Magiczny 'Model Tritcha’ trafnie prognozuje cykle od 140 lat. 'Idzie jak po sznurku’. Wielki krach?

5 miesięcy temu

George Tritch był skromnym przemysłowcem i hodowcą trzody chlewnej, który stworzył 'magiczną formułę’ inwestowania cyklicznego i przedstawił ją w książce… W końcówce XIX wieku (prawdopodobnie między 1875 a 1883 rokiem). Cykl zidentyfikował, porusza się na podstawie trzech sekwencji czasowych.

  • Dobrobyt w cyklach 16-18-20 lat
  • Najniższe ceny aktywów średnio co około 8-9-10 lat
  • Recesje w zmiennym układzie 5-6-7 lat

Schemat 16-18-20 oznacza, iż należy oczekiwać mniej więcej 16 lat pomiędzy okresami ekspansji gospodarczej… Oraz 18 lat pomiędzy dwoma kolejnymi i 20 lat pomiędzy następnymi. Później okresy te wracają do około 16 lat. Śledząc te cykle, inwestor sprzedawałby akcje w strefie „B” (1926, 1999, 2007 i 2019)… Czyli tuż przed zmaterializowaniem się poważnych giełdowych krachów. Te widzimy w strefie „A” (grafika poniżej).

Większość punktów kupna w strefie „C” okazała się bardzo trafnym wyczuciem czasu. Natomiast, co interesujące rok 2023 znajduje się na samym dole wykresu, wskazując na najlepszy czas na zakupy po przecenach z lat 2020 i 2022. Nie będzie zaskoczenia. Model znów zadziałał, a Wall Street rośnie 'jak na sterydach’.

Tritch Wykorzystując dane od 1783 roku, nakreślił trendy rynkowe prowadzące do 2059 roku.
Statystyka z wykresu Tritcha może pochwalić się dokładnością około 90% (z wyjątkami w latach 1958 i 1999). Zatem globalne trendy zmieniają się najdłużej (A). Okno sprzedaży aktywów to ok. 8 do 10 lat. Inwestycyjne okazje momentum pojawiają się najczęściej co ok. 5/6 lat. Co model próbuje powiedzieć nam, na temat najbliższej przyszłości?

Model Tritcha

„Okresy, w których można zarabiać pieniądze” opracowany w 1883 r., przedstawia fazy spadków rynkowych, odpowiednie momenty na inwestowanie w aktywa i okresy najlepsze do ich sprzedaży. Źródło: X

Rynki poruszają się w cyklicznych fazach. Na zachowanie inwestorów wpływają chciwość i strach. Obserwowanie, iż ceny są zmienne, nie jest niczym szokującym… Podobnie jak fakt, iż średnioroczna zmiana indeksu S&P 500 jest dużo wyższa, niż średnioroczne tempo wzrostu lub spadku zysków i przychodów spółek z indeksu… Tym bardziej krajowego PKB. Nie jest jasne, jak wiele powyższy wykres zawdzięcza nieprawdopodobnemu wręcz szczęściu Tritcha… Ale do tej pory broni się znakomicie.

Cykle makro obejmują wręcz niezliczoną ilość zmiennych. trudno jest więc prognozować skutecznie zmiany całych gospodarek, zyski przedsiębiorstw i nastroje rynków. Gdyby model mógł mówić powiedziałby prawdopodobnie, że… Amerykańskie firmy zdominują świat, aż do 2035 roku.

Zatem wojny światowej nie będzie, a kapitalizm będzie 'dzielił i rządził’. Perspektywa recesji nie jest w tej chwili realna, gospodarki czeka miękkie lądowanie. Poważny krach czeka świat finansów dopiero za około 10 lat. Sztuczna inteligencja zapewni sporo paliwa do wzrostów. Wielki krach odwołany. Ale czy tak się stanie?

Idź do oryginalnego materiału