Magic Eden ogłosił, iż będzie obsługiwać Solana cNFT – co to takiego?

1 rok temu

Platforma do handlu NFT, Magic Eden, ogłosiła, iż będzie obsługiwać skompresowane NFT Solany (cNFTs). Ten ruch ma zapewnić opłacalną i skalowalną alternatywę dla posiadania cyfrowych kolekcji.

Today we’re releasing support for cNFTs (find them in our popular collections) 🪄

cNFTs are a new wave of NFT creation only possible on Solana. The "c" stands for compressed (not Cardano don't worry) which allows them to be produced at a fraction of the cost of traditional… pic.twitter.com/WbO4qqWLEt

— Magic Eden 🪄 (@MagicEden) September 14, 2023

cNFTs różnią się od zwykłych NFT Solany tym, iż kompresuje i przechowywuje się ich dane poza łańcuchem bloków. Dzięki temu jest możliwa produkcja NFT w większych ilościach, gdyż wymagają mniejszych opłat za ich wytworzenie. Według Magic Eden, tego rodzaju NFT są idealne do tworzenia masowo produkowanych kolekcji. Chodzi o różne branże, takie jak gry, muzyka, wydarzenia i metaverse. Platforma handlu NFT uważa, iż pozwala to twórcom dotrzeć do szerszej publiczności bez konieczności wydawania większych środków.

Magic Eden uważa również, iż obniżając koszty związane z produkcją NFT, może to potencjalnie promować szybszą adopcję. Może stać się także łatwym punktem dostępu dla nowych użytkowników, którzy chcą spróbować kolekcjonowania NFT. Dzięki niższym kosztom użytkownicy mogą kolekcjonować tokeny bez wydawania niepotrzebnie większych ilości środków na ich zakup. To obniża ryzyko zainwestowanych większych wartości pieniędzy w NFT.

Magic Eden – czy cNFT staną się bardziej popularne?

cNFTs zasila się przez kompresję stanu Solany, funkcję, dzięki której można wytworzyć choćby miliona (!) NFT za około 110 dolarów. W porównaniu z tworzeniem NFT na Ethereum, które może kosztować od 2,9 do ponad 30 dolarów za każdy jeden token, koszty wytworzenia są drastycznie obniżone dzięki cNFTs.

Jedna z kolekcji cNFT na Solanie dostępna w Magic Eden. Źródło: magiceden.com

Chociaż istnieją korzyści z przechowywania NFT poza łańcuchem bloków, to czasami niesie to ze sobą własne wyzwania. W 2022 roku tokeny które zostały wybite na giełdzie kryptowalutowej FTX, uległy awarii i wyświetlały puste obrazy, po upadku tej giełdy. Specjaliści zauważyli, iż NFT były hostowane przy użyciu interfejsu API Web2, a nie łańcucha bloków. Według nich jest to wartościowa lekcja w kwestii przechowywania NFT dzięki technologii Web2.

Solana to blockchainowa platforma oparta na technologii Proof-of-History. Zaprojektowana do przetwarzania dużych ilości transakcji w czasie rzeczywistym, oferująca skalowalność, niskie opłaty i szybkie potwierdzenia. Solana w tej chwili znajduje się na 11 miejscu kryptowalut pod kątem kapitalizacji rynkowej, a jej cena oscyluje w okolicy 18 dolarów i 80 centów.

Idź do oryginalnego materiału