Marynarka Wojenna ma bronić infrastruktury energetycznej. Są zapowiedzi rządu

4 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


- W konkretnych aktach prawnych, jak w morskich farmach wiatrowych, wprowadzimy zasady dotyczące nowego funkcjonowania stref ochronnych na Bałtyku. Chcemy dać większe uprawnienia Straży Granicznej oraz Marynarce Wojennej w zakresie też współpracy z inwestorami - powiedział w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, odnosząc się do kwestii obrony infrastruktury energetycznej na Bałtyku - w tym w przyszłości offshore. Wiceszef MON Paweł Zalewski potwierdził, iż "Marynarka Wojenna wydzieli dostępne siły i środki do "Bałtyckiej Warty", aby chronić morską infrastrukturę krytyczną".


W czwartek wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zabrał głos w sprawie zabezpieczenia przyszłych morskich farm wiatrowych, jakie mają powstać na Bałtyku. W przeciwieństwie do słów, jakie wypowiedział w rozmowie z Interią w listopadzie ubiegłego roku, mówiąc, iż "nie przewiduje zagrożenia" dla bezpieczeństwa Polski które mogłaby stanowić inwestycja w offshore, jego narracja się zmieniła.
- Dzisiaj widzimy, iż to zagrożenie będzie narastało, iż w okolicy konkretnej infrastruktury zwiększają się ruchy sił rosyjskich, ale na to jesteśmy gotowi wspólnie z resortem obrony narodowej - powiedział.Reklama


Marynarka Wojenna i Straż Graniczna dostaną nowe uprawnienia


Przypomniał, iż w lutym kraje bałtyckie zostaną odłączone od rosyjskiego systemu energetycznego BRELL i zsynchronizowane z systemem zachodnioeuropejskim, co ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne.


- Prowadzimy rozmowy z państwami bałtyckimi, jak wzmocnić infrastrukturę energetyczną również pod kątem (...) nowego kabla łączącego nas z Litwą. Bałtyk, który przez lata bywał dla Polski pod kątem energetycznym zagrożeniem ze względu na Nord Stream II, stał się morzem, które jest jednak dla polskiej energetyki szansą. Od zachodu do wschodu, poprzez terminal LNG, poprzez elektrownię jądrową, morskie farmy wiatrowe po terminal FSRU to jest akwen, który będzie miał strategiczne znaczenie w polskiej energetyce. Dlatego też podjęto decyzję o tym by na wzór Air Policy państwa ościenne wokół Bałtyku patrolowały ten akwen - wyjaśnił.
Motyka zapowiedział w związku z tym zmiany prawne.
- W konkretnych aktach prawnych, jak w morskich farmach wiatrowych, wprowadzimy zasady dotyczące nowego funkcjonowania stref ochronnych na Bałtyku. Chcemy dać większe uprawnienia Straży Granicznej oraz Marynarce Wojennej w zakresie też współpracy z inwestorami, bo dzisiaj jest to infrastruktura strategiczna. W tym partnerstwie jesteśmy w bardzo dobrej współpracy z państwami bałtyckimi - podkreślił
Jak wynika z analizy obecnego stanu prawnego przeprowadzonego przez komandor rezerwy Marynarki Wojennej i specjalisty w zakresie bezpieczeństwa morskiego Mirosława Ogrodniczuka w tej chwili Marynarka Wojenna nie ma kompetencji, aby podejmować działania obronne w zakresie offshore. Prawnie najbliżej ku temu Straży Granicznej, której z kolei brakuje odpowiedniego sprzętu.


Nowe zadania i sprzęt dla Marynarki Wojennej


Do kwestii bezpieczeństwa na Bałtyku odwołał się także wiceszef MON Paweł Zalewski. Wskazał, iż jednym z priorytetowych zadań Marynarki Wojennej na Bałtyku jest ochrona morskich interesów państwa - wspomniał tu m.in. o zabezpieczeniu szlaków komunikacyjnych dostaw surowców energetycznych czy wsparciu ochrony morskiej infrastruktury krytycznej. Posłużyć ma temu nowy sprzęt
- Aktualnie Agencja Uzbrojenia realizuje umowy mające na celu pozyskanie między innymi okrętów obrony wybrzeża "Miecznik", okrętów rozpoznania radiolokacyjnego "Delfin", niszczycieli min "Kormoran II", okrętu ratowniczego "Ratownik" oraz dywizjonów ogniowych. Dodatkowo w ramach zamierzeń modernizacyjnych w kolejnych latach planuje się pozyskać okręty różnych klas, bazowe jednostki pływające oraz systemy autonomiczne i brzegowe, w tym okręty podwodne nowego typu "Orka", korwety wielozadaniowe, zintegrowane systemy ochrony sił morskich "Ostryga", bezzałogowe systemy zwalczania min, okręt wsparcia działań połączonych, pływające stacje demagnetyzacyjne, zbiornikowiec paliwowy, okręt wsparcia logistycznego oraz okręt hydrograficzny - wymieniał Zalewski.
Dodał, iż planuje się modernizację i modyfikację istniejących okrętów i systemów morskich. Wspomniał, iż w ramach programu Bałtycka Warta, a więc nowej misji NATO na Bałtyku planuje się rozszerzenie zakresu działań Marynarki Wojennej, co jest spójne ze słowami Motyki.
- Marynarka Wojenna wydzieli dostępne siły i środki do Bałtyckiej Warty i realizacji zadań, między innymi z zakresu wsparcia ochrony morskiej infrastruktury krytycznej, zgodnie z założeniami tej operacji. Inspektorat Marynarki Wojennej bierze udział w analizach i pracach planistycznych prowadzonych przez Dowództwo Operacyjne - potwierdził przedstawiciel MON.
Idź do oryginalnego materiału