W mediach często możemy słuchać o tym, jak to PKB w danym roku urósł, o tyle i tyle procent. Popularność tego wskaźnika mogłaby sugerować, iż jest on najważniejszy w ekonomicznym świecie. Prawda jednak jest taka, iż dla przeciętnego człowieka najważniejsze jest, to jaki jest jego poziom zamożności w danym momencie. Do tego dochodzi PKB per capita, który przynajmniej uwzględnia „zamożność” na osobę, ale on również nie bierze pod uwagę majątku, jaki chociażby zgromadzili przodkowie i przekazali w spadku swoim dzieciom.
To również dzięki takim „transferom” Szwajcarzy są jednym z bogatszych narodów. Szwajcaria od setek lat nie doświadczyła wojen, a obywatele mogli latami gromadzić coraz większy majątek.
Najbogatsze i najbiedniejsze regiony świata
Za majątek należy uznać tutaj wartość naszych aktywów pomniejszoną o kwotę zobowiązań. W raporcie Global Wealth Report 2023 jesteśmy w stanie znaleźć bardzo wiele szczegółów odnośnie poziomu zamożności mieszkańców naszej planety. Poniższa mapa w prosty i klarowny sposób pokazuje, iż Ameryka Północna, Europa Zachodnia i Ocenia to najbardziej zamożne regiony świata. Ta informacja nie jest pewnie większym zaskoczeniem, bo pokrywa się z rankingami PKB Per Capita dla większości państw.
Mapa bogactwa świata 2022
Wchodząc bardziej w szczegóły wspomnianego raportu, można jednak znaleźć kilka ciekawych i nieoczywistych wiadomości. Przeciętny dorosły Szwajcarii posiada aż 685 tys. dolarów majątku. Amerykanie są na drugim miejscu z majątkiem o wartości 551 tys. dolarów.
Zaraz za nimi znajdują się obywatele Hong Kongu. Czwarte miejsce zajmują Australijczycy z majątkiem przypadającym na dorosłego o wartości 496 tys. dolarów. Na piątym zaś Duńczycy z 410 tys. dolarów. W przypadku Duńczyków na pewno dużo pomogło to, iż z tego kraju pochodzi wiele świetnych firm, m.in. The Lego Group – produkującą klocki Lego, oraz jedną z największych firm świata Novo Nordisk, zajmującej się farmaceutycznym odchudzaniem ludzi.
Przeciętny majątek dorosłego obywatela poszczególnych państw świata – dane za 2022 rok
Majątek ludzi spadł na skutek inflacji i wzrostu stóp procentowych
Bogactwo nie jest dane jednak raz na zawsze. Całe pokolenia mogą stracić wszystko w ciągu dni, na skutek przegranej wojny czy katastrofy naturalnej. W ostatnich latach czynnikiem powodującym największe uszczuplenie majątku większości ludzi była inflacja i agresywne podnoszenie stóp procentowych. Inflacja dotyka wszystkich bez wyjątku. Pieniądze tracą na wartości, a lokaty nie są w stanie uchronić siły nabywczej pieniądza.
Najlepszym przykładem jest Nowa Zelandia. W tym kraju między rokiem 2021, a 2022 średni majątek Nowozelandczyka spadł aż o 67 tys. dolarów, co oznacza aż 15 – procentowy spadek. Wszystko za sprawą narastającej od lat bańki na rynku nieruchomości, która właśnie została przebita z hukiem. Niech będzie to przestrogą dla wszystkich tych, którzy sądzą, iż na nieruchomościach można tylko zarabiać.
Średnia cena domu w Nowej Zelandii
Oprócz mieszkańców Nowej Zelandii najwięcej w 2022 roku stracili obywatele Szwecji, Australii i Kanady. W każdym z tych kraju przeciętny dorosły mieszkaniec doświadczył spadku wartości swojego majątku, przekraczającego 40 tys. dolarów.
Zmiana majątku na osobę dorosłą (USD) 2022 – największe zyski i straty
Większość ludzi ma majątek mniejszy niż 10 tys. dolarów
Mimo tych kilkudziesięciotysięcznych spadków obywatele państw europejskich i USA mogą o sobie mówić, iż są szczęściarzami. Ich majątek wciąż kilkunastokrotnie przewyższa średni poziom zamożności mieszkańca Ziemi. Według raportu Global Wealth Report 2023 aż 2,8 miliarda osób – 53% wszystkich dorosłych na świecie, posiada majątek poniżej 10 tys. dolarów. Kolejne 1,8 miliarda ludzi ma majątek mieszczący się w przedziale 10 tys – 100 tys. dolarów. Reszta (13% ludności świata) ma więcej niż 100 tys. dolarów aktywów netto.
Piramida bogactwa ludności świata
Coraz więcej Chińczyków zasila szeregi klasy średniej
Do grona najbogatszych ludzi coraz częściej dołączają również Chińczycy. W naszym artykule „Chińskie akcje i rynki azjatyckie to dobry pomysł na inwestycje?” opisaliśmy, iż chińska klasa średnia będzie do spółki z klasą średnią z Indii najbardziej licząca grupą konsumentów do roku 2050. Wiedząc o tym fakcie już teraz, można się zainteresować akcjami firm produkujących dobra luksusowe, np. Louis Vuitton. Do roku 2050 istotnie zwiększy się grupa klientów zamożnych i bardzo zamożnych. Wzrośnie również wartość rynków towarów luksusowych. Co za tym idzie przychody firm z segmentu premium.
Regionalny skład globalnego podziału majątku w 2022 r.
Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.
DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach
Polacy bogacą się szybciej niż Europejczycy, ale różnica wciąż jest duża
Polacy, chociaż wciąż sporo biedniejsi od obywateli państw Europy Zachodniej, bogacą się bardzo szybko. Według raportu „Global Wealth Report 2023” wartość przeciętnego majątku Polaka w 2022 roku wyniosła prawie 53 tys. dolarów. Taki wynik oznacza ponad pięciokrotny wzrost w porównaniu do 2000 r. W roku 2000 przeciętny Polak posiadał 3000 dolarów w aktywach finansowych i 7870 dolarów w aktywach niefinansowych. Teraz w aktywach finansowych mamy średnio 21 tys. dolarów i 38 tys. w aktywach niefinansowych. Co przy 6500 dolarów długu daje właśnie wspomniany majątek o wartości 53. tys. dolarów.
Tempo wzrostu majątku Polaków
W Polsce przybywa również ludzi bardzo zamożnych. Według autorów wspomnianego raportu w 2022 r. żyje w Polsce 90 tys. takich osób — ponad 83 tys. z nich posiadało aktywa warte od 1 do 5 mln dol. Barierę 100 mln dol. zdołała przekroczyć zaledwie nieco ponad setka mieszkańców Polski. Mimo to wciąż mamy sporo mniejszy majątek niż przeciętny Europejczyk. Średnio trzykrotnie mniejszy. Dla porównania w 2000 roku różnica była dwa razy większa. Idziemy więc w dobrym kierunku. Szacunki mówią, iż w tym tempie rozwoju pod względem zarobków powinniśmy dogonić Europę Zachodnią w 2050 roku, a pod względem majątku w roku 2070.
Do zarobienia,
Karol Badowski