- Wstępny raport bezpieczeństwa jest niezbędny dla uzyskania pozwolenia na budowę
- Pierwsza elektrownia jądrowa z reaktorem BWRX-300 ma być otwarta w 2029 r. w Kanadzie
- OSGE planuje budowę 24 bloków z tymi jednostkami
Dokument niezbędny do budowy elektrowni atomowej
Dokument to kompleksowa analiza wymagana przez organ dozoru jądrowego – Państwową Agencję Atomistyki, jako część wniosku o wydanie zezwolenia na budowę. Raport ma udowodnić, iż planowana w Polsce budowa elektrowni atomowych z reaktorami BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy jest bezpieczna. Jego opracowanie stanowi jeden z najistotniejszych i najbardziej pracochłonnych elementów procesu licencjonowania obiektu energetyki jądrowej – czytamy w komunikacie.
Powstanie szczegółowa analiza dla reaktora
W dokumencie zawarte będą ogólne aspekty projektowe, a także opisy systemu przygotowania i zarządzania budową, uwarunkowań środowiskowych i lokalnych, opis obejmujący okres eksploatacji elektrowni, w tym gospodarkę paliwem jądrowym, czy w końcu opis procesu likwidacji obiektu po zakończeniu jego eksploatacji. Znaczną część zajmą analizy bezpieczeństwa.
Zawarta umowa zamyka niejako komplet porozumień umożliwiających wykonanie przez OSGE kluczowego dokumentu w licencjonowaniu. Pierwszą umowę zawarliśmy z dostawcą technologii GE Hitachi. Umożliwia ona transfer wiedzy na temat technologii BWRX-300 do Polski. Umowa z Laurentis, będącym częścią OPG, umożliwi nam wykorzystanie w pełni kanadyjskich doświadczeń. Kanadyjska firma będzie wraz z zespołem OSGE pracowała przy czterech lokalizacjach, w których powstaną małe reaktory modułowe – powiedział Rafał Kasprów, prezes OSGE.
Nad raportem bezpieczeństwa pracują trzy firmy
Kanadyjska firma odpowiada za prace dotyczące warunków środowiskowych, charakterystyki terenu, eksploatacji elektrowni atomowej, jej budowy, uruchomienia i przyszłej likwidacji. Laurentisto to spółka zależna firmy Ontario Power Generation, która w Darlington wspiera projekt pierwszego na świecie bloku z reaktorem BWRX-300 o mocy 300 MW. realizowane są prace przygotowawcze, zasadnicze rozpoczną się w 2025 r. po uzyskaniu licencji. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2029 r.
Wkład OSGE do raportu to przygotowanie danych wejściowych do analizy, koordynacja i nadzór nad trwającymi pracami. Działania wesprze GE Hitachi Nuclear Energy, będzie odpowiadać za analizy technologiczne i związane z bezpieczeństwem. Dokument ma być gotowy w połowie 2026 r.
OSGE ma sześć decyzji zasadniczych dla budowy do 24 jednostek BWRX-300 w sześciu lokalizacjach.
Przeczytaj także: Elektrownia jądrowa w Polsce. 4 mld zł amerykańskiego wsparcia