakowaniu – aby możliwa była wysyłka lub dostarczenie zamówienia pod wskazany adres.
  4. Wydanie zamówienia. To moment, gdy towar opuszcza magazyn – zostaje przekazany klientowi lub kierowcy (np. firmie kurierskiej), który ma go dostarczyć odbiorcy. W zależności od rodzaju produktów składowanych w magazynie zastosowanie mogą mieć różne zasady dotyczące kolejności wydawania zapasów, np. FIFO.

Przeczytaj również: Outsourcing usług magazynowych: kiedy warto się na niego zdecydować?

Systemy magazynowania a podział magazynów

Działające na rynku magazyny można podzielić, przyjmując różne kryteria. Magazyny dystrybucyjne, magazyny kontenerowe, magazyny produkcyjne i magazyny celne – to przykładowe rodzaje magazynów wyróżnione ze względu na pełnione funkcje. Jednak wszystkie funkcjonujące na rynku magazyny mają pewien wspólny punkt – mowa o systemach magazynowania.

Na system magazynowania składa się wyposażenie techniczne oraz wdrożone procedury, które uwzględniają specyfikę magazynu. To połączenie pozwala wykonywać wszystkie czynności odbywające się w przestrzeni magazynowej w sposób efektywny. Efektywny, czyli sprawny i pozwalający zmaksymalizować zyski przy jednoczesnej oszczędności zasobów. Co istotne, w każdej przestrzeni magazynowej system magazynowania prezentuje się nieco inaczej – najbardziej zaawansowane rozwiązania są wdrażane w dużych magazynach.

Najprostszy podział systemów magazynowania pozwala wyróżnić:

  • Tradycyjne systemy magazynowania. Opierają się one na wypracowanych na przestrzeni lat, dobrze znanych rozwiązaniach. Dla takich systemów charakterystyczny jest niski stopień wykorzystania nowoczesnych technologii – pracownicy magazynu korzystają jedynie z wózków widłowych i podnośników, brak jest też systemów informatycznych, które uprawniałyby pracę.

  • Nowoczesne systemy magazynowania. To systemy łączące zaawansowane wyposażenie magazynowe z dedykowanym oprogramowaniem, np. WMS czy ERP. Konsekwencją jest automatyzacja wielu wykonywanych czynności, a także szybsza realizacja składanych przez klientów zamówień.

Wyposażenie magazynu i urządzenia magazynowe

Dostępne na rynku magazyny do wynajęcia w Warszawie często nie posiadają wyposażenia – zadbać o nie musi najemca. Wyposażenie magazynowe jest o tyle istotne, iż to właśnie od niego zależy wydajność procesów realizowanych w przestrzeni magazynowej. Na wyposażenie magazynu może składać się różnego rodzaju sprzęt, który zalicza się do jednej z trzech kategorii: urządzenia transportowe, urządzenia do składowania i urządzenia pomocnicze.

Przykładowe techniczne wyposażenie magazynu to choćby:

  • Wózki unoszące. Pozwalają one na przemieszczanie ładunków w pionie. Wykorzystuje się je m.in. do przeładunku ze środka transportu na regały.

  • Przenośniki. To urządzenia pozwalające na przemieszczanie materiałów sypkich. Przenośniki są częstym elementem wyposażenia otwartych magazynów.

  • Układnice. Służą do układania produktów na regałach i ich zbierania. Ten element wyposażenia można znaleźć w magazynach, w których składowane są ciężkie lub mało poręczne towary.

  • Podkłady. Wykorzystuje się je, aby oddzielić składowane ładunki od podłoża. Można też przekładać nimi warstwy spiętrzonego towaru. Podkłady są wykonywane z różnych materiałów, np. drewna czy metalu.

  • Foliomaty. o ile produkty są wysyłane do klientów na paletach, w magazynie najpewniej wykorzystywany jest foliomat (owijarka do palet).

  • Urządzenia wskaźnikowe. Zarówno na etapie przyjęcia towarów do magazynu, jak i podczas ich składowania zespół może korzystać z urządzeń odczytujących kody kreskowe.

  • Regały wspornikowe. To jeden z typów regałów, które są przeznaczone do przechowywania towarów o dużych gabarytach.

Przeczytaj również: Jak usprawnić infrastrukturę magazynową?

Magazynowanie towarów: jak usprawnić procesy magazynowe?

Optymalizacja procesów magazynowych jest możliwa na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, warto przyjrzeć się układowi magazynu. Wyznaczenie stref w magazynie i prawidłowe oznakowanie wewnątrz magazynu mają wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale też efektywność. Po drugie, rozważyć można wprowadzenie metody cross-docking. Wdrożenie cross-dockingu pozwala wyeliminować etap składowania asortymentu – jest on przyjmowany i niemal natychmiast wysyłany dalej, dzięki czemu magazynowanie jest tańsze.

Procesy magazynowe można też usprawnić, inwestując w system zarządzania magazynem i automatyzację. System zarządzania magazynem pozwala kontrolować wykonywane codziennie operacje w każdej fazie magazynowania – od momentu przyjęcia towaru aż po opuszczenie przez niego magazynu. Automatyzacja oznacza z kolei odciążenie pracowników – nie muszą oni wykonywać monotonnych, powtarzalnych czynności. Jednocześnie w ten sposób dochodzi do poprawy efektywności pracy magazynu oraz zmniejszenia kosztów jego funkcjonowania.

Magazynowanie towarów – podsumowanie

Magazynowanie towarów jest obszernym zagadnieniem. Firmy planujące zoptymalizować procesy magazynowe powinny przyjrzeć się nie tylko poszczególnym fazom magazynowania – równie istotna jest lokalizacja magazynu. Zapraszamy do współpracy – w Newmark Polska pomagamy znaleźć przedsiębiorstwom potrzebną przestrzeń magazynową bez względu na branżę.

20250424
Idź do oryginalnego materiału