Markety dyktują warunki i ceny, na szczęście nie w przypadku Gali

2 tygodni temu

Przemożny wpływ marketów na ceny jabłek ceny jabłek deserowych jest faktem, któremu raczej nikt nie zaprzeczy. Niestety, trudno znaleźć rozmówce, który oficjalnie opowie o bezwzględnej dominacji największych „graczy” na rynku.

Kupców z marketów nie interesują niższe zbiory

Średnie ceny zakupu jabłek deserowych przez największe sieci marketów na przestrzeni wielu miesięcy zawierają się najczęściej w przedziale od 2,90 do 3,30 zł/kg. W jednym miesiącu stawki danej odmiany rosną, a drugiej spadają. Za miesiąc lub dwa jest odwrotnie. Zjawisko nazwaliśmy „marketową sinusoidą cen”. W ciągu całego sezonu handel raczej nie zmienia się znacząco. Więcej tutaj: Jak zmieniać, żeby w zasadzie nic nie zmienić. Ceny jabłek w marketach

Ten sezon różni się od poprzedniego. Zbierzemy najmniej jabłek od 2017 roku. Dlatego stawki, zdaniem sadowników, powinny przede wszystkim rekompensować niższe zbiory w skali kraju.

Jak widzimy w zestawieniu poniżej, średnie ceny zakupu przez markety są o około 20 groszy wyższe niż przed rokiem. Ceny niektórych odmian wzrosły również w grupach producenckich. Pytanie, czy taki stan rzeczy satysfakcjonuje sadowników, którzy ponieśli wysokie koszty na wyprodukowanie jabłek w jakości premium?

Co ciekawe, w ostatnim notowaniu najniższe ceny w handlu z marketami osiąga Gala – 2,73 zł/kg. Można to wiązać z większymi, okresowymi dostawami bezpośrednio z gospodarstw po zbiorach. Jak wiemy, bezpośrednie zakupy to działanie mające na celu kupowanie po niższych cenach, a przy okazji na ocieplenie wizerunku marketów.

Jednak rynkowe stawki za Galę są raczej porównywalne do tych sprzed roku. To kolejny dowód, iż tylko duży eksport jest w stanie znacząco zmniejszyć zależność cen jabłek deserowych od polityki zakupowej marketów lub całkowicie ją wyeliminować.

Dwa różne sezony, prawie identyczne ceny

Przed rokiem średnia cena zakupu sześciu kluczowych odmian jabłek przez markety wyniosła:

  • połowa września – 3,03 zł/kg
  • przełom września i października – 3,01 zł/kg
  • połowa października – 2,89 zł/kg

W tym sezonie wyglądało to jak dotąd następująco:

  • połowa września – 3,20 zł/kg
  • przełom września i października – 3,21 zł/kg

źródło: Ministerstwo Rolnictwa / Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej

Idź do oryginalnego materiału