Małe żniwa nabrały tempa. W wielu regionach kombajny już pracują na pełnych obrotach, choć rolnicy w niektórych częściach kraju przez cały czas wstrzymują się ze zbiorem, czekając na optymalną wilgotność ziarna. Sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć zbiór, jak przygotować maszynę i na jakie plony mogą liczyć gospodarze w tym sezonie.
W zeszłym tygodniu pisaliśmy o tym, iż rolnicy powoli przygotowują się do rozpoczęcia tzw. małych żniw jęczmienia ozimego. Uzyskaliśmy wtedy informację z Izb Rolniczych, ze znakomita większość planuje pierwszy wjazd w pole na kolejny tydzień. Tak też się stało.
Kiedy koszony jest jęczmień ozimy?
W Polsce termin zbioru jęczmienia ozimego wypada od końca czerwca do połowy lipca. Przypomnijmy, iż w zeszłym roku zbiory ruszyły choćby wcześniej i miało to miejsce w okolicach 15 czerwca.
Wilgotność ziarna – najważniejszy parametr zbioru
Optymalny termin zbioru to spełnienie kryteriów, takich jak:
- Osiągnięcie dojrzałości pełnej lub martwej ziarna
- Wilgotność ziarna: wynosząca od 14 do 16%
- Wilgotność poniżej 12%, może skutkować narażeniem na uszkodzenia mechaniczne
Kolejnym zagadnieniem, którym trzeba się zająć przy przystępowaniu do zbioru, jest odpowiednie ustawienie kombajnu.
W celu ograniczenia strat i zanieczyszczeń ziarna należy:
- wyregulować wielkość szczelin zespołu omłotowego,
- wyregulować prędkość obrotową bębna młócącego,
- wyregulować wielkość szczelin sit żaluzjowych
- wyregulować prędkość obrotową wentylatora.
Aby podejść do tego odpowiednio, trzeba zwrócić uwagę na masę ziarniaków, aby dostosować do nich odpowiednie natężenie strumienia powietrza, ponieważ jęczmień jest trudniejszy w omłocie niż inne zboża ze względu na odstające od ziarna ości.
Warto w czasie zbioru, zmniejszyć również prędkość obrotową bębna młocarni, pomoże to w ograniczeniu mikrouszkodzeń zarodka, czy całego ziarniaka.
Gdzie wyjechały kombajny?
Jak informują rolnicy m.in. na grupach rolniczych, w niektórych częściach Polski, jęczmień zostanie skoszony do końca tego tygodnia. W południowej Wielkopolsce, rolnicy jeszcze się wstrzymują ze zbiorem.
Woj. Mazowieckie zbiór planuje rozpocząć w najbliższy piątek, w woj. łódzkim pierwsze kombajny wyjechały w pole na początku tygodnia.
Zbiór jęczmienia ruszył także w powiecie sierpeckim, położonym w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, a także w Śremie i Jarocinie.
Jakie plony osiągają rolnicy? Pierwsze szacunki
Na razie nie ma oficjalnych informacji o plonach, jakie osiągnęli rolnicy z hektara. W komentarzach doczytać się można, iż na lepszych glebach niektórzy zbliżają się do choćby 7 t z hektara. Średni plon przeważnie oscyluje pomiędzy 4,5, a 5 ton z hektara. Jednak plonowanie między 7, a 8 ton z hektara, można ze spokojem osiągnąć przy dobrej agrotechnice na lepszych glebach.
Dla porównania, prognozy MARS zakładają przeciętny plon jęczmienia w całej UE na poziomie 5,23 t/ha – to ok. 10 % powyżej średniej pięcioletniej.
Według danych MARS, prognozowany, średni plon jęczmienia wynieść ma 5,23 t/ha, co jest wartością o 10% wyższą od średniej z ostatnich pięciu lat i wyższą od poprzednich szacunków.
Pojawiają się dane dotyczące wilgotności zbieranego ziarna. Przykładowo w woj. wielkopolskim w powiecie rawickim, wilgotność wyniosła 12%, a w powiecie kościańskim wilgotność wynosi 12,5%.