Mandat z fotoradaru. W jaki sposób go opłacić?

2 dni temu
Zdjęcie: Polsat News


Niestety fotoradar jest nieubłagany, a kiedy zarejestruje wykroczenie, mandat jest jedynie kwestią czasu. Na szczęście opłacenie mandatu jest dość prostym procesem, który z łatwością wykonamy w domu, banku czy na poczcie. Podpowiadamy, co zrobić, kiedy otrzymamy zdjęcie z fotoradaru.


Mandat z fotoradaru. Kiedy przyjdzie?


Fotoradary to urządzenia, służące do pomiaru prędkości na określonym odcinku drogi. Są one częścią systemu CANARD, który należy do Inspekcji Transportu Drogowego. Rejestrują one nie tylko prędkość. Często może się okazać, iż na zdjęciu widać, ze kierowca rozmawia przez telefon albo nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa. Kierowca otrzyma w takim wypadku mandat oraz punkty karne również za te wykroczenia.
Fotoradar oprócz przekroczenia prędkości dokumentuje także:Reklama


tablice rejestracyjne i samochód,twarz kierowcy,miejsce, datę i godzinę popełnienia wykroczenia,prędkość dozwoloną na danym odcinku trasy.
jeżeli fotoradar uchwycił moment przekroczenia prędkości, przyjście mandatu jest jedynie kwestią czasu. Po uchwyceniu wykroczenia, zdjęcie trafia do Centralnego Systemu Przetwarzania, który odpowiada za gromadzenie danych o naruszeniach drogowych. Następnie Główny Inspektorat Transportu Drogowego uzyskuje dane dotyczące właściciela auta z Centralnej Ewidencji Pojazdów. To na ich podstawie mandat jest wysyłany pod adekwatny adres.
Według przepisów mandat z fotoradaru powinien przyjść w ciągu 180 dni od popełnienia wykroczenia. Jednak jako iż technologia w ciągu czasu przeszła dość spory rozwój, informacje przechodzą prędzej, a kierowcy mogą spodziewać się listu o wiele szybciej.


Jaką wysokość może mieć mandat z fotoradaru?


Wysokość mandatu zależy od tego, o ile została przekroczona prędkość. Wiąże się z tym również liczba punktów karnych, którymi zostanie obciążony kierowca. Może ich otrzymać od 3 do 15. Obecny taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości wynosi:
przekroczenie prędkości do 10 km/h - 50 zł;przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h - 100 zł;przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h - 200 zł;przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h - 300 zł;przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h - 400 zł;przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h - 800 zł;przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h - 1000 zł;przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h - 1500 zł;przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h - 2000 zł;przekroczenie prędkości od 71 km/h - 2500 zł.
Kierowcy muszą pamiętać, iż jeżeli prędkość zostanie przekroczona w terenie zabudowanym o 50 km/h, grozi im utrata prawa jazdy na trzy miesiące, mandat w wysokości 1500 zł i 15 punktów karnych.


Jak zapłacić mandat z fotoradaru?


Po otrzymaniu mandatu z fotoradaru kierowca ma dwie opcje. Pierwszą z nich jest przyjęcie mandatu. jeżeli jednak pojazdem jechała inna osoba, właściciel auta może wskazać ją w odpowiedzi. Warto o tym pamiętać, ponieważ za niewskazanie osoby prowadzącej pojazd grożą mandaty. Kara może wynieść dwukrotność grzywny. W liście, w którym znajduje się zdjęcie z fotoradaru, znajdziemy trzy formularze, które możemy wybrać:
Dla prowadzącego pojazd w chwili popełnienia wykroczenia.Dla właściciela pojazdu, który wskazuje, komu powierzył samochód.Dla właściciela, który nie chce ujawniać, komu przekazał pojazd.
Adresat musi wybrać jedną z opcji, wypełnić odpowiedni dokument i podać wymagane dane na drugiej stronie. Tak wypełnione oświadczenie należy wysłać na wskazany adres albo dostarczyć osobiście. Można również zrobić to online, co jest prostszą i szybszą metodą. Wystarczy odwiedzić stronę operatora fotoradarów - ebok.canard.gitd.gov.pl, a następnie zalogować się lub zarejestrować na stronie dzięki profilu zaufanego. Kolejnym krokiem powinno być wprowadzenie numeru sprawy oraz kodu, który znajduje się na pierwszej stronie oświadczenia, a później wypełnienie odpowiednich dokumentów.
Po otrzymaniu mandatu z fotoradaru kierowca ma siedem dni na jego opłacenie. Na dokumencie znajduje się numer konta, na który należy wpłacić pieniądze oraz kwota. W tytule przelewu należy podać imię oraz nazwisko, a także numer mandatu, który został opłacony. Karę można opłacić przez internet, na poczcie oraz w banku.
Idź do oryginalnego materiału