Firma wydobywcza Marathon Digital ujawniła, iż od września 2023 r. wydobyła Kaspa (KAS) o wartości 16 milionów dolarów.
Przypomnijmy, iż Kaspa to token zaprojektowany w celu rozwiązania problemu skalowalności Bitcoina.
To się opłaca
Jak czytamy w komunikacie, wydobycie pozwoliło firmie wykorzystać wyższe marże. – Wydobywając Kaspa, jesteśmy w stanie stworzyć strumień przychodów, który jest zdywersyfikowany od Bitcoina – wyjaśnił dyrektor ds. rozwoju Marathon Digital, Adam Swick.
Marathon wydobył 93 miliony tokenów KAS od czasu wdrożenia pierwszej partii górników Kaspa we wrześniu 2023 roku. Od tego czasu wartość tokenów KAS wzrosła o 420 proc, podczas gdy cena Bitcoina wzrosła o 135 proc. Należy również odnotować, iż Marathon zakupił około 60 petahashów układów KS3, KS5 i KS5 Pro ASIC do wydobywania tokenów KAS. Połowa z nich jest w tej chwili uruchomiona, podczas gdy pozostała część zostanie zainstalowana w trzecim kwartale.
Jednak wiceprezes Maratona ds. relacji inwestorskich, Robert Samuels, podkreślił, iż firma nie zmienia przedmiotu swojego głównego zainteresowania, którym w dalszym ciągu pozostaje Bitcoin. – Kaspa będzie stanowić zaledwie 1 proc. naszej mocy energetycznej po pełnym wdrożeniu – zapewnił. – Nie próbujmy przedstawiać tego w inny sposób. Twierdzenie, iż zmieniamy kierunek, jest błędne i nieodpowiedzialne – dodał.
Od września ub.r. Marathon wydobył 9761 Bitcoinów o wartości 594,9 miliona dolarów. Oznacza to, iż jego operacje wydobywcze Kaspa stanowiły tylko niewielką część całkowitych przychodów firmy z wydobycia.
Z danych CoinGecko wynika, iż KAS jest piątą co do wielkości kryptowalutą proof-of-work z kapitalizacją rynkową w wysokości 4,1 miliarda dolarów. Podczas gdy w obiegu znajdują się 24 miliardy tokenów KAS, podaż zostanie ograniczona do 28,7 miliarda.
Kaspa i jej zalety
Podobnie jak Bitcoin, sieć Kaspa jest protokołem warstwy 1, który ułatwia transfery przy użyciu natywnego tokena, KAS. Kaspa implementuje jednak architekturę opartą na bezpośrednim grafie acyklicznym – „BlockDAG” – w której bloki są dodawane do sieci jednocześnie, a nie liniowo. Skutkuje to szybkim tempem blokowania – około 1 bloku na sekundę – co jest o rzędy wielkości szybsze niż w przypadku Bitcoina, który potrzebuje około 10 minut na zbudowanie bloku.
KAS jest jednak wciąż daleka od bycia konkurentem Bitcoina. Bitcoin widzi w tej chwili od 700 000 do 1 miliona unikalnych aktywnych adresów wchodzących w interakcję z siecią każdego dnia, podczas gdy Kaspa oscyluje wokół 20 000.