Marek Noetzel, NEPI Rockcastle: w Polsce prawdopodobnie znajdziemy najwięcej możliwości rozwoju poprzez akwizycje [KOMENTARZ]

4 tygodni temu

Nasze wyniki biznesowe jasno pokazują, iż nieruchomości handlowe na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej oferują znaczny potencjał dalszego wzrostu, przewyższający ten dostępny w Europie Zachodniej. NEPI Rockcastle osiągnęło 12,3% wzrost zysku operacyjnego netto do 411 mln euro w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r. Wartość naszych aktywów brutto wynosi 7,8 mld euro – pisze w komentarzu dla Omnichannelnews.pl Marek Noetzel, Chief Operating Officer NEPI Rockcastle.

W Polsce zakończyliśmy 2024 rok z dwoma nowymi, znaczącymi transakcjami, Magnolia Park we Wrocławiu za 373 mln euro oraz z centrum handlowe Silesia City Center w Katowicach za 405 mln euro. Są to jedne z największych transakcji centrów handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej w ostatnich latach. Oznacza to, iż zakończyliśmy ubiegły rok jako właściciel i zarządca 16 znaczących centrów handlowych w naszym kraju. I nie jest to koniec naszych ambicji.

New Europe

Sytuacja rynkowa i klimat inwestycyjny w CEE są dobre i to pomimo wyzwań geopolitycznych czy rozwoju e-commerce, który doskonale mieści się w podejściu omnichannelowym. Sprzedaż naszych najemców wzrosła o 9,0% po 3 kwartałach 2024 roku w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Przeprowadziliśmy udaną emisję kapitału własnego o wartości 300 milionów euro i wyemitowaliśmy siedmioletnie zielone obligacje o wartości 500 milionów euro.

Obecnie rynek polski i rumuński stanowią po 34% naszego portfela pod względem GAV (Gross Asset Value). W Polsce dysponujemy prawie 14 milionami metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni handlowej GLA i jako iż jest to największy rynek handlowy w Europie Środkowo-Wschodniej, to właśnie tu najprawdopodobniej znajdziemy najwięcej możliwości rozwoju poprzez akwizycje. Jesteśmy jednak zainteresowani całym regionem, który nazywamy w tej chwili New Europe, państwami o ratingu kredytowym w UE, które mają potencjał wzrostu przy stabilnych perspektywach politycznych i makroekonomicznych. Czechy i Słowacja podobne jak Polska są nasycone pod względem budowania nowych centrów handlowych, więc nie oferują wiele miejsca na rozwój poprzez nowe inwestycje typu greenfield, ale są krajami o wysokiej wiarygodności kredytowej. Chcielibyśmy zwiększyć naszą obecność szczególnie w miastach stołecznych regionu, w którym operujemy. Na projektach typu greenfield koncentrujemy się w Bułgarii i Rumunii, na południu regionu CEE, na przykład w Plovdiv, ponieważ północne rynki Europy Środkowo-Wschodniej są już w większości szeroko rozwinięte.

Współpraca z podmiotami detalicznymi

Jako NEPI Rockcastle zawsze byliśmy zainteresowani kupowaniem i budowaniem dominujących centrów handlowych, które mają potencjał wzrostu. To, co nas wyróżnia, to fakt, iż potrafimy wydobyć wartość z centrów handlowych i jesteśmy długoterminowymi inwestorami. Nie jesteśmy zainteresowani kupowaniem, a następnie wychodzeniem z nich w ciągu kilku lat. Naszym celem jest zwiększanie wartości w czasie i zwiększanie zysków dla naszych inwestorów.

Obecnie zarządzamy ponad 6500 długoterminowymi umowami najmu, co oznacza, iż ​​jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi podmiotami detalicznym w regionie. Posiadając prawie 60 aktywów, jesteśmy pierwszym wyborem dla detalistów wchodzących na rynek Europy Środkowo-Wschodniej i stale otrzymujemy zapytania od firm, które jeszcze nie są obecne w regionie.

Ciekawe oferty inwestycyjne i wzrost budżetu na działania ESG

Co ważnego będzie się działo w 2025 roku? Wydaje się, iż otoczenie makroekonomiczne (dobra dynamika PKB, niskie bezrobocie, rosnąca siła nabywcza konsumentów, ustabilizowana inflacja) będzie sprzyjało poprawie sytuacji na rynku inwestycyjnym obiektów handlowych. Stopy procentowe zaczynają powoli spadać podczas gdy obiekty handlowe pokazują z każdym miesiącem, iż klienci odwiedzają regularnie sklepy, wydają na zakupy coraz więcej a odsetek pustostanów maleje (przynajmniej w naszym portfelu). To może oznaczać, iż rok 2024 będzie bardzo dobry rok dla tego typy aktywów, patrząc na całkowity zwrot z inwestycji i w efekcie na nowo rozbudzi apetyty na rynku. Oczywiście wciąż jest wiele niewiadomych i wiele może nas zaskoczyć – np. w strefie geopolitycznej, ale jeżeli pod tym względem rok 2025 będzie nie gorszy niż 2024, to patrzę z optymizmem na najbliższą przyszłość, która będzie należała do firm z dostępem do finansowania i relatywnie niedużym aktualnym zadłużeniem. Oczekuję, iż na rynku pojawią się interesujące oferty inwestycyjne, które spełniają nasze kryteria.

Na pewno bardzo istotnym aspektem będzie zrównoważony rozwój. Jako Grupa przywiązujemy do tego bardzo dużą wagę w kontekście każdej z nieruchomości i całości działań. Nasz budżet ESG na 2025 rok jest wyższy niż kiedykolwiek. Mamy dedykowany zespół w tym zakresie, wysoko postawione cele, zintegrowane raportowanie i odpowiedzialności ustalone na poziomie zarządu. Rozpoczęliśmy działalność w zakresie energii odnawialnej, opierając się głównie na projektach fotowoltaicznych. Wszystkie nasze nieruchomości w Rumunii mają panele fotowoltaiczne na dachach, pracujemy nad ich szerokim wdrożeniem w Polsce. Planujemy również rozpocząć samodzielne projekty fotowoltaiczne w formie farm. Celem jest produkcja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w celu zrównoważenia emisji CO2 z naszych budynków. Projekty te zapewniają również inne źródła dochodu dla firmy.

Autorem komentarza jest Marek Noetzel, Chief Operating Officer NEPI Rockcastle.

Idź do oryginalnego materiału