Rachunki za prąd i ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym są głównym zmartwieniem Polaków. Pieniądze wydawane na uregulowanie tych należności tylko rosną, a doniesienia ze strony rządowej nie wskazują na to, aby wdrożono rozwiązania, które realnie obniżą rachunki za energię elektryczną.
Przestaw okna w tryb zimowy, rachunki za ogrzewanie spadną
Niewiele osób pamięta, iż większość nowoczesnych okien oferuje możliwość kluczowej modulacji. Tryb zimowy i letni zmienić można w kilka chwil, ale oszczędności i komfort, jakie to ze sobą przyniesie, są ogromne. Jak ustawienie trybu zimowego w oknach wpłynie na wysokość rachunków za ogrzewanie? najważniejsze jest zrozumienie, iż ta modyfikacja polega na zwiększeniu docisku okna do uszczelki w oknie. Sprawia to, iż straty ciepła i cyrkulacja powietrza jest mniejsza.
Niższe rachunki za ogrzewanie to nie koniec korzystnych efektów przestawienia okien w tryb zimowy. Poza oszczędnościami komfort przebywania w danym powiększeniu się zwiększy, gdyż ze strony okien nie będą docierać powiewy chłodniejszego powietrza. Dodatkowo mniejsze zużycie ogrzewania to także redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz innych substancji, które wpływają niekorzystnie na najbliższe otoczenie. Reklama
Jak przestawić okna w tryb zimowy?
Sezonowe przestawianie okien w tryb zimowy lub tryb letni nie jest skomplikowane. W większości przypadków można zrobić to samodzielnie. Wystarczy otworzyć okno na oścież i zwrócić uwagę na niepozorne bolce znajdujące się w ramie. W niektórych przypadkach kluczowa będzie grubość tego elementu. W momencie, gdy grubsza część bolca skierowana jest w stronę uszczelki okna, oznacza to, iż jest ono ustawione w tryb zimowy.
W innych przypadkach na bolcach obecnych w ramach okiennych widnieją kropki. jeżeli jest tylko jedna, wówczas ustawienie jej blisko uszczelki ustawia okna w tryb zimowy. W przypadku pojawienia się półokręgu z kropek o różnej wielkości. Należy tak przekręcić grzybek, by te najmniejsze kropki wyżłobione na metalowym elemencie były skierowane w stronę uszczelki.
To, czy operacja ustawiania okien w tryb zimowy zakończyła się sukcesem, można łatwo sprawdzić. Wystarczy zamknąć okiennice i przyłożyć rękę do miejsca, gdzie rama zamontowana na stale łączy się z ruchomym elementem okna. jeżeli nie czujemy podmuchów wiatru i cyrkulacji powietrza, oznacza to, iż okno ściśle przylega do uszczelki, a więc jest w trybie zimowym.